Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (27 Ocak – 2 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (27 Ocak – 2 Şubat)

George & Tammy

Altyazı Öneriyor’da bu hafta 99. BlokBirlikte Öleceğiz, George & Tammy ve Ritüel gibi yapımlar öne çıkıyor.

2023’ün ilk ayının sonuna gelirken bir yandan ödül sezonu hızla yaklaşıyor, bir yandan da yeni yılın ilk film ve dizileri bir bir seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Bu hafta bilhassa dijital platformlarda farklı türden pek çok seyir alternatifi bulmak mümkün. 99. Blok hapishane, Big Bet kumarhane dünyasına uzanırken Birlikte Öleceğiz uzun soluklu bir aşk hikâyesini, Ritüel ise çarpıcı bir folk horror öyküsünü beyazperdeye taşıyor. George & Tammy ise efsanevi iki müzisyenin hayatına iki başarılı oyuncunun yorumuyla yeniden hayata veriyor.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

99. Blok

MUBI Türkiye

Hapishane dünyasına içeriden bakmaya çalışan 2017 yapımı 99. Blok (Brawl in Cell Block 99) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Filmin yönetmenliğini S. Craig Zahler üstlenirken başrolde Vince Vaughn yer alıyor.

Alpler

MUBI Türkiye

Yorgos Lanthimos’un 2011 yapımı filmi Alpler (Alpeis) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yunan Tuhaf Dalgası’nın önemli eserlerinden birisi olarak görülen Alpler’de modern ilişkiler ve kayıp hissi üzerine eleştirel bir hikâye takip ediliyor.

Big Bet

Disney+

Güney Kore yapımı dizi Big Bet (2022- ) Disney+’ta yayınlanıyor. Bir kumarhane sahibinin suç dünyasıyla yakından ilişkili hayatını anlatan dizinin yönetmenliğini Kang Yoon-sung üstleniyor. 

Birlikte Öleceğiz 

MUBI Türkiye

Melik Saraçoğlu ve Hakkı Kurtuluş’un Antalya ve İstanbul film festivallerinde gösterilen filmi Birlikte Öleceğiz (2021) festival gösterimlerinin ardından doğrudan MUBI Türkiye’de izleyiciyle buluşuyor. Başrollerine Su Kutlu ve Özgür Emre Yıldırım’ı taşıyan film uzun yıllara yayılan bir aşk hikâyesini takip ediyor. 

Extraordinary

Disney+

Süper kahraman dünyasına farklı bir gözle bakan dizi Extraordinary (2023- ) Disney+’ta yayında. Kendisi dışında herkesin süper güçlere sahip olduğu genç bir kadının dünyasını anlatan dizinin yaratıcılığını Emma Moran üstleniyor.

George & Tammy

TOD

Efsanevi country müziği sanatçıları Tammy Wynette ve George Jones’un hayatlarını anlatan dizi George&Tammy (2022-2023) TOD’da yayında. Dizinin başrollerinde Jessica Chastain ve Michael Shannon yer alırken yönetmenliğini ise John Hillcoat üstleniyor.

Ritüel

MUBI Türkiye

Ari Aster’in çok konuşulan ikinci uzun metrajı Ritüel (Midsommar, 2019) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Başrolüne Florence Pugh’yu taşıyan film folk horror türüne özgün bir yaklaşım getiriyor.

Aslı Ildır’ın filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

You People

Netflix Türkiye

Jonah Hill’in başrolünde yer aldığı ve yönetmen Kenya Barris’le birlikte senaryosunu kaleme aldığı film You People (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Oyuncu kadrosunda Hill’in yanı sıra Eddie Murphy ve Julia Louis-Dreyfus gibi isimlerin de bulunduğu film yeni bir çiftin aileleriyle tanıştıktan sonra yaşadıklarını ele alıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Maskeli Balo

Yönetmenliğini Nicolas Bedos’un üstlendiği Maskeli Balo (Mascarade, 2022) bu hafta vizyonda. Bedos’un henüz yayımlanmamış kendi romanından uyarladığı film bir kaza sonucu kariyeri sonlanan yakışıklı dansçı Adrien’in yaşadıklarına odaklanıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.