Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Temmuz)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Temmuz)

Uzun bir sürenin ardından sinema salonları bu hafta yeniden açılıyor. Diğer yandan pek çok pandemi kısıtlamasının kalkmasıyla çok sayıda fiziksel etkinlik Temmuz ayıyla birlikte başlayacağını duyurdu. Bu hafta sonu Kalamış Parkı’nda Sinematek gösterimleri ve UNIQ İstanbul’da İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma programı düzenlenirken önümüzdeki hafta ise Documentarist’in fiziksel mekânlardaki gösterimleri başlıyor. Aşılamanın hızlanması ve normalleşme ihtimallerinin artmasıyla çok özlediğimiz salonlara ve bir arada olma hissine kavuşmaya başlıyoruz. Bir yandan da pandemi dönemiyle birlikte hayatımızdaki yeri artan dijital platformların programları da dolu dizgin sürüyor. Yalnızca çevrimiçi gösterimlere yer verdiğimiz Haftalık Gösterim Rehberi’mizde bu hafta Paweł Pawlikowski’nin son filmi Soğuk Savaş’ın yanı sıra Documentarist ve İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri dikkat çekiyor. Her hafta Altyazı Öneriyor’un sonunda yer verdiğimiz 5 filmlik öneri listemizi ise bugünlerde bir aradalığın kurtarıcılığını bir kez daha hatırlatan kadın mücadelesine ve dayanışmasına ses veren filmlere ayırıyoruz. 


10

MUBI Türkiye

Abbas Kiarostami’nin sıklıkla kurmaca ve belgesel arasındaki sınırları esneten ve buradan deneysel ifade alanları üreten sinemasının önemli denemelerinden 10 (Dah, 2002) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenin bir arabanın içinde geçen on farklı sahneden oluşturduğu filmi bir sabit karakterin etrafında ördüğü diyaloglarla güncel İran toplumuna ve pek çok günlük ana dair sayısız gözlem ve zihin egzersizi barındırıyor. Film, dünya prömiyerini 2002 yılında Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yapmıştı.

Özgür Yaren’in Abbas Kiarostami sinemasına dair kaleme aldığı ‘Kiarostami’nin İzleri’ başlıklı yazıyı okumak için tıklayın.


Andrey Tarkovski: Bir İbadet Olarak Sinema

MUBI Türkiye

Sinema tarihinin büyük ustalarından Andrey Tarkovski’nin yaşamına ve yapıtına kendi yorumları üzerinden yaklaşan belgesel Andrey Tarkovski: Bir İbadet Olarak Sinema (Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer, 2019) MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Türkiye’de yalnızca MUBI’den izlenebilen belgesel, Rus sinemacının nadir bulunan ses kayıtlarını ve arşiv görüntülerini kullanarak derinlikli bir sanatçı portresi oluşturuyor. Yönetmenin oğlu Andrey A. Tarkovski’nin hazırladığı film, Türkiye’de de her daim ilgi görmüş yönetmenin dünyasına bir adım daha yakından bakabilmek için kıymetli bir çalışma.

Tarkovski sinemasını Coşkun Liktor’un kaleminden okumak için tıklayın.


Documentarist

Türkiye’de belgesel alanında yapılan en önemli etkinliklerden birisi olma özelliği taşıyan Documentarist İstanbul Belgesel Film Günleri bu yıl 14. kez düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl pandemi koşulları nedeniyle özel çevrimiçi gösterimlerle seyirciyle buluşan festival, bu yıl hem fiziksel hem de çevrimiçi gösterimlerle gerçekleştiriliyor. 6-11 Temmuz tarihleri arasında Pera Müzesi, Fransız Kültür Merkezi ve Arter’de düzenlenecek fiziksel gösterimlerin yanı sıra 3-9 Temmuz tarihleri arasında da çevrimiçi gösterimler yapılacak. Bu kapsamda festival tarafından on yıldır dağıtılan Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü’nü kazanmış filmlerden oluşturulan bir seçkiyi sahneport.com platformu üzerinden takip etmek mümkün.

Documentarist’le ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Dünyanın Merkezine Yolculuk

Netflix Türkiye

Jules Verne’in aynı adlı klasiğinden 2008 yılında uyarlanan Dünyanın Merkezine Yolculuk (Journey to the Center of the Earth), Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Eric Brevig’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Brendan Fraser, Josh Hutcherson, Anita Briem ve Seth Meyers yer alıyor. Daha önce pek çok kez sinemaya uyarlanan eserin 2008 yorumu gösterime girdiği dönem bilhassa görsel efektleriyle dikkat çekmişti. Dünyanın Merkezine Yolculuk bu hafta aksiyon ve macera meraklılarının ilgisini çekebilecek bir yapım.


Korku Sokağı 1. Kısım: 1994

Netflix Türkiye

Netflix’in R. L. Stine’ın kaleme aldığı popüler genç yetişkin korku romanı serisi ‘Fear Street’ten uyarladığı aynı adlı üçlemenin ilk kısmı Korku Sokağı 1. Kısım: 1994 (Fear Street Part One: 1994) Netflix Türkiye’de yayına girdi. Bir grup gencin yaşadıkları kasabayı 300 yıldır lanetleyen antik bir kötülüğü kazayla keşfettikleri serinin ilk bölümünde 1994 yılına yolculuk ediyoruz. Sonraki bölümlerde 1978 ve 1966 bölümlerinin ziyaret edileceği seri, bilhassa türün meraklılarının ilgisini çekebilecek bir dünya vaat ediyor.


İstanbul Film Festivali 

filmonline.iksv.org
Çarkıfelek

Bu yıl pandemi koşulları nedeniyle programını üç ayı aşan bir döneme yayan İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri devam ediyor. Haziran Seçkisi başlığı altında devam eden gösterim pakedi kapsamında bu hafta sonu Ryusuke Hamaguchi’nin Berlinale’de Jüri Büyük Ödülü kazanan filmi Çarkıfelek (Guzen to sozo), Catherine Deneuve’ün performansıyla dikkat çeken Ormana Hoşgeldiniz (Terrible Jungle), Konstantina Kotzamani’nin altı kısa filmi ve Lisa Rovner’ın elektronik müziğin kadın öncülerini inceleyen belgeseli Elektronik Kız Kardeşler (Sisters with Transistors) filmleri izlenebiliyor. Daha önce çevrimiçi gösterimleri de olacağı açıklanan Ulusal Yarışma filmlerinin sadece fiziksel gösterimlerle seyirciyle buluşacağını hatırlatmakta da fayda var. 

40. İstanbul Film Festivali’yle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Judy 

Netflix Türkiye

Renée Zellweger’in efsanevi oyuncu Judy Garland’a hayat verdiği biyografi filmi Judy (2019), Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Zellweger’in filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandığı filmin yönetmenlik koltuğunda Rupert Goold oturuyor. Peter Quilter’ın ‘End of the Rainbow’ adlı Broadway oyunundan uyarlanan Judy, bilhassa genç yaşında rol aldığı Oz Büyücüsü’yle (The Wizard of Oz, 1939) efsaneleşen Judy Garland’ın kariyerinin son yıllarına odaklanıyor.


Rosa Luxemburg

BluTV

Yönetmenliğini Yeni Alman Sineması’nın öncü isimleri arasında yer alan Margarethe von Trotta’nın yaptığı, Alman düşünür ve devrimci Rosa Luxemburg’un hayat hikâyesine odaklanan 1986 yapımı Rosa Luxemburg, BluTV’de yayında. Luxemburg’a Rainer Werner Fassbinder filmlerindeki performanslarıyla tanınan Barbara Sukowa’nın hayat verdiği film, Sukowa’ya Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştı. 


Sansüre Karşı Direnen Belgeseller Etkinliği 

Susma Platformu, son dönemde sansür ve engellemelere maruz kalmış belgesel filmlerin deneyimlerinin konuşulacağı bir etkinlik düzenliyor. ‘Sansüre Direnen Belgesel Filmler’ başlıklı etkinlikte filmlerin sansür ve dava süreçlerinin yanı sıra Türkiye’de belgesel üretme koşulları üzerine de konuşulacak. 3 Temmuz Cumartesi günü saat 20:30’da Zoom üzerinden düzenlenecek forumun moderatörlüğünü Elif Ergezen üstlenecek. Documentarist ortaklığında düzenlenen etkinlik kapsamında konuşulacak belgesellerin büyük bir kısmı çevrimiçi erişime açılmış durumda. 

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Sinema Bergama

Bilhassa fotoğraf alanındaki çalışmalarıyla tanınan Yücel Tunca’nın Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi bünyesinde hazırladığı web belgeseli Sinema Bergama erişime açıldı. 1924 yılından günümüze Bergama sinemalarına ve kasabanın gündelik hayatına odaklanan çalışma, 2018’den bu yana devam ettirilen yazılı araştırmayı görsel malzemeyle birleştirip bir sinema filminin salonlardaki gösterimine gönderme yapacak şekilde kurgulanan bir web sitesi. Odaklandığı konu kadar kullandığı mecrayla da dikkat çeken Sinema Bergama’ya sinemabergama.com adresinden ulaşılabiliyor.


Soğuk Savaş

MUBI Türkiye

Bilhassa 2015 yapımı filmi Ida’yla geniş çapta tanınırlık kazanan Polonyalı yönetmen Paweł Pawlikowski’nin son filmi Soğuk Savaş (Zimna wojna, 2018) MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Müziğin bir araya getirdiği iki âşığın hikâyesini 1940’lardan 1960’lara uzanan bir periyotta takip eden film, siyah-beyaz sinematografisi, müziği hikâyenin parçası yapma biçimi ve duygusal tonuyla dikkat çekiyor. Dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödülüyle dönen Soğuk Savaş, ertesi yıl ödül sezonunda öne çıkan filmler arasında yer almış ve üç dalda Oscar’a aday gösterilmişti.


Yarının Savaşı

Amazon Prime Video

Yönetmenliğini Chris McKay’in, başrolünü ise Chris Pratt’in üstlendiği yeni bilimkurgu filmi Yarının Savaşı (The Tomorrow War), Amazon Prime Video’da gösterime girdi. Daha önce vizyona girmesi planlanan ancak pandemi koşulları nedeniyle doğrudan dijital platformlarda gösterime giren filmler arasına katılan Yarının Savaşı, bir uzaylı ordusuyla savaşmak üzere günümüzden geleceğe gönderilen bir grup askerin yaşadıklarına odaklanıyor.


Altyazı 20 Yaşında Canlı Yayını

Altyazı YouTube Kanalı 

Altyazı ekibi 27 Haziran Pazar akşamı canlı yayında okurlarıyla buluştu ve derginin 20. yılını kutladı. Soru-cevap bölümünün ardından gerçekleşen bir Sinefil Quiz’inin de düzenlendiği etkinliğin kaydına Altyazı’nın YouTube kanalından ulaşılabiliyor. 


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, kadın dayanışmasına ses veren 5 film:

  • Agnès’in Plajları / Les plages d’Agnès | MUBI Türkiye
  • Diren! / Suffragette | Bein Connect
  • İşe Yarar Bir Şey | BluTV
  • Kadınların Cevabı: Bizim Bedenimiz, Bizim Cinsiyetimiz / Réponse de femmes: Notre corps, notre sexe | MUBI Türkiye
  • Mavi Dalga | BluTV
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.