Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (20-26 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (20-26 Ocak)

The Last of Us

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Margot Robbie ve Brad Pitt’li Babil, sıradışı dönem filmi Korsaj ve uzun süredir beklenen oyun uyarlaması The Last of Us gibi yapımlar öne çıkıyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta uzun zamandır merakla beklenen yapımlar dikkat çekiyor. Damien Chazelle’in başrollerine Brad Pitt, Diego Calva ve Margot Robbie’yi taşıyan yeni filmi Babil 1920’ler Hollywood’una, Avusturyalı yönetmen Marie Kreutzer’in imzasını taşıyan Korsaj ise 19. yüzyıl Avusturya’sına uzanıyor. 2010’lu yılların en sevilen bilgisayar oyunlarından birisini televizyona taşıyan HBO yapımı The Last of Us da merakla beklenen yapımlar arasında. Türkiye’de BluTV üzerinden seyirciyle buluşan yapımın ilk bölümü, bilgisayar oyunu uyarlamalarının tatmin edici olmaktan uzak kaderini değiştirebileceği yönünde yorumlar aldı. 


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Jung_E

Netflix Türkiye

Güney Kore yapımı bilimkurgu filmi Jung_E (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Yeon Sang-ho’nun yönetmenliğini üstlendiği film, 2194 yılında, iklim krizi nedeniyle dünyanın yaşanabilir bir yer olmaktan çıktığı bir gelecekte geçiyor.

The Last of Us

BluTV

2010’lu yılların en sevilen bilgisayar oyunlarından The Last of Us’ın dizi uyarlaması BluTV’de başladı. Uzun süredir merakla beklenen ve yayınlanan ilk bölümünün ardından büyük beğeni toplayan dizinin sonraki bölümleri de, her hafta ABD yayınından 24 saat sonra BluTV’de olacak.

Les combattantes 

Netflix Türkiye

Fransa yapımı dönem mini dizisi Les combattantes (2022) Netflix Türkiye’de yayında. Cécile Lorne’un yaratıcılığını üstlendiği dizi, 1914 Fransa’sındaki dört kadının hikâyesini anlatıyor. Birinci Dünya Savaşı’nın etkilerine odaklanan Les combattantes haftanın dikkat çeken yapımları arasında.

Martin Eden 

MUBI Türkiye

Pietro Marcello imzalı Jack London uyarlaması Martin Eden (2019) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Usta yazarın klasik eserinden uyarlanan filmin başrolünde Luca Marinelli yer alıyor. Film dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nin ardından hatırı sayılır bir beğeni kazanmıştı.

Filmi Selin Gürel’in kaleminden okumak için tıklayın.

Nefesim Kesilene Kadar

MUBI Türkiye

Emine Emel Balcı’nın ilk uzun metrajı Nefesim Kesilene Kadar (2015) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Esme Madra’nın başrolünde yer aldığı film, bir tekstil atölyesinde çalışan Serap’ın dünyasına odaklanıyor. Sınıfsal yaklaşımıyla dikkat çeken film pek çok festivalde gösterim şansı bulmuştu.

Plastik Rüya

MUBI Türkiye

Merve Bozcu’nun başrolüne Nihal Yalçın’ı taşıdığı kısa filmi Plastik Rüya (2021) MUBI Türkiye’de yayında. Güzellik algısı ve estetik kaygısına odaklanan film, pek çok festivalde gösterim şansı yakaladı ve ödüller kazandı.

That ’90’s Show

Netflix Türkiye

1998-2006 yılları arasında yayınlanan That ’70s Show’un fikrini 90’lara taşıyan dizi That ’90’s Show (2023- ) Netflix Türkiye’de yayında. 90’ların sitcom’larını yeniden üreten dizi 1995 yazında yaşanan olaylara odaklanıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Babil

Damien Chazelle’in başrollerine Brad Pitt, Diego Calva ve Margot Robbie’yi taşıyan yeni filmi Babil (Babylon, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. 1920’ler Hollywood’una dönemin görkemi ve eğlence hayatı üzerinden bakan film uzun zamandır merakla bekleniyordu.

Korsaj 

Avusturyalı yönetmen Marie Kreutzer’in imzasını taşıyan Korsaj (Corsage, 2022) Avusturya İmparatoriçesi Elizabeth’in yaşamından kurmaca bir yıl portresi oluşturuyor. Başroldeki Vicky Krieps’in performansıyla dikkat çeken yapımı Başka Sinema salonlarında izlemek mümkün.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.