Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Nisan)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Nisan)

İstanbul Film Festivali

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


40. İstanbul Film Festivali – Nisan Seçkisi

filmonline.iksv.org

Bu yıl 40. yaşını kutlayan İstanbul Film Festival, programını 1 Nisan–29 Haziran tarihleri arasına yayıyor. Gösterim detayları pandemi koşullarının durumuna göre şekillenecek festival, gösterimlerine ‘Nisan Seçkisi’yle başlıyor. Tamamı çevrimiçi olarak, filmonline.iksv.org adresinde düzenlenecek seçkide festivalin ‘Antidepresan’, ‘Dünya Festivallerinden’ ve ‘Genç Ustalar’ gibi bölümlerini temsil eden yapımlar yer alıyor. Her hafta dört filmin gösterime gireceği Nisan Seçkisi’nde bu hafta öne çıkan yapım Brandon Cronenberg imzalı Possessor.


Advertisement

40. İstanbul Film Festivali’yle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.


Chungking Ekspresi

MUBI Türkiye

MUBI Türkiye’nin ‘Aşk. Wong Kar Wai Sineması’ başlıklı Wong Kar Wai filmleri seçkisi bu hafta Chungking Ekspresi’yle (Chung Hing sam lam, 1994) devam ediyor. Usta yönetmenin en sevilen filmleri arasında yer alan film, Hong Kong sokaklarında aşk acısı çeken iki polisin farklı dünyalara ait iki kadının cazibesine kapılmasını anlatıyor. Wong Kar Wai sinemasının zirvelerinden birisi olarak görülen ve yönetmeni tüm dünyanın tanımasını sağlayan Chungking Ekspresi, MUBI Türkiye’de yenilenmiş kopyasıyla gösteriliyor.

Altyazı yazarları Senem Aytaç, Abbas Bozkurt ve Aslı Ildır, Altyazı’nın Sevdiği Filmler programında Chungking Ekspresi’ni konuştular. Altyazı’nın YouTube kanalında yayınlanan programı izlemek için tıklayın.


Concrete Cowboy

Netflix Türkiye

Gözünü Philadelphia’nın ‘şehir kovboyları’na çeviren Concrete Cowboy (2020), Netflix Türkiye’de yayına girdi. Greg Neri’nin şehrin bilhassa siyah kültüründe kendine has bir yeri olan binicilik meraklılarından yola çıkarak yazdığı romanından uyarlanan filmin başrolünde Idris Elba yer alıyor. On beş yaşındaki bir gencin babasıyla yaşamak için geldiği Philadelphia’da farklı bir kültürle tanışmasını konu edinen Concrete Cowboy, dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapmıştı.


Kelebek ve Dalgıç

BluTV

Ele almaya giriştiği konu ve biçimsel yapısıyla sinema tarihinde müstesna bir yer edinmiş Kelebek ve Dalgıç (Le Scaphandre et le Papillon, 2007) BluTV kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Julian Schnabel’ın üstlendiği film, Jean-Dominique Bauby’nin felç geçirdikten sonra kaleme aldığı anılarından Ronald Harwood tarafından uyarlanmış. Seyirciyi felç olmuş bir bedenin bilincini ziyaret etmeye davet eden Kelebek ve Dalgıç Julian Schnabel’a Cannes’da En İyi Yönetmen ödülü kazandırmanın yanı sıra, dört dalda Oscar’a aday da gösterilmişti.


Malmkrog

MUBI Türkiye

Bay Lazarescu’nun Ölümü (Moartea Domnului Lãzãrescu, 2005) ve Sieranevada (2016) gibi filmlerin yönetmeni, Romanya Yeni Dalgası’nın en önemli isimlerinden Cristi Puiu’nun yeni filmi Malmkrog, 3 Nisan Cumartesi günü MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. 19. yüzyıl Rusya’sında yaşamış şair ve düşünür Vladimir Solovyov’un metinlerinden yola çıkan ve dönemin aristokrasisinin günlük yaşamını bol diyaloglu bir anlatımla ele alan film, dünya prömiyerini yaptığı Berlinale’de Puiu’ya En İyi Yönetmen ödülünü kazandırmıştı.


Kardeş Gibiydiler

Netflix Türkiye

90’ların klasik yapımlarından Kardeş Gibiydiler (Sleepers, 1996) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Barry Levinson’ın üstlendiği film Kevin Bacon, Jason Patric, Brad Pitt, Robert De Niro ve Dustin Hoffman’ı bir araya getiren görkemli oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Lorenzo Carcaterra’nın aynı adlı romanından uyarlanan film, New York’un tehlikeli mahallelerinden birisinde yaşayan bir grup gencin suçla tanışma hikâyesine odaklanıyor.


Uzaylıların 9 Numaralı Planı

MUBI Türkiye

Tüm zamanların en kendine has yönetmenlerinden Ed Wood’un sıradışı filmlerinden Uzaylıların 9 Numaralı Planı (Plan 9 from Outer Space, 1957) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. “Sinema tarihinin en kötü filmi” olarak nam salmış, bilindik sinema kurallarını âdeta altüst eden bilimkurgu filmi, dünyayı ziyaret eden uzaylıların varlıklarını insanlara kanıtlama çabasını konu ediniyor. MUBI Türkiye’de 1 Nisan’da gösterime giren film, sinemaya bir adım geriden bakıp özgürleşmeye adım atmak için şahane bir ‘şaka’.


Altyazı’nın Sevdiği Filmler: Ruhların Kaçışı

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı’nın Sevdiği Filmler​​’in on birinci bölümünde sinema tarihinin en iyi animasyonlarından biri olan Hayao Miyazaki imzalı Ruhların Kaçışı‘nı (Sen to Chihiro no Kamikakushi, 2001) tartışıyoruz. Ali Ercivan ve Aslı Ildır, Japonya’nın dönüşümünü bir büyüme hikâyesi üzerinden ele alan filmin büyülü evrenini konuşuyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 bilimkurgu klasiği:

  • 12 Maymun / Twelve Monkeys | Bein Connect
  • Brazil | BluTV
  • Gerçeğe Çağrı / Total Recall | Netflix Türkiye
  • Mad Max: Fury Road | BluTV
  • The Matrix | Netflix Türkiye
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.