Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Aralık)

Sıcak Kafa

Haftanın seyir gündemini yeni Netflix yapımı Sıcak Kafa belirliyor. Netflix özel yapımı dizinin yanı sıra Lady Chatterley’s Lover, The Patient, Acil Durumda Jane’i Ara ve Resmi Yarışma da öne çıkan yapımlar arasında.

Haftanın öne çıkan yapımı başrolüne Osman Sonant’ı taşıyan Netflix özel yapımı Sıcak Kafa. Distopik bir gelecekte geçen dizi, pandemi döneminin izlerini de farklı bir gözle aynalıyor. Bunun yanı sıra Lady Chatterley’s Lover, Sr. ve Rick and Morty’nin yeni sezonunu da Netflix’te izlemek mümkün. The Patient ve Willow ise Disney+’ta öne çıkan yapımlar. MUBI’de Hizmetçi ve Böyle Bir Yaz gibi yapımlar öne çıkarken vizyonda dikkat çeken filmlerse Acil Durumda Jane’i Ara ve Resmi Yarışma


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Böyle Bir Yaz

MUBI Türkiye

Denis Côté imzalı Böyle Bir Yaz (Un été comme ça, 2022) MUBI Türkiye’de yayında. Dünya prömiyerini Berlinale’de yapan film üç “hiperseksüel” kadının 26 gün boyunca farklı deneyimlere kendilerini açtıkları bir tecrübeye odaklanıyor.

Hizmetçi 

MUBI Türkiye

Park Chan-wook imzalı Hizmetçi (Ah-ga-ssi, 2016) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenin entrika dolu erotik gerilimi dünya prömiyerini Cannes’ın ana yarışmasında yapmış ve ardından o yılın ödül sezonunda dikkat çeken yapımlar arasında yer almıştı.

Filmi Senem Aytaç’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Lady Chatterley’s Lover

Netflix Türkiye

D. H. Lawrence’ın klasik eseri Lady Chatterley’in Aşığı’ndan uyarlanan Lady Chatterley’s Lover (2022) Netflix Türkiye’de yayında. Yönetmenliğini Laure de Clermont-Tonnerre’in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Emma Corrin, Jack O’Connell, Matthew Duckett gibi isimler yer alıyor.

The Patient

Disney+

Oyuncu kadrosunda Steve Carell ve Domhnall Gleeson gibi isimleri bulunduran mini dizi The Patient (2022) Disney+’ta yayında. Yaratıcılığını Joel Fields ve Joseph Weisberg’ün üstlendiği dizi bir terapistle seri katilin sıradışı diyaloğuna dayanıyor. 

Rick and Morty – 6. Sezon

Netflix Türkiye

Fenomen bilimkurgu dizisi Rick and Morty’nin (2013- ) altıncı sezonu Netflix’te. Smith ailesi etrafında şekillenen dizinin merkezinde eksantrik ve alkolik bir bilim insanı olan Rick Sanchez var. Geleneksel değerlerin hiçbirine saygısı bulunmayan çılgın Rick ile huysuz torunu Morty’nin maceralar yaşadıkları dizi şimdiden kült statüsü kazanmış durumda.

Saint Laurent

MUBI Türkiye

Moda efsanesi Yves Saint Laurent’ın hayat hikâyesini aktaran Bertrand Bonello imzalı Saint Laurent (2014) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Bildik biyografik filmlerden daha farklı bir üslup taşıyan film, bu ikonik karakteri büyük bir hayal kırıklığının pençesinden kurtulamayan bir karakter olarak ele alıyor.

Filmi Erman Ata Uncu’nun kaleminden okumak için tıklayın.

Sıcak Kafa 

Netflix Türkiye

Başrolüne Osman Sonant’ı taşıyan yeni Netflix özel yapımı Sıcak Kafa (2022) Netflix Türkiye’de yayında. Afşin Kum’un aynı adlı romanından uyarlanan mini dizi, distopik bir geleceğe pencere açıyor. Mert Baykal’ın yaratıcılığını üstlendiği dizide Sonant’a Hazal Subaşı, Şevket Çoruh, Şebnem Hassanisoughi ve Tilbe Saran gibi isimler eşlik ediyor.

Sr. 

Netflix Türkiye

Robert Downey Jr.’ın babası Robert Downey Sr.’ın hayatını anlattığı belgesel Sr. (2022) Netflix Türkiye’de yayında. Paul Thomas Anderson ve Alan Arkin gibi isimlerin katkı sağladığı filmin yönetmenliği Chris Smith’e ait.

Three Pines

Amazon Prime Video

Louise Penny’nin Chief Inspector Gamache adlı roman serisinden uyarlanan Three Pines (2022- ) Amazon Prime Video’da başladı. Alfred Molina’nın başrolünde yer aldığı dizi polisiye türüne yeni bir soluk getirmeye aday. 

Willow

Disney+

Ron Howard’ın 1988 yapımı aynı adlı filminin dünyasını takip eden yeni dizi Willow (2022- ) Disney+’ta yayında. Jonathan Kasdan’ın yaratıcılığını üstlendiği dizi, filmdeki olaylardan yirmi yıl sonrasını ele alıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Acil Durumda Jane’i Ara

Başrolüne Elizabeth Banks’i taşıyan dönem filmi Acil Durumda Jane’i Ara (Call Jane, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. 1960’lı yıllarda ABD’de geçen film dönemin muhafazakâr kodlarına kürtaj ve kadın dayanışması üzerinden bakıyor.

Resmi Yarışma

Başrollerine Penélope Cruz, Antonio Banderas ve Oscar Martínez’i taşıyan Resmî Yarışma (Competencia oficial, 2021) bu hafta öne çıkan bir diğer vizyon filmi. Yönetmenliğini Gastón Duprat ve Mariano Cohn’un üstlendiği yapım zengin bir iş insanının film yapmaya merak salmasını ve ünlü bir yönetmenle giriştiği macerayı ele alıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.