Şu An Okunan
3. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali

3. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali

12-21 Kasım

Türkiye’nin ilk avangard ve deneysel film festivali olma niteliğindeki İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali üçüncü yılında, 12-21 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. Uzun metrajlı yapımlara, deneysel belgesellere ve deneysel kısa filmlere ayrılmış yarışmaların yer aldığı program kapsamında ayrıca Bogota ve Kuala Lumpur gibi deneysel film festivallerinin seçkilerinden yapılmış seçkilere, ABD’li avangard sinemacı Vivian Ostrovsky’nin retrospektifinden Nomadia seçkisindeki İtalyan filmlerine, dünyanın dört bir yanından deneysel filmleri izlemek mümkün.

Yarışma bölümlerindeki filmleri sanatçı ve küratör Chris Meigh-Andrews, sanatçı Kathy Smith, yönetmen Gürcan Keltek, küratör Florencia Incarbone ve görsel sanatçı, şair ve tasarımcı Ece Eldek’ten oluşan jürinin değerlendireceği festivalde ‘Arşivi Yeniden Düşünmek’ ve ‘Neden Bir Türkiye Deneysel Sineması Arşivine İhtiyaç Duyuyoruz?’ gibi başlıklar altında paneller de düzenleniyor. Festival kapsamında ayrıca deneysel sinema üzerine farklı atölyelere katılmak da mümkün: oddviz Kolektifi’nin üç boyutlu kayıt alma tekniğine odaklanan ‘Envanter’ atölyesi, Begüm Özden Fırat, Berfin Atlı, Çisel Karacebe, Suzi Asa’nın yürütücülüğünde ‘Akuzmatik Mekânlar ve Sessel Deneyimler Üzerine bir Atölye’, Ayris Alptekin ve Naz Önen’in yürütücülüğünde ‘Buluntu Görüntü Olarak Aile Filmlerini Yeniden Yorumlamak’ atölyesi.

Gösterim ve etkinliklere Atlas Sineması ve Pera Müzesi’nin ev sahipliği yapacağı İstanbul Deneysel Film Festivali’yle ilgili ayrıntılı bilgiye festivalin web sitesinden erişilebilir.

istanbulexperimental.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.