Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (20-26 Ekim)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (20-26 Ekim)

Haftanın seyir gündeminin merkezinde Martin Scorsese’nin yeni filmi Dolunay Katilleri var. Çözümler Kitabı ve Yaratılan gibi yapımlarsa farklı alternatifler sunuyor.

Kuru Otlar Üstüne’nin gişe başarısı devam ederken bu hafta bir başka merakla beklenen film de ona ekleniyor: Scorsese’nin aynı Kuru Otlar Üstüne gibi dünya prömiyerini Cannes’da yapan (ve aynı onun gibi süresi 3,5 saate yaklaşan) yeni filmi Dolunay Katilleri. Dolunay Katilleri’nin gişede Kuru Otlar Üstüne’ye rakip olup olmayacağını zaman gösterecek ama artan seyirci sayılarının sinema salonlarını sevindirdiği kesin. Bunun yanı sıra Michel Gondry imzalı Çözümler Kitabı da bu hafta vizyonda olacak. Dijital platformlar tarafında ise Çağan Irmak’ın serbest Frankenstein uyarlaması Yaratılan, sevilen dizi Big Mouth’un yeni sezonu ve Michel Hazanavicius’un yönettiği Kestik! gibi alternatifler mevcut.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Big Mouth – 7. Sezon

Netflix Türkiye

Netflix orijinal serilerinden Big Mouth’un (2017- ) yedinci sezonu yayında. Yeni sezonunda da dizi, Nick ve Andrew’un cinselliğin keşfi ve ergenlik sancılı maceralarının peşinden gidiyor. 

Bodies

Netflix Türkiye

Yaratıcılığını Paul Tomalin’in üstlendiği polisiye mini dizi Bodies (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Dört farklı zaman diliminden dört dedektifin Londra’da aynı cinayeti çözmeye çalıştığı dizi polisiye anlatımına yeni bir bakış getirme niyetinde.

Dünyayı Kurtaran Adam

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Çetin İnanç’ın, başrolünü ise Cüneyt Arkın’ın üstlendiği kült film Dünyayı Kurtaran Adam (1982) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yapıldığı dönemden yıllar sonra popülerleşen filmin yanı sıra söz konusu dönemde Çetin İnanç – Cüneyt Arkın ortaklığına dayanan başka pek çok film de MUBI’de yayına giriyor.

Kestik!

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Artist (2011) filmiyle tanınan Michel Hazanavicius’un üstlendiği Kestik! (Coupez!, 2022), MUBI Türkiye’de yayında. Tek plan bir zombi filminin çekim macerasına oyunbaz bir dille yaklaşan film, sinema yapma deneyimini hikâyeleştiren filmlerden birisi.

Old Dads

Netflix Türkiye

Bill Burr’ün yazıp yönettiği ve aynı zamanda başrolünde yer aldığı Old Dads (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Üç arkadaşın kendilerini modern hayatın dışında bulmasını konu alan komedinin oyuncu kadrosunda Bil Burr’e Bobby Cannavale ve Bokeem Woodbine eşlik ediyor.

Yaratılan

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Çağan Irmak’ın üstlendiği serbest Frankenstein uyarlaması Yaratılan (2023- ) Netflix Türkiye’de yayında. Irmak, dizisinde eseri Osmanlı’nın son döneminde İstanbul’a taşıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Çözümler Kitabı 

Michel Gondry’nin yeni filmi Çözümler Kitabı (Le Livre des solutions, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden biri. Yapımcılarla yaşadığı anlaşmazlık sonucu filmini kendi imkânlarıyla bitirmeye karar veren bir yönetmenin macerasını takip eden film dünya prömiyerini Cannes’ın Quinzaine bölümünde yaptı.

Dolunay Katilleri

Martin Scorsese’nin merakla beklenen yeni filmi Dolunay Katilleri (Killers of the Flower Moon, 2023) bu hafta seyirciyle buluşuyor. Usta yönetmenin aynı adlı romandan uyarladığı film 1920’lerde ABD’de yaşanan Oklahoma Cinayetleri’ni merkezine alıyor. ABD’nin kurucu dinamiklerine dair çarpıcı bir hikâye takip eden filmin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Lily Gladstone ve Jesse Plemons gibi isimler mevcut.

Testere X

Korku serisi Testere’nin yeni filmi Testere X (Saw X, 2023) bu hafta vizyonda. Yönetmenliğini Kevin Greutert’in üstlendiği film çaresiz bir kanser hastasının ümidi Meksika’da araması sonrası yaşadıklarını anlatıyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.