Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (12-18 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (12-18 Kasım)

Passing

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Netflix Türkiye’de gösterime giren Passing, Red Notice ve The Harder They Fall gibi orijinal yapım filmler öne çıkıyor. Efsanevi karakter Dexter’ın geri dönüşünü müjdeleyen Dexter: New Blood da haftanın öne çıkan dizilerinden birisi.


Always Jane

Amazon Prime Video

ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşayan Jane Noury’nin yaşamına odaklanan dört bölümlük belgesel dizi Always Jane Amazon Prime Video’da yayına girdi. Genç trans birey Noury’nin kendine mankenlik ve oyunculuk alanlarında bir kariyer inşa etmesini takip eden dizi, pek çok açıdan önemli bir tanıklık işlevi taşıyor. Dört bölümden oluşan dizinin tamamı Amazon Prime Video üzerinden izlenebiliyor.


Anaokulu Öğretmeni

MUBI Türkiye

Sara Colangelo’nun yazıp yönettiği Anaokulu Öğretmeni (The Kindergarten Teacher, 2018) MUBI Türkiye’de gösterimde. Uzun yıllardır anaokulu öğretmenliği yapan, hayatı rutinleşmiş Lisa’nın beş yaşındaki öğrencisi Jimmy’nin şiir konusunda fazlasıyla yetenekli olduğunu fark etmesini ve küçük çocuğun dehasına duyduğu ilginin giderek bir tür takıntıya dönüşmesini anlatan filmde Maggie Gyllenhaal incelikli performansıyla dikkat çekiyor. Nadav Lapid’in Yuva Öğretmeni’nden (Haganenet, 2014) uyarlanan film, Sara Colangelo’ya Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandırmıştı.


Dexter: New Blood 

Bein Connect

İkonik dizi Dexter’ın (2006-2013) devamı niteliğindeki Dexter: New Blood Bein Connect’te yayınlanmaya başladı. Orijinal dizinin finalinden on yıl sonrasındaki olayları takip eden yeni dizide Michael C. Hall ve Jennifer Carpenter, Dexter ve Debra karakterlerini canlandırmaya devam ediyor. Yeni karakterlerin eklenmesiyle Dexter’ın hayatındaki yeni dönemi anlatan dizinin yeni bölümleri ABD’deki yayınından 24 saat sonra Bein Connect’te yayınlanmaya devam edecek.


The Harder They Fall

Netflix Türkiye

Netflix’in ana oyuncu kadrosunun tamamı siyah oyunculardan oluşan bir western hikâyesi anlatan yeni filmi The Harder They Fall, dijital platformda yayında. Western türüne revizyonist yaklaşımıyla dikkat çeken filmin yönetmenlik koltuğunda Jeymes Samuel oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Jonathan Majors, Idris Elba, Zazie Beetz ve Regina King gibi isimler mevcut. Kurmaca bir anlatı takip etse de senaryosu gerçek karakterlerden esinlenerek yazılmış film ilk gösterimini BFI London Film Festivali’nde yapmıştı. The Harder They Fall, senenin öne çıkan yapımlarından biri olmaya aday.


Mutlu Son

BluTV


Michael Haneke Mutlu Son’da (Happy End, 2017) başlıca temalarından ‘Avrupa burjuvasının kirli çamaşırları’na odaklanırken Benny’nin Videosu (Benny’s Video, 1992) gibi ilk dönem filmlerini aratmayan sivrilikte, kafa karıştıran bir biçimciliğe dönüyor. Dev bir inşaat şirketinin sahibi olan bir ailenin üç kuşak temsilcilerinin ve Faslı hizmetçilerinin yaşamından ‘şipşak resimler’e tanık olduğumuz filmde Jean-Louis Trintignant ve Isabelle Huppert gibi Haneke favorileri, Mathieu Kassovitz gibi deneyimli isimler rol alıyor.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Passing

Netflix Türkiye

Oyunculuk kariyeriyle tanınan Rebecca Hall’un ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi Passing Netflix Türkiye’de gösterime girdi. Nella Larsen’in 1929 yılında yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan film ABD’deki ırk meselesine ilgi çekici bir yaklaşım getiriyor. Oyuncu kadrosunda Tessa Thompson, Ruth Negga, André Holland ve Alexander Skarsgård gibi isimlerin bulunduğu filmin ödül sezonunda adı sıkça duyulacak yapımlardan biri olması muhtemel.


Plüton’da Kahvaltı

​​MUBI Türkiye

Neil Jordan’ın 2000’li yıllarda çektiği en iyi filmlerden Plüton’da Kahvaltı (Breakfast on Pluto, 2005) 14 Kasım’dan itibaren MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. 1970’li yıllarda İrlanda’nın muhafazakâr bir kasabasından Londra’ya gelen trans bir kadına odaklanan film, dramatik anları mizahla iç içe geçiren bir büyüme ve kendini bulma hikâyesi. Plüton’da Kahvaltı’da, başroldeki Cillian Murphy de kariyerinin en özel performanslarından birini sergiliyor.


Podacto Stüdyo

BluTV


Kulak tiyatrosu Podacto yeni bir formatla BluTV’de. Podacto Stüdyo isimli bu format kapsamında oyunların sahnelendiği mekâna yerleştirilen kameralar ve mikrofonlarla kaydedilen metinler, usta oyuncular tarafından seslendiriliyor. Metinlerin ses tasarım sürecini de içeren bir performans türünü seyirciyle buluşturan Podacto Stüdyo’da eserleri seslendirilen yazarlar Ahmet Sami Özbudak, Aslı Ceren Bozatlı, Balca Yücesoy, Derem Çıray, Murat Mahmutyazıcıoğlu ve Sami Berat Marçalı. Projede yer alan oyuncular ise Alican Yücesoy, Aslı İnandık, Ceren Moray, Damla Sönmez, Emir Çubukçu, Serkan Keskin, Sezin Akbaşoğulları, Tülin Özen, Ushan Çakır ve Yağız Can Konyalı.


Red Notice

Netflix Türkiye


Deadpool, Wonder Woman ve The Rock bir gün bir bara giderler… Filmin konusu bu değilse de, eğlence nanıma vaadi aşağı yukarı böyle bir yerde. Üç yıldızı, Ryan Reynolds, Gal Gadot ve Dwayne Johnson’ı bir araya getirmiş bir aksiyon-komedi olmak, Red Notice’i haftanın en iyi filmlerinden biri yapmıyorsa da öne çıkan popcorn seyirliği hâline getiriyor. Gökdelen’in (Skyscraper, 2018) yönetmeni Rawson Marshall Thurber’ı Johnson’la üçüncü kez buluşturan filmde bir FBI ajanı ile usta bir hırsız, Kleopatra’ya ait altın bir yumurtayı meşhur bir suçluya kaptırmamak adına ülkeden ülkeye sıçrayan bir serüvenin içine dalıyorlar.


Üç Arkadaş

MUBI Türkiye
Üç Arkadaş

Türkiye sinema tarihinin kilometre taşlarından ve Memduh Ün’ün en sevilen filmlerinden Üç Arkadaş (1958) MUBI Türkiye’de gösterimde. Başrollerini Fikret Hakan ve Muhterem Nur’un paylaştığı film, gözleri görmeyen genç Gülperi’yi zengin olduklarına inandırmaya ve yaşadıkları terk edilmiş konakta onun için bir masal dünyası yaratmaya çalışan üç yoksul arkadaşın öyküsünü anlatıyor.


Yazgı 

MUBI Türkiye

Zeki Demirkubuz’un 2001 yapımı filmi Yazgı MUBI Türkiye’de gösterimde. Yönetmenin Albert Camus’nün ‘Yabancı’ adlı klasiğinden esinlenerek çektiği filmi ‘Karanlık Üstüne Öyküler’ üçlemesinin de ilk ayağı. İradesini kullanmayı reddeden bir gümrük muhasebecisinin öyküsünü aktaran Yazgı’nın başrollerinde Serdar Orçin ve Zeynep Tokuş yer alıyor. Filmin MUBI Türkiye’nin ‘Karanlık Öyküler: Bir Zeki Demirkubuz Retrospektifi’ başlıklı programı kapsamında gösterime girdiğini de hatırlatmakta fayda var. 


Yellowstone – Dördüncü Sezon

Bein Connect

Yaratıcıları arasında Taylor Sheridan ve John Linson’ın bulunduğu dizi Yellowstone’un dördüncü sezonu Bein Connect’te yayınlanmaya başladı. ABD’nin en büyük çiftliğine sahip Dutton ailesinin hikâyesini anlatan dizi, Amerika’daki mülkiyet ve ırk ilişkileri hakkında çok yönlü bir hikâyeyi takip ediyor. Başrollerini Kevin Costner, Luke Grimes ve Kelly Reilly’nin paylaştığı Yellowstone’un yeni sezonundan iki bölüm 11 Kasım’da Bein Connect’te yayına girdi. 


Dijitale Üretmek: Belgesel, Video, Haber

Altyazı YouTube Kanalı

2013 sonrasında Türkiye’de internet mecralarında yayınlanan belgesel içeriği ciddi bir artış gösterdi. YouTube kanallarında yayınlanan belgesel/haber içerikli videolar önemli bir etki alanı oluşturdu. Son dönemde BluTV ve Gain gibi dijital yayın platformları da Türkiye yapımı belgesel serilerine daha sık yer vermeye başladı. Dijitale belgesel ve video üreten, etki yaratan işlerde imzası bulunan isimlerle Altyazı Fasikül Tartışmaları’nda bir araya geldik. Pavyon ve Dijital Flörtleşme‘nin yönetmeni Sami Öztürk; Şokopop ekibinden Selva Daşdemir ve Yağmur Gönenç; Beyaz Yaka ve Ah Sanal Dünya gibi belgesel serilerinin yanı sıra YouTube üzerinden de içerik üretmeye devam eden SLOT’tan Sercan Subaşı ve DW, +90 için videolar üreten gazeteci Burcu Karakaş’ın katılımıyla ‘Dijitale Üretmek’ üzerine bir sohbet…


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 sıradışı western:

  • Diriliş / The Revenant | BluTV
  • İhtiyarlara Yer Yok / No Country for Old Men| Netflix Türkiye
  • Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı / The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford | BluTV
  • Köstebek / El Topo | MUBI Türkiye
  • Zincirsiz / Django Unchained | Netflix Türkiye

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.