Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Aralık)

Zeki Demirkubuz’un merakla beklenen yeni filmi Hayat, bu hafta vizyonda. Wonka, Türk Dedektif, Kabahatliler, Reacher ve Yu Yu Hakusho da bu hafta gösterime giren yapımlar arasında. 

Zeki Demirkubuz’un yedi yıl aradan sonra sinemaya dönüşü anlamına gelen yeni filmi Hayat, bu hafta vizyonda. Filmin önce Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Yarışma’sında olacağı duyurulmuş, ancak festivalin sansür krizi nedeniyle yapılamamasıyla bu gerçekleşememişti. Filmekimi ve diğer özel gösterimlerin ardından Hayat, sonunda seyirciyle buluşuyor. Filmin yüksek beklentileri karşılayıp karşılayamayacağı büyük merak konusu. Hayat’ın yanı sıra bir başka merakla beklenen film Wonka da bu hafta vizyona giren filmler arasında. Dijital platformlar tarafında ise Cannes’ın en beğenilen filmleri arasında yer alan ve bu yılda iz bırakan filmler arasında yer alması muhtemel Kabahatliler öne çıkıyor. Yerli polisiye Türk Dedektif, manga uyarlaması Yu Yu Hakusho ve sevilen Prime Video dizisi Reacher’ın yeni sezonu da diğer alternatifler arasında. 


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Carol & The End of the World

Netflix Türkiye

Yaratıcılığını Dan Guterman’ın üstlendiği animasyon dizisi Carol & The End of the World (2023), Netflix Türkiye’de yayında. Bir kıyamet hikâyesi anlatan dizi, Dünya’ya doğru yaklaşmakta olan gizemli bir gezegenin yarattığı hedonist ortama uyum sağlayamayan bir kadını takip ediyor.

Chicken Run: Dawn of the Nugget

Netflix Türkiye

2000 yapımı başarılı animasyon Tavuklar Firarda’nın 23 yıl sonra gelen devam filmi Chicken Run: Dawn of the Nugget (2023), Netflix Türkiye’de yayında. Yeni filmde kahramanlarımız özgürlükleri için mücadele vermeye devam ediyor. 

Diyalog

BluTV

Ali Tansu Turhan’ın ilk uzun metrajı Diyalog (2021) BluTV’de yayında. Bir filmin yapım sürecini, oyuncu seçimlerinden çekimlerin sonrasına dek takip eden film, diyalog mefhumuna çok yönlü bir bakış getiriyor. Diyalog’un yanı sıra Ali Tansu Turhan’ın kısa filmlerini de BluTV’de izlemek mümkün.

Ekrem Buğra Büte’nin Ali Tansu Turhan ve Burcu Uğuz’la gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Kabahatliler

MUBI Türkiye

Dünya prömiyerini bu yıl Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde yapan ve pek çokları için festivalin öne çıkan filmlerinden olan Kabahatliler (Los delincuentes, 2023), MUBI Türkiye’de gösterimde. Bir banka çalışanının yaptığı sıradışı soygun planıyla başlayan film seyircisini çıkardığı beklenmedik yolculukla bu yılın öne çıkan filmlerinden birisi konumunda. 

Reacher – 2. Sezon

Prime Video

Lee Child’ın Jack Reacher adlı roman serisinden uyarlanan Reacher’ın ikinci sezonu Prime Video’da gösterimde. Sivil hayata geçiş yapan kıdemli askerî polis müfettişi Jack Reacher’a odaklanan dizinin başrollerini Alan Ritchson ve Maria Sten paylaşıyor.

Türk Dedektif

TV+

Haluk Bilginer ve Yasemin Kay Allen’ın başrollerinde yer aldığı, Paramount ve Ay Yapım ortak yapımı polisiye dizi Türk Dedektif (2023- ) TV+’ta yayında. İstanbul’da geçen polisiye dizinin yönetmenleri arasında Nisan Dağ da yer alıyor.

Yellowjackets

Netflix Türkiye

Oyuncu kadrosunda Juliette Lewis, Christina Ricci ve Melanie Linskey’nin yer aldığı Yellowjackets (2021- ), Netflix Türkiye kataloğuna geçti. Yirmi beş yıl önce bir uçak kazası geçiren futbol takımı üyelerinin o günlerde doğada verdikleri yaşam mücadelesi ile bu sürece dair karanlık bir sırrın günümüzde aynı karakterlerin peşinden gelmesini anlatan dizi, korku-gerilim ve dram türlerini birleştiriyor. 

Yu Yu Hakusho

Netflix Türkiye

1990’ların başarılı manga serileri arasında yer alan ve farklı dönemlerde animeye uyarlanan Yu Yu Hakusho’nun aynı adlı live action uyarlaması Netflix Türkiye’de yayında. Dizi, 14 yaşındayken öldürülen genç bir suçlunun dünyaya geri dönüşünü takip ediyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Hayat

Zeki Demirkubuz’un merakla beklenen yeni filmi Hayat (2023) bu hafta vizyonda. Özel gösterimlerin ardından seyirciyle ilk kez buluşacak film, babasının zoruyla nişanlanan Hicran’ın çareyi kaçmakta bulmasını ve ardından yaşananları takip ediyor. Hayat, Demirkubuz’un yedi yıl sonra sinemaya dönüşünü müjdeliyor.

Wonka

Başrolüne Timothée Chalamet’yi taşıyan Wonka (2023) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Daha önce 1971 ve 2005 yıllarında sinemaya uyarlanan Roald Dahl imzalı çocuk kitabı ‘Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nı yeniden beyazperdeye taşıyan filmin yönetmenlik koltuğunda Paul King oturuyor. Yeni uyarlama, efsane karakter Willy Wonka’nın çikolatacı olma yolculuğuna odaklanıyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.