Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Ağustos)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Ağustos)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Neil Gaiman’ın yıllardır beklenen çizgi roman uyarlaması The Sandman öne çıkıyor. 

Haftalık film ve dizi önerilerimize yer verdiğimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Neil Gaiman’ın fenomen çizgi romanından uyarladığı The Sandman öne çıkıyor. Netflix Türkiye’de gösterime giren dizi hayranlarının uzun yıllardır süren hasretini dindirme amacı taşıyacak. Vizyon tarafında başrolüne Brad Pitt’i taşıyan Suikast Treni dikkat çekerken Bir Liderin Çocukluğu, Hayatboyu, Kaçış ve Memoria gibi pek çok dikkat çekici yapımı çeşitli dijital platformlar üzerinden izlemek mümkün.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Bir Liderin Çocukluğu

MUBI Türkiye

Jean-Paul Sartre’ın aynı adlı eserinden uyarlanan Bir Liderin Çocukluğu (The Childhood of a Leader, 2015) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Brady Corbet’nin yönetmenliğini üstlendiği film, Birinci Dünya Savaşı’nı izleyen yıllarda hüküm süren faşist bir liderin yaşam hikâyesini anlatıyor. 

Carter

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Byung-gil Jung’un üstlendiği Güney Kore yapımı aksiyon filmi Carter (2022) Netflix Türkiye’de gösterime girdi. Kim olduğunu bulmaya çalışırken bir yandan da hayat mücadelesi veren bir adamın hikâyesini anlatan film aynı zamanda son yıllarda sayısı oldukça artan pandemi anlatılarından birisi.

Hayatboyu

MUBI Türkiye

Aslı Özge imzalı Hayatboyu (2013) haftanın öne çıkan yapımlarından biri. MUBI Türkiye kataloğuna eklenen film birbirlerine yabancılaşmış bir çiftin yaşadıklarını ele alıyor. Sınıfsal bağlamı ve karakterlerine yaklaşımıyla dikkat çeken filmin başrollerinde Defne Halman ve Hakan Cimenser yer alıyor. 

Kaçış

Bein Connect

Son dönemin dikkat çekici belgesellerinden Danimarka yapımı Kaçış (Flugt, 2021) 7 Ağustos Pazar günü Bein Connect kataloğuna ekleniyor. Gerek mültecilik ve göç anlatılarına getirdiği özgürleştirici yaklaşım gerek belgesel ve kurmaca arasında kurduğu geçişken ilişkiyle dikkat çeken yapım 3 dalda Oscar’a aday gösterilmişti. 

Filmi Ayça Çiftçi’nin kaleminden okumak için tıklayın. 

Memoria

MUBI Türkiye

Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un son filmi Memoria (2021) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Usta yönetmenin ilk kez ülkesi dışında, farklı bir dilde çektiği ve farklı bir kültüre baktığı filmin başrolünde Tilda Swinton yer alıyor. Bir gün sadece kendisinin duyduğu gaipten bir sesle uyanan bir kadının bu sesi araştırma sürecini takip eden filmin tamamı Kolombiya’da geçiyor.

Filmi Abbas Bozkurt’un kaleminden okumak için tıklayın.

The Sandman 

Netflix Türkiye

Neil Gaiman’ın çizgi roman tarihinin seyrini değiştiren efsanevi serisi ‘The Sandman’ uyarlaması Netflix Türkiye’de yayına girdi. Televizyon uyarlamasını da bizzat Gaiman’ın üstlendiği dizi yıllardır merakla beklenen bir yapımın sonunda seyirciyle buluşması anlamını taşıyor. Dizide başrol Tom Sturridge’e ait. 

Tavşan Jojo

Disney+

Güncel sinemanın yıldız yönetmenlerinden Taika Waititi’nin kamerasını İkinci Dünya Savaşı yıllarına çevirdiği filmi Tavşan Jojo (Jojo Rabbit, 2019) Disney+ kataloğuna eklendi. Başrollerde Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie ve Scarlett Johansson’un yer aldığı filmde Waititi de sürpriz bir rolle yer alıyor.

Trainwreck: Woodstock ‘99

Netflix Türkiye

Efsanevi festival Woodstock’ın yıllar sonra yeniden düzenlenmesini konu eden belgesel Trainwreck: Woodstock ‘99 (2022) Netflix Türkiye’de yayına girdi. 1969’daki orijinal festivalden otuz yıl sonra, 1999 yılında düzenlenen yeni Woodstock’ta nelerin yanlış gittiğini anlatan belgesel serisi yakın dönem kültür tarihine de dikkat çekici bir bakış atıyor. 

Trances 

MUBI Türkiye

Filme adını da veren Trances adlı Faslı müzik grubunun hikâsine odaklanan belgesel Trances (1981) MUBI Türkiye’de yayında. Ahmed El Maanouni’nin yönetmenliğini üstlendiği belgesel gerek soul müzik tutkunlarına gerek müzik belgesellerine merakı olanlara hitap ediyor. 

Under the Banner of Heaven

Disney+

Başrolüne Andrew Garfield’ı taşıyan Under the Banner of Heaven (2022) Disney+’ta yayında. Yaratıcılığını Dustin Lance Black’in üstlendiği mini dizi polisiye kodlarını kullanırken psikolojik derinliği olan bir anlatı oluşturma çabasında. Garfield’a oyuncu kadrosunda Sam Worthington ve Daisy Edgar-Jones eşlik ediyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Suikast Treni

Başrolüne Brad Pitt’i taşıyan aksiyon komedisi Suikast Treni (Bullet Train, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Kōtarō Isaka’nın aynı adlı romanından uyarlanan film beş suikastçinin aynı trenin içerisinde karşı karşıya gelmesini konu ediniyor. Filmin yönetmenliği David Leitch’a, senaryosu Zak Olkewicz’e ait. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)


© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.