Şu An Okunan
14. Documentarist İstanbul Belgesel Film Günleri

14. Documentarist İstanbul Belgesel Film Günleri

3-9 Temmuz / çevrimiçi
6-11 Temmuz / Pera Müzesi, Fransız Kültür Merkezi ve Arter

Türkiye’de belgesel alanında yapılan en önemli etkinliklerden birisi olma özelliği taşıyan Documentarist İstanbul Belgesel Film Günleri bu yıl 14. kez düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl pandemi şartlarında gerçekleştirilen özel çevrimiçi gösterimlerin ardından bu yıl yeniden fiziksel mekânlara dönen ve son dönemin önemli belgesellerinden bir seçkiyi seyirciye sunmaya hazırlanan Documentarist, aynı zamanda geçmiş yıllarda bünyesinde ödül kazanmış filmlerden bir seçkiyi de çevrimiçi olarak gösterime sokuyor.


Advertisement

Çevrimiçi Gösterimler

Documentarist bu yıl, 3 Temmuz tarihinde çevrimiçi gösterim seçkisiyle başlıyor. Festival tarafından on yıldır dağıtılan Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü’nü kazanmış filmlerden oluşturulan bu program, sahneport.com platformu üzerinden 9 Temmuz’a kadar seyirciye sunuluyor. Bu seçki kapsamında İmre Azem’in Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir (2011), Reyan Tuvi’nin Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek (2014), Gürcan Keltek’in Koloni (2015) ve Selim Yıldız’ın Hatırlıyorum (Bîra Mı’têtın, 2016) filmleri de izlenebiliyor. Bu filmlerin gösterim programına Documentarist’in internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek

Documentarist’in Bu Yılki Onur Konuğu: Eliane Raheb

Festivalin ana programı ise 6-11 Temmuz tarihleri arasında, Pera Müzesi, Fransız Kültür Merkezi ve Arter’de düzenlenecek gösterimlerle gerçekleştirilecek. Documentarist’in bu yılki onur konuğu ise Lübnanlı belgesel yönetmeni Eliane Raheb. Festivalde Raheb’in bu yıl Berlinale’de Teddy Ödülü’nü kazanan son filmi Miguel’in Savaşı‘nın (Miguel’s War, 2021) yanı sıra Uykusuz Geceler (Sleepless Nights, 2012) ve Geride Kalanlar (Those Who Remain, 2016) filmleri de gösterilecek. Filmleri Rotterdam, San Sebastian, Berlinale gibi büyük festivallere seçilmiş ve bilhassa Lübnan toplumunun yakın geçmişte yaşadığı travmaları ele alan filmleriyle tanınan Raheb’in sineması Türkiyeli sinemaseverler için oldukça kıymetli bir çerçeve barındırıyor.

Miguel’in Savaşı

14. Documentarist İstanbul Belgesel Film Günleri’nin programında bunların yanı sıra içinde yaşadığımız küresel ekoloji krizinin muhtelif biçimlerine, kapitalist sömürü düzeni ile bağlantısına ve bu alanda verilen mücadelelere dair önemli belgesellere yer verilen ‘XR: Yokoluş İsyanı’, prömiyerlerini çeşitli dünya festivallerinde yapmış filmlerden oluşturulan Uluslararası Panorama ve Türkiye’de üretilen belgesellerin bulunduğu Türkiye Panorama bölümleri de dikkat çekiyor.

Documentarist’te her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Panorama bölümüne ilk veya ikinci filmleriyle seçilen yönetmenlerden birisi Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü’nün sahibi olacak. Ödülün bu yılki jürisi Tarabya Kültür Akademisi sanat yönetmeni Pia Entenmann, yapımcı Armağan Lale, sinema yazarı Ayça Çiftçi, müzik yazarı akademisyen Feyzi Erçin ve geçen sene ödülü kazanan Ardin Diren’den oluşuyor. Uluslararası seçkide yer alan filmlerden birine verilen FIPRESCI Ödülü’nü ise bu yıl Maricke Nieuwdorp (Hollanda), Nadia Meflah (Fransa) ve Ahmet Gürata’dan (Türkiye) oluşturulan jüri takdim edecek.

Bu yıl çevrimiçi ve fiziksel mekânlarda, iki ayaklı olarak gerçekleştirilecek 14. Documentarist İstanbul Belgesel Film Günleri’yle ilgili detaylı bilgiye festivalin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

documentarist.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.