Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Mayıs)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Fırat Özeler’in dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan belgeseli Kavur öne çıkıyor. Ayrıca hem vizyonda hem de dijital platformlarda dikkat çekici alternatifler yakalamak mümkün.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Fırat Özeler’in, usta yönetmen Ömer Kavur’u merkeze alan belgeseli Kavur öne çıkan yapım olarak dikkat çekiyor. Dünya prömiyerini 52. Rotterdam Film Festivali’nin ‘Cinema Regained’ programı kapsamında yapan belgesel SİYAD Ödülleri ve Ankara Film Festivali’nde En İyi Belgesel ödülünü kazandı. Sinema salonlarında vizyona giren filmler arasında modern Maymunlar Cehennemi serisiyle aynı evrende geçen Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık başı çekerken elli yılı aşkın bir sürenin ardından ilk kez yayınlanan 1970 tarihli Let It Be ve Radu Jude’nin türlerin kalıplarına başkaldıran altı kısasını bir araya getiren ‘Tüm Kurallar İptal: Radu Jude’nin Kısa Filmleri’ programı da farklı izleme alternatifleri oluşturuyor.


Advertisement

Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Bodkin

Netflix Türkiye

Jez Scharf’ın yaratıcısı olduğu Bodkin (2024-) Netflix Türkiye’de başladı. Siobhán Cullen, Will Forte, Robyn Cara ve Chris Walley gibi isimleri bir araya getiren dizi geçmişinde karanlık sırlar barındıran ufak bir İrlanda kasabasında gizemli bir şekilde ortadan kaybolan insanları araştıran bir grup podcast yayıncısına odaklanıyor.

Hiroşima Sevgilim

MUBI Türkiye

Alain Resnais’nin, Fransız yazar Marguerite Duras’ın kaleme aldığı senaryosuyla Oscar adaylığı elde eden ilk uzun metrajı Hiroşima Sevgilim (Hiroshima mon amour, 1959) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Emmanuelle Riva ve Eiji Okada’nın başrolleri paylaştığı film İkinci Dünya Savaşı sonrasında Japon bir mimarla Fransız bir oyuncunun Hiroşima’da yaşadıkları tutkulu aşk öyküsünü anlatıyor. Aşk, hafıza ve travma gibi mefhumları irdeleyen Hiroşima Sevgilim tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösteriliyor.

Filmi Öykü Sofuoğlu’nun kaleminden okumak için tıklayınız.

İyi İş

MUBI Türkiye

Claire Denis’nin 1999 tarihli başyapıtı İyi İş (Beau travail) MUBI Türkiye’de yayında. Genç askerleri sert bir eğitimle disipline etmeye çalışırken komutanına karşı da sevgi ve hayranlık duyguları besleyen eski bir Fransız Yabancı Lejyon subayının ihtişamlı günlerine odaklanan filminde Denis, seyirciyi Cibuti çöllerinde maskülen bir dünyayı keşfe davet ediyor. Denis Lavant, Michel Subor ve Grégoire Colin gibi isimleri bir araya getiren İyi İş Sight and Sound dergisinin 1952’den beri her on yılda bir güncellediği ‘Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi’ listesinde yedinci, IndieWire’ın ‘1990’lı Yılların En İyi 100 Filmi‘ listesinde de dördüncü sırada yer alıyor.

Kavur

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Fırat Özeler’in üstlendiği Kavur (2023) 12 Mayıs itibariyle MUBI Türkiye’de gösterimde. Prömiyerini 52. Rotterdam Film Festivali’nin ‘Cinema Regained’ programı kapsamında yapan belgesel usta yönetmen Ömer Kavur’u odağına alıyor. Belgeselde Kavur’un çektiği filmdekilere benzer bir yolculuğa çıkarsa tüm sıkıntılarının çözüleceğine inanan genç bir kadının, yönetmenle kurduğu hayali diyalog üzerinden yaşananlar anlatılıyor. SİYAD Ödülleri ve Ankara Film Festivali’nde En İyi Belgesel seçilen Kavur Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri‘nde En İyi Ses Tasarımı Ödülü’nü kazandı. 

Let It Be

Disney+

1970 tarihli Michael Lindsay-Hogg filmi Let It Be elli yılı aşkın bir sürenin ardından ilk kez Disney+’ta gösterime girdi. Restore edilen haliyle seyirciyle sunulan belgeselin ilk kez yayınladığı 1970 yılı The Beatles’ın son resmî albümünü piyasa sürdüğü ve grubun dağılışıyla noktalanan olaylı bir dönemdi. 2021 yılında ise Peter Jackson, Lindsay-Hogg’un belgesel için çektiği elliyi aşkın saatlik görsel materyalden faydalanarak hazırladığı The Beatles: Get Back‘te (2021) grupla ilgili ortaya atılan gerçeklere yeni bir soluk getirdi. Let It Be albümünün hazırlık aşamalarını anlatan filmde, Lindsay-Hogg imzalı belgeselin aksine grubun keyifli ve üretken dönemleri öne çıkıyor. Her iki yapım da dünya müzik tarihinin en önemli gruplarından The Beatles’ın bir dönemine farklı yerlerden yaklaşması açısından önem taşıyor.

Mother of the Bride

Netflix Türkiye

Cennet Gibi (Just Like Heaven, 2005) ve Spiderwick Günceleri (The Spiderwick Chronicles, 2008) gibi filmlerin yönetmeni Mark Waters imzalı Mother of the Bride Netflix Türkiye’de yayında. Brooke Shields, Miranda Cosgrove, Benjamin Bratt ve Rachael Harris gibi isimleri bir araya getiren filmde kızının evleneceği adamın babasının, yıllar önce kendi kalbini kıran kişi olduğunu öğrenmesiyle büyük şaşkınlık yaşayan Lana’nın hikâyesi anlatılıyor.

Tales of the Empire

Disney+

The Mandalorian (2019-), The Book of Boba Fett (2021-2022) ve Ahsoka (2023-) gibi yapımların yaratıcı ekiplerinde yer alan Dave Filoni’nin Star Wars evreninde geçen yeni işi Star Wars: Tales of the Empire (2024) Disney+’ta başladı. Star Wars: Tales of the Jedi‘ın (2022) devamı niteliği taşıyan dizi intikam peşindeki genç Morgan Elsbeth ve eski Jedi Barriss Offee’nin acımasız Galaktik İmparatorluk’taki yolculuklarını ve kaderlerini belirleyen seçimlerini takip ediyor. Dizinin seslendirme kadrosunda Meredith Salenger, Rya Kihlstedt, Jason Isaacs ve Lars Mikkelsen gibi isimler yer alıyor.

Tüm Kurallar İptal: Radu Jude’nin Kısa Filmleri

MUBI Türkiye
Radu Jude

Güncel Romanya sinemasının önemli yönetmenlerinden Radu Jude’nin filmlerinden bir seçki ‘Tüm Kurallar İptal: Radu Jude’nin Kısa Filmleri’ programı kapsamında MUBI Türkiye’de yayında. Program son olarak Romanya’nın Oscar adayı olan Dünyanın Sonundan Çok da Bir Şey Beklemeyin‘e (Nu astepta prea mult de la sfârsitul lumii, 2023) imza atan Jude’nin türlerin kalıplarına başkaldıran altı kısasını bir araya getiriyor. Seçkide yoksulluk içinde yaşayan bir babayla oğlunun dokunaklı ilişkisini anlatan Tüplü Televizyon (Lampa cu caciula, 2007), bir rahibin gündelik yaşamı üzerinden inanca dair zor sorulara yanıt arayan Bir Bulutun Gölgesi (O umbra de nor, 2013), Sergei Eisenstein’ın diyalektik kurgu tekniğinden esinlenerek bir infazın gerçek arşiv görüntüleriyle kurgu versiyonunu iç içe geçiren Jude’nin ideoloji ve propaganda mefhumlarını irdelediği Mareşalin İki İnfazı (Cele doua executii ale Maresalului, 2018), oyuncaklar aracılığıyla insan yaşamına bakış atan  Plastik Semiyotik (Plastic Semiotic, 2021), Sovyet film teorisinden Gwyneth Paltrow’un meşhur mumlarına pek çok referansı barındıran Karikatür (Caricaturana, 2021) ve bürokrasinin gölgesinde sanat yapmanın absürtlüğüne dikkat çeken Potemkinciler (Potemkinistii, 2022) adlı kısalar yer alıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık

Labirent (Maze Runner) serisinde imzası olan Wes Ball’un yeni filmi Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık (Kingdom of the Planet of the Apes) bu hafta seyirciyle buluşuyor. 2011 yılında Rupert Wyatt’ın yönettiği Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (Rise of the Planet of the Apes) filmiyle başlayan modern Maymunlar Cehennemi serisiyle aynı evrende geçen film maymunların baskın tür olduğu, insanlarınsa gölgede yaşamaya mecbur kaldığı bir dünyada yaşananları anlatıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Owen Teague, Freya Allan, Kevin Durand, Peter Macon ve William H. Macy gibi isimler yer alıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.