Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (25-31 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (25-31 Aralık)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık gösterim önerilerimizden oluşan Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Ahlat Ağacı

MUBI Türkiye

MUBI Türkiye’nin ‘Öze Dönüş’ başlığıyla sunduğu Nuri Bilge Ceylan toplu gösteriminin son filmi Ahlat Ağacı (2018) bu hafta yayınlandı. Ceylan’ın senaryosunu Akın Aksu ve Ebru Ceylan’la birlikte kaleme aldığı ve oyuncu kadrosunda Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar ve Hazar Ergüçlü gibi isimleri bulunduran film, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapmıştı. Nuri Bilge Ceylan sinemasının doğduğu yere, Çanakkale taşrasına dönme özelliği de taşıyan Ahlat Ağacı, bol diyalog kullanan yapısı ve merkezine aldığı baba-oğul çatışmasıyla dikkat çekiyor. 

Ayça Çiftçi’nin filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.


Biz de Varız! 

İstanbul Modern Sinema
Bilmemek

İstanbul Modern Sinema’nın ‘Biz de Varız!’ başlıklı seçkisi gösterimlerine bu hafta da çevrimiçi olarak devam ediyor. Türkiye sinemasının güncel örneklerinden öne çıkan yapımlara yer verilen programda bu hafta gösterilen filmler arasında Leyla Yılmaz’ın genç bir su topu oyuncusunun eşcinselliğinin sorgulanmasının yarattıklarına odaklanan filmi Bilmemek ve üç farklı karakterin yollarını bir evde kesiştiren Özkan Yılmaz imzalı Soluk’un yanı sıra bu yılın öne çıkan belgesellerinden Mimaroğlu ve Maddenin Halleri yer alıyor. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinlikte gösterimlerin sınırlı bir kontenjanla yapıldığını ve kayıt prosedürünün uygulandığını hatırlatmakta fayda var. 


Friends 

BluTV

Tüm zamanların en çok izlenen dizilerinden Friends, bütün sezonlarıyla BluTV kataloğuna eklendi. Televizyon tarihinin fenomen dizileri arasında yer alan ve bitmesinin üzerinden 15 yılı aşkın süre geçmesine rağmen hâlâ gündem yaratmaya devam eden dizi New York’ta komşu olarak yaşayan 6 sıkı dostun durum komedisi. 90’lar sonu ve 2000’lerde 10 sezona yayılan ve final bölümüyle hâlâ televizyon tarihinin izlenme rekorunu elinde tutan Friends, dijital platformların kalabalık katalogları arasında güvenli bir seçenek olarak yer alıyor. 


Köpek Dişi

MUBI Türkiye

Yönetmeni Yorgos Lanthimos’a ve Yunan Yeni Dalgası’na uluslararası çapta tanınırlık kazandıran Köpek Dişi (Kynodontas, 2009), MUBI Türkiye’de yayınlandı. İlk kez gösterildiği 2009 yılından bu yana hızla klasikleşen ve bolca tartışılan film, doğduklarından itibaren evlerinden dışarıya çıkarılmamış üç çocuğun sosyal varoluşu baştan tanımlanmış hayatlarına odaklanıyor. Dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Ödülü’nü kazanan film 2011 yılında Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a da aday olmuştu. Köpek Dişi’nin yanı sıra Lanthimos’un son filmi Nimic’i (2019) de MUBI Türkiye’de izlemek mümkün.

Köpek Dişi’ni Temmuz-Ağustos 2018 tarihli 185. sayımızda Aslı Özgen-Tuncer kaleme almıştı. Yazıyı okumak için tıklayın.


The Midnight Sky

Netflix 

George Clooney’nin yönetmen koltuğunda oturduğu ve başrolünü üstlendiği The Midnight Sky, Netflix Türkiye’de yayında. Post-apokaliptik bir dünyada geçen ve Kuzey Kutbu’nda yaşayan yalnız bir bilim insanının hikâyesini takip eden bilim kurgu filmi 2049 yılında geçen olaylara odaklanıyor. Lily Brooks-Dalton’ın ‘Good Morning, Midnight’ adlı romanından uyarlanan filmde Clooney’ye başrolde Felicity Jones eşlik ediyor. The Midnight Sky, özellikle gezegenimizin geleceğine dair işaret ettiği ihtimallerle öne çıkan bir yapım.

The Midnight Sky’ı kapağımıza taşıdığımız ve Ali Deniz Şensöz’ün George Clooney’yle gerçekleştirdiği söyleşinin de yer aldığı Ocak sayımız çok yakında yayında. Altyazı’ya dijital olarak abone olmak için tıklayın.


Rocketman 

Netflix 

Efsanevi müzisyen Elton John’ın hayatına odaklanan müzikal biyografi Rocketman (2019), Netflix Türkiye’nin kataloğuna eklendi. Bilhassa başrolünde yer alan Taron Egerton’ın başarılı performansıyla dikkat çeken film, Elton John’ın hem kişisel hem de sanatsal yaşamına dair çok yönlü bir portre oluşturmaya çalışan, eğlenceli bir yapım. ‘(I’m Gonna) Love Me Again’ adlı parçayla En İyi Orijinal Şarkı dalında bir Oscar da kazanan film son yıllarda sayısı artan müzisyen biyografileri arasında hem eleştirmenlerden hem de seyirciden geçer not alan örneklerden biri olma özelliği taşıyor.


Your Honor

Bein Connect 

Yaratıcıları arasında HBO’nun başarılı dizilerinden The Night Of’un yazarı Peter Moffat’ın da olduğu Showtime yapımı Your Honor, oğlu suça karışan saygın bir hâkimin gerilim dolu hikâyesine odaklanıyor. Başrole Bryan Cranston’ı taşıyan dizi, adaleti sağlaması gereken bir hâkim ve oğlunun hayatını düşünmek zorunda kalan bir baba olarak Michael Desiato’nun ikilemini başarıyla aktarmasıyla övgü aldı. 


İzliyorum: Miguel Gomes 

Altyazı YouTube Kanalı

İzliyorum video serimizin yeni konuğu Portekizli yönetmen Miguel Gomes! Üçüncü filmi Tabu (2012) ile gönlümüzde taht kuran Gomes, 2013 yılında !f İstanbul’un konuğu olarak Türkiye’ye geldiğinde kendisiyle buluşmuş ve birlikte ekran başına oturmuştuk. Yönetmen Nadir Öperli ve Fırat Yücel’in sorularını yanıtlamış, Murnau’dan Rossellini’ye, Leningrad Kovboyları’ndan Zidane’a uzanan seçkimiz üzerinden bir nevi ‘yaratıcı sinema dersi’ vermişti. Bu söyleşi şimdi KAMARA Film’in hazırladığı videoyla Altyazı’nın YouTube kanalında yayında.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 bilim kurgu başyapıtı: 

  • 2001: Bir Uzay Macerası / 2001: A Space Odyssey l BluTV
  • Blade Runner 2049 l Netflix Türkiye
  • Geleceğe Dönüş / Back to Future l Amazon Prime Video 
  • Mad Max: Fury Road l Netflix Türkiye
  • The Matrix l BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.