Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (11-17 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (11-17 Kasım)

The Crown

Haftanın öne çıkan vizyon filmi Black Panther: Yaşasın Wakanda. Dijital platformlarda ise The Crown, Kal ve Krallık gibi yapımlar dikkat çekiyor. 

Altyazı Öneriyor’da bu hafta vizyon tarafında merakla beklenen Marvel filmi Black Panther: Yaşasın Wakanda öne çıkıyor. Ukrayna savaşına içeriden bir gözle bakan Klondike da ona alternatif oluşturan vizyon filmlerinden birisi. Öte yandan dijital platformlarda ise popüler dizi The Crown’ın yeni sezonu, Lars von Trier imzalı dizi Krallık, yeni Netflix Türkiye filmi Kal ve Black Panther partisinin tarihine bakış atan Judas and the Black Messiah gibi yapımlar da dikkat çekiyor. 


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Arıza Aşk

MUBI Türkiye

Evan Glodell’in yazıp yönettiği Arıza Aşk (Bellflower, 2011) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Film, dünyanın sonunun gelmesinden korkan iki arkadaşın büyük çaplı silahlar üretmeye çalışmasını konu ediniyor. 

The Crown – 5. Sezon

Netflix Türkiye

Netflix’in en başarılı yapımlarından The Crown’ın (2016- ) beşinci sezonu dijital platformda yerini aldı. İngiliz kraliyet ailesinin farklı kuşaklarına içeriden bir bakış getiren dizinin yeni sezonu 1991-1997 yılları arasına odaklanıyor.

Falling for Christmas

Netflix Türkiye

Başrolüne Lindsday Lohan’ı taşıyan Noel filmi Falling for Christmas (2022) Netflix Türiye’de gösterime girdi. Bir kaza sonucu hafıza kaybı yaşayan bir kadının yaşadıklarını anlatan filmin yönetmenlik koltuğunda Janeen Damian oturuyor. 

Judas and the Black Messiah 

Netflix Türkiye ve BluTV

2021 ödül sezonunda öne çıkan yapımlar arasında yer alan Judas and the Black Messiah (2021) hem Netflix Türkiye hem de BluTV’de aynı anda yayına girdi. Başrollerine LaKeith Stanfield ve Daniel Kaluuya’yı taşıyan film Black Panther partisi tarihinden önemli bir olayı merkezine alıyor. 

Kal

Netflix Türkiye

Netflix Türkiye’nin yeni yerli yapımı Kal (2022), dijital platformda yayına girdi. Başrollerine Dilan Çiçek Deniz ve Burak Deniz’i taşıyan filmin yönetmenliği Ozan Açıktan’a ait. Oyuncu kadrosunda Berrak Tüzünataç, Dolunay Soysert, Ersin Arıcı, Şükran Ovalı ve Ceyda Düvenci gibi isimlerin de yer aldığı Kal, kız arkadaşı tarafından aniden terk edilen Semih’in yaşadıklarını anlatıyor. 

Krallık I

MUBI Türkiye

Lars von Trier’in 1990’lı yıllarda imza attığı kült dizi Krallık’ın (Riget, 1994-1997) ilk sezonu 13 Kasım Pazar günü MUBI Türkiye kataloğuna ekleniyor. İlk kez bir diziye yer vermeye hazırlanan MUBI, Krallık’ın ikinci sezonunu 20 Kasım’da, Trier’in yıllar sonra çektiği devam sezonunu ise 27 Kasım’da abonelerine sunacak. 

Diziyi Janet Barış’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Mammals

Amazon Prime Video

Oyuncu kadrosunda James Corden, Melia Kreiling, Colin Morgan ve Sally Hawkins gibi isimlerin yer aldığı dizi Mammals (2022- ) Amazon Prime Video’da başladı. Modern ilişkilerin karmaşıklığını ele alan dizi merkezine evli bir çifti alıyor. 

TFL Film Parade

Festival Scope
Tüyler (Feathers, 2022)

İtalya menşeli arthouse film platformu Torino Film Lab, 15. yıldönümünde yedi filmlik bir seçkiyi ücretsiz olarak gösterime açıyor. Festival Scope üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek ve aralarında Türkiye’nin de yer aldığı pek çok ülkeden erişim sağlanabilecek filmlere 13 Kasım’a kadar ulaşmak mümkün. 

Yuva Öğretmeni 

MUBI Türkiye

İsrailli yönetmen Nadav Lapid’e uluslararası tanınırlık kazandıran film Yuva Öğretmeni (Haganenet, 2014) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. 2018 yılında Maggie Gyllenhaal ve Gael García Bernal gibi oyuncularla İngilizceye de uyarlanan film yetenekli bir öğrencisine karşı takıntı geliştiren bir yuva öğretmeninin yaşadıklarını anlatıyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Black Panther: Yaşasın Wakanda

Marvel’ın en sevilen serilerinden biri olmaya aday Black Panther’ın ikinci filmi Black Panther: Yaşasın Wakanda (Black Panther: Wakanda Forever, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmi. İlk filmde başrolde yer alan Chadwick Boseman’ın kaybının ardından çekilen film yas hissini merkeze alıyor. 

Ekrem Buğra Büte’nin filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Klondike

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach’ın üstlendiği film Klondike (2022) vizyonda dikkat çeken bir diğer yapım. Savaşın başladığı dönemde Rusya sınırına yakın bir bölgede yaşayan Ukraynalı bir ailenin hikâyesini anlatan film Nisan ayında İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanmış ve Ukrayna’nın bu yılki Oscar adayı olarak seçilmişti. 

Filmi Kaan Denk’in kaleminden okumak için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.