Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (22-28 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (22-28 Mart)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Andrew Scott ve Paul Mescal’i bir araya getiren All of Us Strangers, Cixin Liu’nun önemli bilimkurgu eserleri arasında gösterilen kitabından uyarlanan 3 Body Problem ve okuması en zor edebi metinlerden ‘Ulysses’in Kürtçeye çeviri sürecini takip eden Ulysses Çevirmek öne çıkıyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta edebiyatla ilişkili üç yapım başı çekiyor: Taichi Yamada’nın aynı adlı kitabından Andrew Haigh tarafından uyarlanan, başrolleri paylaşan Andrew Scott ve Paul Mescal’in oyunculuklarıyla övgü toplayan All of Us Strangers, Çin edebiyatının en büyük bilimkurgu yazarlarından Cixin Liu’nun Hugo En İyi Roman Ödülü’ne layık bulunan aynı adlı kitabından diziye uyarlanan 3 Body Problem ve Kawa Nemir’in James Joyce’un başyapıtı ‘Ulysses’i Kürtçeye çevirme sürecini anlatan Ulysses Çevirmek. Sinema salonlarında vizyona giren filmler arasında Amerikan güreşinin yıldız isimlerinden Von Erich kardeşlere odaklanan Demir Pençe öne çıkarken Jake Gyllenhaal’un eski bir UFC dövüşçüsünü canlandırdığı Road House ve Oscar ödüllü John Ridley’nin yazıp yönettiği Shirley de haftanın dikkat çeken yapımları arasında.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

3 Body Problem

Netflix Türkiye

Yaratıcı ekibinde Game of Thrones‘un (2011-2019) yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss ile True Blood‘ın (2008-2014) yapımcısı Alexander Woo’nun yer aldığı 3 Body Problem (2024-) Netflix Türkiye’de gösterimde. Dizi Çin edebiyatının en büyük bilimkurgu yazarlarından Cixin Liu’nun Hugo En İyi Roman Ödülü’ne layık bulunan aynı adlı kitabından uyarlandı. ‘Dünyanın Geçmişi’ üçlemesinin bu ilk kitabına dayanan dizide Çin Kültür Devrimi döneminden günümüze uzanan bir zaman diliminde bir grup bilim insanının, dünya için büyük tehdit oluşturan uzaylı bir uygarlığa karşı mücadelesi anlatılıyor.

All of Us Strangers

Disney+

Hafta Sonu (Weekend, 2011) ve 45 Yıl (45 Years, 2015) gibi filmlerle tanınan Andrew Haigh imzalı All of Us Strangers (2023) Disney+ kataloğuna eklendi. Taichi Yamada’nın 1987 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan film ölmüş ebeveynlerinin hayaletini gördüğüne inanan senarist Adam’la, tesadüfen karşılaştığı gizemli komşusu Harry arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Başrolleri paylaşan Andrew Scott ve Paul Mescal’in oyunculuklarıyla övgü toplayan filmin kadrosunda Jamie Bell, Claire Foy, Carter John Grout ve Ami Tredrea da yer alıyor.

Asparagus

MUBI Türkiye

Yönetmen, animatör ve yapımcı Suzan Pitt’in filmlerinden bir seçki, ‘Suzan Pitt: Feminist Bir Rüya Alemi’ programı kapsamında MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Gerçeküstü deneysel çalışmalarıyla tanınan Pitt’in yedi kısa filmine yer veren seçkide 1979 yapımı Asparagus başı çekiyor. Bilinçaltının gizemli derinliklerine, cinsel anlamlar yüklenen bitkilerle dolu dünyevi zevkler bahçesine uzanan film rengârek bir kâbus resmediyor. David Lynch’in ilk uzun metrajı Eraserhead (1977) ile birlikte yapılan geceyarısı gösterimleri sayesinde kült mertebesine ulaşan Asparagus‘ın yanı sıra Pitt’in bedene ve bedenin hazlarına odaklanan Crocus (1972), konfetiler ve balonlarla süslü abartılı bir karnavalda geçen Jefferson Circus Songs (1975), yönetmenin Meksika ve Guatemala’daki maceralarından esinlenen Joy Street (1995), sinemacı Naomi Uman’ın çizimleriyle eğlenceli ve grotesk bir hikâye anlatan El Doctor (2006), göz alıcı renkler ve geometrik şekillerle bir bütünlük yakalayan Pinball (2013) ve diğer filmlerinden daha karanlık bir tona sahip Visitation (2013) adlı kısaları da izlenebiliyor.

Elçiler

MUBI Türkiye
Elçiler

Çek sürrealist ekolünden izler taşıyan filmleriyle tanınan Emir Ziyalar imzalı üç kısayı bir araya getiren ‘Tekinsizin İnşası: Emir Ziyalar Seçkisi’ MUBI Türkiye’de yayında. Seçkinin dikkat çeken filmlerinden 2017 yapımı Elçiler bir tiyatro sahnesinde performansa, rekabete ve kadere dair eğlenceli ve korkutucu bir hikâye anlatıyor. Yoğun bir görsel dil kullandığı filmlerinde korku motifleriyle bezeli grotesk bir dünya inşa eden Ziyalar’ın takıntı ve suçluluk mefhumlarını irdeleyen İfnâ ve İdam (2019) ve direniş ve dönüşüme dair bir hikâye anlatan Ulzamar’ın Ağıtı (2020) filmlerini de izlemek mümkün.

Okuyucu

Netflix Türkiye

Stephen Daldry’nin yönetmenlik koltuğunda oturduğu Okuyucu (The Reader, 2008) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Filmde genç Michael ile kendisinden yaşça büyük olan Hanna’nın kısa süren birlikteliği ve yıllar sonra bir savaş suçları mahkemesinde yollarının yeniden kesişmesiyle birlikte yaşananlar anlatılıyor. Başroldeki Kate Winslet’ın En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandığı filmin kadrosunda Ralph Fiennes, Bruno Ganz, David Kross ve Alexandra Maria Lara gibi oyuncular da yer alıyor.

Öldüren Sis

Netflix Türkiye

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption, 1994) ve Yeşil Yol (The Green Mile, 1999) filmlerinde Stephen King’le birlikte çalışan Frank Darabont’un, King’in bir başka öyküsünden uyarladığı Öldüren Sis (The Mist, 2007) Netflix Türkiye’de yayında. King’in romanlarında sıkça rastlanan herkesin birbirini tanıdığı, sırlarla dolu küçük bir kasabada geçen filmde aniden çıkan bir fırtına sonrası çöken sisten kaçmak için bir süpermarkete sığınan kasabalıların başlarından geçenler anlatılıyor. Filmin kadrosunda Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden ve Andre Braugher gibi oyuncular yer alıyor.

Road House

Prime Video

Jake Gyllenhaal’u başrole taşıyan Doug Liman imzalı Road House (2024) Prime Video’da gösterime girdi. Filmde Florida Keys’teki bir barda güvenlik olarak çalışmaya başlayan eski UFC dövüşçüsü Dalton’ın hikâyesi anlatılıyor. Gerçek UFC dövüşünden sahnelerin yer aldığı filmde Gyllenhaal’a Conor McGregor, Daniela Melchior ve Billy Magnussen gibi isimler eşlik ediyor. Yönetmen koltuğunda Rowdy Herrington’ın oturduğu 1989 tarihli ilk Road House filminde başrolü Patrick Swayze canlandırmıştı. 

Shirley

Netflix Türkiye

Steve McQueen’in 12 Yıllık Esaret (12 Years a Slave, 2013) filminin senaryosu ile Oscar kazanan John Ridley’nin yazıp yönettiği Shirley Netflix Türkiye’de yayında. Filmde kongre üyesi olarak seçilen ilk siyah kadın ve Demokrat Parti’nin ABD başkan adayı olan politikacı Shirley Chisholm’ın hikâyesi anlatılıyor. Watchmen‘le (2019) Emmy adaylığı kazanan Regina King’in başrolde olduğu filmin oyuncu kadrosunda Lance Reddick, Terrence Howard, Lucas Hedges gibi isimler de yer alıyor.

Ulysses Çevirmek

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in üstlendiği Ulysses Çevirmek (2023) 23 Mart itibariyle MUBI Türkiye’de yayında. Belgesel dünya edebiyatından pek çok klasiği Kürtçeye kazandıran Kawa Nemir’in, James Joyce’un başyapıtı ‘Ulysses’i çevirme yolculuğunu takip ediyor. Siyasi koşullar yüzünden Türkiye’den kaçarak Amsterdam’a, bir zamanlar Anne Frank’ın yaşadığı eve sığınan Nemir, okuması en zor romanlardan kabul edilen ‘Ulysses’in çevirisini sürgündeki Joyce’un kaderine benzer biçimde, anadilinin konuşulduğu topraklardan uzaklarda yapmaya çalışıyor. Türkiye prömiyerini 16. Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nde yapan belgesel hem Türkiye’de hem dünyada pek çok festivalde gösterildi.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Demir Pençe

İlk filmi Martha Marcy May Marlene’le (2011) adını duyuran Sean Durkin’in yazıp yönettiği Demir Pençe (The Iron Claw, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Hem babaları hem de koçları Fritz Von Erich’in katı disiplini altında yetişen ve Amerikan güreşinde bir döneme damga vuran Von Erich kardeşlere odaklanan filmde Zac Efron, Jeremy Allen White, Harris Dickinson gibi isimler rol alıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.