Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (24-30 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (24-30 Aralık)

Çatlak

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Adam McKay’in görkemli yıldız kadrosuyla dikkat çeken felaket komedisi Don’t Look Up, Fikret Reyhan’ın festivallerde beğeni toplayan ikinci uzun metrajı Çatlak ve Aaron Sorkin’in 1950’lerin efsanevi televizyon dizisi I Love Lucy’nin perde arkasına odaklanan biyografi filmi Being the Ricardos dikkat çekiyor. Listemizin sonunda yer verdiğimiz ek önerileri ise Aaron Sorkin’in kaleme aldığı senaryolara ayırıyoruz. 


Being the Ricardos

Amazon Prime Video 

1950’lerin efsanevi sit-com’larından I Love Lucy’nin (1951-1957) yıldızları Lucille Ball ve Desi Arnaz’ın hikâyesini anlatan biyografi filmi Being the Ricardos, Amazon Prime Video’da yayında. Başrollerine Nicole Kidman ve Javier Bardem’i taşıyan, ayrıca J. K. Simmons, Nina Arianda ve Tony Hale gibi dikkat çekici isimlerin oyuncu kadrosunda bulunduğu film son yıllarda senaryolarının yanı sıra yönetmenliğini üstlendiği filmlerle de tanınan Aaron Sorkin’in imzasını taşıyor. 1950’lerin erkek egemen ve yabancı düşmanı Hollywood’una getirdiği bakış açısı ve belgesel unsurlarına yer veren yapısıyla dikkat çeken Being the Ricardos’un bilhassa oyunculuk kategorilerinde ödül sezonunun öne çıkan yapımları arasında yer alması bekleniyor. 


Beş Kere İki

MUBI Türkiye

François Ozon’un olgunluk döneminin ilk eserlerinden sayılabilecek Beş Kere İki (5×2, 2004) MUBI Türkiye’de gösterimde. Bir erkek ile bir kadın arasındaki ilişkinin farklı aşamalarına yakından bakan film aşk, tutku, evlilik, ihanet gibi temel kavramlar etrafında dolaşarak romantik ilişkilerin yıpratıcılığına ışık tutuyor. Bu etkileyici dramın en özgün yanı ise hiç kuşkusuz, kronolojik olarak sondan başa sıralanmış beş epizottan oluşan kurgusu.

François Ozon sinemasının olmazsa olmaz beş özelliğini Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Çatlak

MUBI Türkiye

Geçmişten gelen bir borcun geniş bir aile içinde yüzeye çıkardığı gerilim ve çatışmalara odaklanan Fikret Reyhan imzalı Çatlak (2020) 25 Aralık’tan itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. Aile bireyleri arasındaki ilişkiler üzerinden günümüz Türkiye’sinin kentli, muhafazakâr kesimine dair derinlikli bir tablo çıkarmayı başaran film, etkileyici koreografisi ve dengeli oyunculuk performanslarıyla da dikkat çekiyor. Çatlak Antalya Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne, İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerine layık bulunmuştu.

Berke Göl’ün Çatlak’ı da değerlendirdiği Altın Portakal 2020 Günlükleri’ni okumak için tıklayın.


Don’t Look Up

Netflix Türkiye 

Adam McKay’in başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence’ın yer aldığı yeni filmi Don’t Look Up, Netflix Türkiye’de yayında. Dünyaya yaklaşan bir kuyruklu yıldız keşfeden iki astronomun ABD Başkanı dâhil herkesi bu gerçeğe ikna etme çabasını anlatan film son yılların en çarpıcı politik hicivlerinden birisi olmaya aday. DiCaprio ve Lawrence’ın yanı sıra oyuncu kadrosunda Jonah Hill, Mark Rylance, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Cate Blanchett ve Meryl Streep gibi yıldızları da barındıran film bilhassa Amerikan kültürü, günümüz medyası ve gerçeklik anlayışı üzerine takındığı sert eleştiri tonunu kara mizah yaklaşımının bir parçası hâline getiriyor.

Adam McKay’le Don’t Look Up üzerine söyleşimiz Altyazı’nın Ocak sayısında yer alacak. Üye olmak için tıklayın. 


Mucizeler 

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Alice Rohrwacher’in üstlendiği Mucizeler (Le Meraviglie, 2014) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. İtalya’nın Toskana bölgesinde arıcılık yapan taşralı bir ailenin çekimleri bölgede yapılan bir yarışma programına katılma macerasını merkezine alan film taşra günlük yaşamından gösteri toplumuna, geleneksel-modern geriliminden ötekilik meselesine pek çok farklı konuya değinen incelikli yapısıyla dikkat çekiyor. Mucizeler dünya prömiyerini 2014 yılında Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yapmış ve buradan Jüri Büyük Ödülü’yle dönmüştü. 

Müge Turan’ın Alice Rohrwacher’le gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.


Seremoni

MUBI Türkiye
La Cérémonie

Claude Chabrol’ün en önemli filmlerinden Seremoni (La Cérémonie, 1995) 26 Aralık’tan itibaren MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Ruth Rendell’ın romanından uyarlanan bu suç hikâyesi, zengin bir ailenin yanında hizmetçi olarak işe başlayan genç bir kadının yeni arkadaşının da teşvikiyle patronlarına isyan etmesini konu alıyor. Burjuva sınıfını hedef tahtasına oturan Chabrol sinemasının en keskin örneklerinden Seremoni’nin başrollerini muhteşem bir uyum yakalayan Isabelle Huppert ve Sandrine Bonnaire üstleniyor.


The Silent Sea 

Netflix Türkiye 

Güney Kore yapımı bilimkurgu dizisi The Silent Sea Netflix Türkiye’de yayında. Choi Hang-yong’un The Sea of Tranquility (2014) adlı kısa filminden uyarladığı dizi Ay’a yapılan bir araştırma seferi sonrasında yaşanan olayları konu alıyor. Oyuncu kadrosunda Gong Yoo, Bae Doona ve Lee Joon gibi Güney Koreli yıldızları barındıran The Silent Sea son dönemde ciddi popülerlik kazanan Güney Kore dizilerinden birisi olmaya aday. 


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, Aaron Sorkin’in kaleme aldığı 5 film:

  • Charlie Wilson’ın Savaşı / Charlie Wilson’s War | Amazon Prime Video
  • Kazanma Sanatı / Moneyball | Netflix Türkiye 
  • Sosyal Ağ / The Social Network | Netflix Türkiye 
  • Steve Jobs | Bein Connect
  • Şikago Yedilisi’nin Yargılanması / The Trial of the Chicago 7 | Netflix Türkiye
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.