Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (4-10 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (4-10 Kasım)

Kestik!

İlgi Manyağı ve Kestik! vizyonda haftanın öne çıkan filmleri olurken yenilenmiş kopyasıyla MUBI Türkiye’de gösterime giren Metin Erksan imzalı Sevmek Zamanı da dikkat çekiyor.

Altyazı Öneriyor’da haftanın öne çıkan filmleri ve dizilerini bir araya getirmeye devam ediyoruz. Vizyon tarafında ikisi de dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan İlgi Manyağı ve Kestik! filmleri dikkat çekiyor. Dijital platformlar tarafında ise Metin Erksan’ın unutulmaz eseri Sevmek Zamanı yenilenmiş kopyasıyla gösterime girerken Beni Sevenler Listesi, Ay’a Seyahat ve Suçlular gibi yapımlar da farklı platformlarda seyirciyle buluşuyor. 


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Ay’a Seyahat

MUBI Türkiye

Sinema tarihinin erken dönem ustalarından Georges Méliès’nin en bilinen eserlerinden Ay’a Seyahat (Le Voyage dans la lune, 1902) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Méliès’nin bilimkurgu türünün temel öncüleri arasında görülen filmi aynı zamanda sinemada görsel efekt kullanımı bakımından da milat niteliğinde.

Beni Sevenler Listesi

BluTV

Emre Erdoğdu’nun dikkat çeken ilk uzun metrajı Kar’ın (2017) ardından çektiği Beni Sevenler Listesi (2021) BluTV kataloğuna eklendi. Halil Babür’ün başrolde yer aldığı film Cihangir’deki çevresiyle uyuşturucu tedariği merkezinde sosyal bağlar kuran bir Bağcılarlının dünyasına odaklanıyor.

Filmi Erman Ata Uncu’nun kaleminden okumak için tıklayın.

Blockbuster

Netflix Türkiye

Faaliyeti hâlâ devam eden tek video kaset dükkânının öyküsünü anlatan komedi dizisi Blockbuster (2022- ) Netflix Türkiye’de yayında. Başrolüne Randall Park’ı taşıyan dizi pek çok başarılı örneği bulunan ‘iş yeri komedisi’ formülünü yeni bir örneğe taşıma niyetinde.

Enola Holmes 2

Netflix Türkiye

Millie Bobby Brown’ın Sherlock Holmes’ün kız kardeşini canlandırdığı Enola Holmes’ün (2020) devam filmi Enola Holmes 2 (2022), Netflix Türkiye’de yayında. Brown’ın yanı sıra Henry Cavill, Louis Partridge, David Thewlis ve Helena Bonham Carter gibi isimlerin de yer aldığı filmin yönetmenlik koltuğunda Harry Bradbeer oturuyor. 

İklim Değişimi

MUBI Türkiye

Son dönemin dikkat çeken kısa filmlerinden İklim Değişimi (2020), MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Yasemin Demirci’nin yaptığı, başrolünde Nezaket Erden’in yer aldığı film Türkiye’den Londra’ya taşınan genç bir kadının yaşadıklarına odaklanıyor.

Sevmek Zamanı

MUBI Türkiye
Sevmek Zamanı

Metin Erksan’ın unutulmaz eseri Sevmek Zamanı (1965), 4K kalitesinde restore edilen yeni sunumuyla MUBI Türkiye’de. 190 ülkede aynı anda gösterime giren film yalnızca Metin Erksan’ın değil, Türkiye sinema tarihinin en önemli eserlerinden biri konumunda.

Suçlular

BluTV

Serhat Karaaslan’ın ilk uzun metrajı Görülmüştür’ü (2019) takiben imza attığı kısa filmi Suçlular (Les Criminels, 2020) BluTV’de yayında. Küçük bir kentte bir otel odası tutmaya çalışan iki genç sevgiliye odaklanırken tekinsiz bir dünya kurmayı başaran film başta Sundance olmak üzere pek çok festivalden ödülle dönmüştü.

Yaşayan Ölülerin Gecesi

MUBI Türkiye

George A. Romero’nun sinema tarihinde derin izler bırakan klasiği Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead, 1968) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Zombi saldırısına uğrayan bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini anlatan film, günümüz zombi filmlerinin atası konumunda.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

İlgi Manyağı

Erkek arkadaşının bir anda yakaladığı şöhretle hayatı gölgede kalan bir kadının dikkatleri yeniden üzerine çekme çabasını konu edinen İlgi Manyağı (Syk Pike, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Başka Sinema salonlarında izlenebilen filmin yönetmenlik koltuğunda Kristoffer Borgli oturuyor.

Kestik!

Cannes’ın bu yılki açılış filmi Kestik! (Coupez!, 2022) haftanın dikkat çeken bir diğer filmi. Michel Hazanavicius’un yönetmenliğini yaptığı Kestik! düşük bütçeli bir zombi filminin çekimine oyunbaz ve mizahi bir üslupla yaklaşıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.