Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Ocak)

Altyazı Öneriyor’da haftanın öne çıkan yapımı usta yönetmen Aki Kaurismäki’nin yeni filmi Sararmış Yapraklar. Ayrıca hem vizyonda hem de dijital platformlarda farklı seyir alternatifleri yakalamak mümkün.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta usta yönetmen Aki Kaurismäki’nin yeni filmi Sararmış Yapraklar öne çıkan yapım olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra başrolüne Nicolas Cage’i taşıyan Domuz, gösterime girdiği andan itibaren büyük olay yaratan Her Şey Her Yerde Aynı Anda, yönetmenliğini Kibwe Tavares ve Daniel Kaluuya’nın üstlendiği The Kitchen, başrolüne Çağatay Ulusoy’u taşıyan dizi Kübra ve 76. Cannes Film Festivali’nin yan bölümlerinden Belirli Bir Bakış’ın açılış filmi Hayvan Krallığı gibi yapımlar da ilgiye değer alternatifler oluşturuyor. 


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Domuz

BluTV

Başrolüne Nicolas Cage’i taşıyan Domuz (Pig, 2021) BluTV kataloğuna eklendi. Film, Oregon’un vahşi ormanlarında tek başına yaşayan bir trüf mantarı avcısının çok sevdiği domuzunun kaçırılmasının ardından şehre ve geçmişine yapmak zorunda kaldığı yolculuğu takip ediyor.

Her Şey Her Yerde Aynı Anda

BluTV

Gösterime girdiği andan itibaren büyük olay yaratan Her Şey Her Yerde Aynı Anda (Everything Everywhere All at Once, 2022) BluTV’de yayında. Dan Kwan ve Daniel Scheinert’ın yazıp yönettiği film farklı paralel evrenlerde yaşayabildiğini keşfeden bir kadının hikâyesini anlatıyor. 

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

The Kitchen

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Kibwe Tavares ve Daniel Kaluuya’nın üstlendiği The Kitchen (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Dünya prömiyerini BFI Londra Film Festivali’nde yapan film distopik bir gelecekte geçiyor. 

Junkyard Dog

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Jean-Baptiste Durand’ın üstlendiği Fransa yapımı Junkyard Dog (Chien de la casse, 2023) MUBI Türkiye’de gösterimde. Güney Fransa’daki küçük bir kasabada geçen film kasabaya yeni gelen Elsa’nın iki yakın arkadaşın ilişkilerini yeni bir teste sokmasını konu alıyor. 

Kübra

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Yağmur ve Durul Taylan’ın, başrolünü ise Çağatay Ulusoy’un üstlendiği dizi Kübra (2024- ) Netflix Türkiye’de gösterimde. Afşin Kum’un aynı adlı romanından uyarlanan dizi İstanbul’un arka mahalleleriyle sanal dünyayı bir araya getiriyor. Afşin Kum’un aynı adlı romanından uyarlanan Kübra’nın beklentileri karşılayıp karşılayamayacağı merak konusu. 

Parazit

BluTV

Son yılların en çok ses getiren filmlerinden Parazit (Gisaengchung, 2019) BluTV kataloğuna eklendi. Altın Palmiye, Altın Küre gibi pek çok önemli ödülün yanı sıra En İyi Film Oscar’ını kazanarak ödül tarihinde bunu başaran tek İngilizce olmayan film unvanını elde eden Parazit, toplamda 300’ü aşkın ödül kazandı.

Filmi Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın.

Sararmış Yapraklar 

MUBI Türkiye

Usta yönetmen Aki Kaurismäki’nin yeni filmi Sararmış Yapraklar (Kuolleet lehdet, 2023) festival gösterimlerinin ardından vizyonu atlayarak doğrudan MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Dünya prömiyerini Cannes’ın ana yarışmasında yapan film burada Jüri Ödülü’nü kazandı. Sararmış Yapraklar, pek çoklarına göre 2023’ün en iyi filmlerinden biri. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Hayvan Krallığı

76. Cannes Film Festivali’nin yan bölümlerinden Belirli Bir Bakış’ın açılış filmi Hayvan Krallığı (Le Règne animal, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Thomas Cailley’nin yönetmenliğini üstlendiği yapım, mutant öykülerine kendine has bir yorum getirme niyetinde. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.