Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (11-17 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (11-17 Mart)

The Andy Warhol Diaries

Bu hafta izleyici karşısına çıkan yapımlar arasında, Apichatpong Weerasethakul’un vizyona giren yeni filmi Memoria dikkat çekiyor. Dijital platformlar tarafında ise pek çok önemli yapımı izlemek mümkün.

Pek çoklarına göre geçtiğimiz yılın en iyi filmleri arasında yer alan Apichatpong Weerasethakul imzalı Memoria sonunda seyirciyle buluşuyor. Pek çok Weerasethakul filmi gibi sinemada fiziksel olarak deneyimlemenin özellikle tavsiye edilebileceği film kendine has bir tecrübe vaat ediyor. Dijital platformlar tarafında ise Ryan Reynolds’ı başrole taşıyan Netflix yapımı The Adam Project, Altı bölümlük mini dizi The Andy Warhol Diaries ve Cannes ana yarışmasından Lingui, Kutsal Bağlar’ın yanı sıra Bilmemek ve Tereddüt gibi yerli yapımlar da dikkat çekiyor. Eleştirmenlerin oylarıyla belirlenen Yıldız Tablosu’nda ise bu hafta zirve el değiştiriyor. 


Advertisement

Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

The Adam Project

Netflix Türkiye

Başrole Ryan Reynolds’ı taşıyan Netflix yapımı The Adam Project dijital platformda yayına girdi. Zaman yolculuğu temasını bilimkurgu, komedi ve macera unsurlarıyla bir arada kullanan film geçmişe yolculuk yapan bir pilotun beklenmedik bir aile birleşmesi yaşamasına odaklanıyor. Yönetmen koltuğunda daha önce Gerçek Kahraman’da (Free Guy, 2021) da Reynolds’la çalışan Shawn Levy otururken oyuncu kadrosunda Mark Ruffalo ve Jennifer Garner gibi isimler de yer alıyor. 

The Andy Warhol Diaries 

Netflix Türkiye

Altı bölümlük mini dizi The Andy Warhol Diaries (2022) Netflix Türkiye’de gösterimde. Warhol’un 1968 yılında uğradığı silahlı saldırıdan sonra tutmaya başladığı günlüklerden hareket eden ve sanatçının dostları ve yakınlarıyla yapılmış güncel röportajları da içeren belgesel, Warhol’un iç dünyasına ışık tutmayı amaçlıyor.

Bilmemek 

MUBI Türkiye

Leyla Yılmaz imzalı Bilmemek (2019) 12 Mart’tan itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. On yedi yaşındaki bir gencin sutopu takımındaki arkadaşlarının zorbalığına maruz kalmasını ve sonrasında yaşanan beklenmedik olayları konu alan film, günümüz Türkiye’sinin kentli orta sınıfına ve ataerkil, homofobik kültürüne eleştirel bir bakış atıyor. Yönetmen, bu ikinci uzun metrajıyla 31. Ankara Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanırken 27. Adana Altın Koza Film Festivali’nden de Yılmaz Güney Ödülü ve En İyi Yönetmen ödülüyle dönmüştü.

Lingui, Kutsal Bağlar

MUBI Türkiye

Kurak Mevsim (Daratt, 2006) ve Haykıran Adam (Un Homme qui Crie, 2010) gibi filmleriyle tanınan, günümüz Batı Afrika sinemasının önde gelen temsilcileri arasında yer alan Mahamat-Saleh Haroun’un son filmi Lingui, Kutsal Bağlar (Lingui, 2021) MUBI Türkiye’de gösterimde. Cannes’da Altın Palmiye için yarışan film cinsel saldırı sonucu hamile kalan genç bir kadın ile annesinin zorlu yolculuğunu anlatırken Çad’daki kürtaj tartışmalarına dair güçlü bir söz ortaya koyuyor.

Sicario

BluTV

Denis Villeneuve’ün Taylor Sheridan imzalı senaryodan perdeye aktardığı Sicario (2015) BluTV’de gösterimde. FBI ile Meksika’daki uyuşturucu kartelleri arasındaki mücadeleyi genç ve deneyimsiz bir ajanın gözünden takip eden ve 2010’lu yılların en iyi aksiyon filmleri arasında kabul edilen Sicario’nun başrollerinde Emily Blunt, Josh Brolin ve Benicio del Toro gibi yıldızlar yer alıyor.

Taboo

Netflix Türkiye

Başrolüne Tom Hardy’yi taşıyan dönem dizisi Taboo (2017- ), Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. 19. yüzyıl Londra’sının kaotik ve dönüşüm içerisindeki durumuna karanlık bir bakış atan dizi Afrika’da geçirdiği yıllar sonrasında babasının şirketini devralmak üzere İngiltere’ye dönen sömürgeci James Keziah Delaney’nin (Tom Hardy) yaşadıklarını anlatıyor. Yaratıcılığını Steven Knight’ın üstlendiği, oyuncu kadrosunda Hardy’nin yanı sıra Leo Bill, Jessie Buckley, Oona Chaplin ve Jonathan Pryce gibi isimlerin yer aldığı dizinin müzikleri ise Max Richter’e ait. 

Tereddüt 

MUBI Türkiye

Yeşim Ustaoğlu’nun 2016 yapımı filmi Tereddüt, MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Ustaoğlu sinemasına odaklanan retrospektifin son basamağı olan film aynı zamanda usta yönetmenin şu âna dek çektiği son film. Farklı sınıfsal arka planlara sahip iki kadının birbirinden oldukça farklı yaşamları arasında beklenmedik bağlantılar kuran filmin başrollerinde Funda Eryiğit ve Ecem Uzun yer alıyor. Dünya prömiyerini Toronto’da yapan Tereddüt, sonrasında pek çok uluslararası festivalde de gösterilmişti.

Upload – 2. Sezon

Amazon Prime Video 

Yaratıcılığını başarılı televizyon yapımcısı ve senarist Greg Daniels’ın üstlendiği Upload’un (2020- ) yeni sezonu Amazon Prime Video’da yayında. İnsanların öldükten sonra kendi ölüm sonrası hayatlarını seçmelerine imkân tanıyan bir gerçeklikte geçen dizi 2033 yılında geçiyor. Yeni sezonda başkarakter Nathan’ın yeni bir yol ayrımına vardığı Upload, bilimkurgu meraklılarının ilgisini çekebilecek bir yapım.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Kırmızı 

Haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden Kırmızı (Turning Red, 2022), animasyon meraklılarına uygun bir seçenek sunuyor. Bir Disney-Pixar yapımı olan filmin yönetmenliği daha önce Bao (2018) adlı kısasıyla Oscar da kazanmış olan Domee Shi’ye ait. Çok heyecanlandığı zaman kocaman bir kırmızı pandaya dönüşen on üç yaşındaki Mei Lee’nin hikâyesini anlatan filmin seslendirme kadrosunda Rosalie Chiang ve Sandra Oh öne çıkıyor.

Memoria 

Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un son filmi Memoria (2021), haftanın öne çıkan vizyon filmi. Usta yönetmenin ilk kez ülkesi dışında, farklı bir dilde çektiği ve farklı bir kültüre baktığı filmin başrolünde Tilda Swinton yer alıyor. Bir gün sadece kendisinin duyduğu gaipten bir sesle uyanan bir kadının bu sesi araştırma sürecini takip eden filmin tamamı Kolombiya’da geçiyor. Her Weerasethakul filmi gibi ağır temposu, sakin planları ve çok katmanlı yapısıyla dikkat çeken yapım birçoklarına göre geçtiğimiz yılın en iyilerindendi. Film dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapmış ve burada Jüri Ödülü kazanmıştı. Memoria, Başka Sinema salonlarında gösterimde. 

Altyazı, Memoria’nın vizyona girmesi vesilesiyle yeni sayısını Apichatpong Weerasethakul sinemasına ayırdı. Abone olmak ve yönetmenle film üzerine bir söyleşinin de yer aldığı yeni sayıyı okumak için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.