Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Ocak)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


American Gods – Üçüncü Sezon

Amazon Prime Video

Neil Gaiman’ın aynı adlı romanından uyarlanan American Gods’ın (2017- ) üçüncü sezonu Amazon Prime Video’da yayınlandı. Oyuncu kadrosunda Ricky Whittle ve Ian McShane gibi isimlerin yer aldığı dizide mitolojik tanrılar günümüz toplumunun yarattığı tanrılarla karşı karşıya geliyor. Hapisten çıktığı gün kendini hiç beklemediği bir savaşın ortasında bulan Shadow Moon’un hikâyesini takip eden dizinin üçüncü sezonunda bu mücadele farklı bir boyut kazanıyor.


Disenchantment – Üçüncü Sezon

Netflix

Efsanevi dizi The Simpsons’ın (1989- ) yaratıcısı Matt Groening’in imzasını taşıyan Disenchantment’ın üçüncü sezonu Netflix Türkiye’de yayında. Kalıplara sığmayan, alkolik ve isyankâr prenses Bean’in hikâyesini anlatan animasyon, kurmaca bir Ortaçağ krallığı olan Dreamland’de yaşanan olayları takip ediyor. Bean’in alışılmadık güçlenme hikâyesinin devam edeceği yeni sezonun seslendirme kadrosunda sevilen yönetmen, komedyen, yazar ve oyuncu Richard Ayaode de yer alıyor.


Matangi/Maya/M.I.A.

BluTV

Rap yıldızı M.I.A.’in hayatına tanıklık eden belgesel Matangi/Maya/M.I.A. (2018), BluTV’nin kataloğuna eklendi. Müzisyenin Sri Lanka’ya uzanan kökenlerine, müzik dünyasının çelişkilerine ve tüm bu kimlik karmaşasından doğan yaratıcılığa odaklanan film bir yükseliş öyküsü olduğu kadar, koyu tenli göçmen bir kadının hayata tutunma hikâyesi. Yönetmenliğini Steve Loveridge’in üstlendiği Matangi/Maya/M.I.A., son yılların ilgi çekici müzik belgesellerinden biri.

Matangi/Maya/M.I.A.’i Zeynep Dadak’ın kaleminden okumak için tıklayın.


One Night in Miami

Amazon Prime Video

Oyunculuk kariyeriyle tanınan Regina King’in uzun süredir beklenen ilk uzun metrajı One Night in Miami Amazon Prime Video’da yayınlandı. Malcolm X, Muhammad Ali, Jim Brown ve Sam Cooke’u 1964 yılında Miami’de bir otel odasında buluşturan film, dünya prömiyerini Eylül ayında Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. Ödül sezonunun iddialı yapımları arasında gösterilen One Night in Miami, bu haftanın sinema gündeminde öne çıkan yapımlardan.


Pretend It’s a City

Netflix

Martin Scorsese’nin kendisi gibi meşhur bir New York figürü olan yazar Fran Lebowitz’le şehir hayatını, New York’u ve diğer pek çok şeyi konuştuğu yeni belgesel serisi Pretend It’s a City Netflix Türkiye’de yayınlandı. Yedi bölümden oluşan ve tamamı Scorsese’yle Lebowitz’in diyaloglarına dayanan seri, seyirciye mizah duygusu güçlü iki fikir insanının keyifli sohbetine ortaklık etme ve büyük şehirde yaşama mefhumuna dair sorular sorma imkânı tanıyor.


Taksim Hold’em

MUBI Türkiye

Michael Önder’in kamerasını Gezi Direnişi’nin yaşandığı günlerde bir araya gelmiş bir grup gence çevirdiği ilk uzun metrajı Taksim Hold’em (2017) MUBI Türkiye’de yayınlandı. Tek mekânda geçen, diyalog temelli yapısıyla dikkat çeken film özellikle beyaz yakalıların bu dönemde hissettiklerine, yaşadıkları çelişkilere dokunan bir mikro dünya kuruyor. Filmin oyuncu kadrosunda Kenan Ece, Damla Sönmez, Berk Hakman ve Emre Yetim gibi isimler yer alıyor.

Film vizyona girdiği dönemde yönetmen Michael Önder’le gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.


Terapist

Gain

Yönetmenliğini Zeynep Dadak’ın üstlendiği Terapist, yeni dijital platform Gain’de yayınlanmaya devam ediyor. Yeni bölümleri salı günleri platforma eklenen Terapist, eşi öldürülen terapist Çetin ile bir anda her biri cinayet şüphelisi hâline gelen danışanları arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Terapi dinamiğini klasik ‘katil kim?’ anlatısıyla birleştiren psikolojik gerilim türündeki dizinin ilk dört bölümü yayında.


Yaman Tilki

MUBI Türkiye

Günümüzün en sevilen yönetmenlerinden Wes Anderson’ın stop-motion yöntemiyle çektiği Yaman Tilki (Fantastic Mr. Fox, 2009) MUBI Türkiye’de gösterimde. ‘Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ ve ‘Dev Şeftali’ gibi meşhur çocuk kitaplarının da yazarı olan Roald Dahl’ın romanından uyarlanan Yaman Tilki seslendirme kadrosundaki George Clooney, Meryl Streep, Bill Murray, Willem Dafoe ve Jason Schwartzman gibi yıldızlarla dikkat çekiyor. Senaryosunda Anderson’la birlikte Noah Baumbach’ın da imzası bulunan film, iki dalda Oscar adaylığı da kazanmıştı.


Altyazı’nın Sevdiği Filmler: Yakın Plan

Altyazı YouTube Kanalı

#AltyazınınSevdiğiFilmler’in altıncı bölümünde Abbas Kiarostami imzalı Yakın Plan‘ı (Nema-ye Nazdik, 1990) konuşuyoruz. Aslı Ildır moderatörlüğünde hazırlanan programın yeni bölümünde Övgü Gökçe ve Senem Aytaç gerçeklik ile kurmaca arasında mekik dokuyan filmi zaman ve mekânda açtığı tefekkür alanı üzerinden değerlendiriyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 klasik dizi:

  • Battlestar Galactica | Bein Connect
  • Breaking Bad | Netflix Türkiye
  • Friends | BluTV
  • The Office | Amazon Prime Video
  • Seinfeld | Amazon Prime Video
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.