Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (16-22 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (16-22 Haziran)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Arayış, Black Mirror, Güzel Bir Sabah, LCV, Asteroid City ve Joyland gibi yapımlar öne çıkıyor. 

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta yönetmenliğini Emin Alper’in üstlendiği yeni dizi Arayış, fenomen dizi Black Mirror’ın yeni sezonu, Mia Hansen-Løve’ün yeni filmi Güzel Bir Sabah, oyuncu kadrosu Cem Yiğit Üzümoğlu, Melisa Şenolsun ve Ushan Çakır’dan oluşan film LCV, Agnès Varda’nın sokak sanatçısı ve fotoğrafçı JR’la işbirliğinin ürünü Mekânlar ve Yüzler, Wes Anderson imzalı Asteroid City ve dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Cannes’da yapan Joyland gibi yapımlar dikkat çekiyor. 


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Arayış

Disney+

Yönetmenliğini Emin Alper’in üstlendiği yeni dizi Arayış (2023- ) Disney+’ta yayında. Başrollerinde Mehmet Günsür ve Aslı Enver’in yer aldığı dizi, metropol hayatından kaçan genç bir kadının yolunun bir tarikatla kesişmesini anlatıyor.

Black Mirror – 6. Sezon

Netflix Türkiye

Fenomen dizi Black Mirror’ın (2011- ) yeni sezonu, Netflix Türkiye’de yayında. Charlie Brooker’ın yaratıcılığını üstlendiği dizi yeni sezonunda farklı hikâyelere yer veren antolojik yapısını koruyor. 

Güzel Bir Sabah

MUBI Türkiye

Mia Hansen-Løve’ün yeni filmi Güzel Bir Sabah (Un beau matin, 2022) MUBI Türkiye’de yayında. Léa Seydoux’yu başrole taşıyan film, bir yandan babasının rahatsızlığıyla uğraşırken diğer yandan yeni bir aşka yelken açan bir çevirmenin yaşamına odaklanıyor.

Hayır

TOD

Yönetmenliğini Jordan Peele’ın üstlendiği Hayır (Nope, 2022) TOD kataloğuna eklendi. Yönetmenin sinemada bakış meselesini kurcaladığı film, sinemada ırkçılığın tarihine de oyunbaz bir bakış atıyor.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Kayıp Kız

MUBI Türkiye

David Fincher imzalı Kayıp Kız (Gone Girl, 2014) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Oyuncu kadrosunda Ben Affleck, Rosamund Pike ve Neil Patrick Harris gibi isimlerin bulunduğu filmin senaryosunu Gillian Flynn yazdığı aynı adlı romandan uyarladı. 

LCV

BluTV

Yönetmenliğini İsmet Kurtuluş ve Kaan Arıcı’nın, senaristliğini ise Erdi Işık’ın üstlendiği LCV (Lütfen Cevap Veriniz) (2022) BluTV’de gösterimde. Tek mekânda geçen ve bir düğün öncesinde gelin, damat ve sağdıç arasında yaşananları anlatan filmin oyuncu kadrosu Cem Yiğit Üzümoğlu, Melisa Şenolsun ve Ushan Çakır’dan oluşuyor.

Mekânlar ve Yüzler

MUBI Türkiye

Agnès Varda’nın sokak sanatçısı ve fotoğrafçı JR’la işbirliğinin ürünü Mekânlar ve Yüzler (Visages Villages, 2017) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. İkilinin Fransa kırsalında yolculuk etmesini ve yeni eserler üretmesini takip eden belgesel, Oscar’a da aday gösterildi. 

Star Trek: Strange New Worlds – 2. Sezon

TOD

İkonik Star Trek evrenine yeni bir ekleme yapan Star Trek: Strange New Worlds’ün (2022- ) yeni sezonu TOD’da gösterimde. Evrene ait 11. dizi olma özelliği taşıyan Star Trek: Strange New Worlds, Star Trek: Discovery’nin (2017) spin-off’u olma özelliğine sahip.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Asteroid City

Wes Anderson imzalı Asteroid City (2023) bu hafta vizyonda. Dünya prömiyerini geçtiğimiz ay Cannes’ın ana yarışmasında yapan film, yönetmenin son dönem filmlerinden alışkın olduğumuz üzere birçok Hollywood yıldızını oyuncu kadrosunda bulunduruyor.

Joyland

Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Cannes’da yapan ve burada yarıştığı Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Ödülü ve Kuir Palmiye kazanan Joyland (2022) bu hafta vizyonda. Saim Sadiq’in yönettiği bu ilk film, Pakistan’ın Oscar adayı da seçildi.  


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.