Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Nisan)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Nisan)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Maymun Adam, Ripley, Yannick ve Kung Fu Panda 4 gibi yapımlar dikkat çekiyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Dev Patel’in yönetmen koltuğuna oturduğu ilk uzun metraj filmi Maymun Adam, Andrew Scott’ın ikonik Tom Ripley karakterini canlandırdığı Ripley, Locarno Film Festivali’nde En İyi Avrupa Filmi seçilen Yannick ve Jack Black’in sesiyle hayat verdiği Ejderha Savaşçısı Po’nun yeni maceralarını anlatan Kung Fu Panda 4 öne çıkıyor. İki edebiyatçının tutkulu ilişkisine odaklanan Ingeborg Bachmann – Çölün Kalbine Yolculuk‘tan insan ırkı ve yapay zekâ güçleri arasındaki bir savaşı takip eden Yaratıcı‘ya uzanan listede dijital platformlarda ve vizyonda gösterime giren dikkat çekici alternatifler yakalamak mümkün.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Dinamo Mesken

MUBI Türkiye

Ahmet Karanfil ve Yusuf Anavatan birlikte çektikleri Dinamo Mesken (2022) MUBI Türkiye’de yayında. Belgesel Bursa’nın Ertuğrulgazi mahallesinde 1971’de kurulan ve siyasi nedenlerden dolayı 1982’de kapatılan Mesken Spor Kulübü’nü merkeze alıyor. 1980’deki askerî darbenin takımın üzerindeki etkisini döneme tanık olanların ağzından aktaran belgesel sporun siyasetle ilişkisine ve dayanışmaya dair çarpıcı bir örnek sunuyor. Türkiye prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştiren Dinamo Mesken, Antep Kısa Film Festivali’nin Belgesel kategorisinde Jüri Özel Ödülü kazandı.

How to Date Billy Walsh

Prime Video

Alex Pillai imzalı How To Date Billy Walsh Prime Video’da yayında. Ergenlik çağındaki iki çocukluk arkadaşını merkeze alan film, okula değişim programıyla gelen yeni bir öğrencinin hayatlarına girmesiyle yaşananlar üzerinden aşka, dostluğa ve büyümeye dair bir hikâye anlatıyor. Senaryosunu Greer Ellison ve Alexander J. Farrell’ın birlikte kaleme aldığı filmde Charithra Chandran, Sebastian Croft ve Tanner Buchanan gibi isimler rol alıyor.

I May Destroy You

BluTV

Michaela Coel’in yaratıcısı olduğu ve başrolünde yer aldığı I May Destroy You (2020) BluTV kataloğuna eklendi. Gana’dan Londra’ya göçen Coel’in kendi kişisel tecrübelerinden beslendiği dizi ikinci kitabının yazmaya başlayan Arabella’nın uğradığı bir cinsel saldırı sonrası yaşadıklarını anlatıyor. Cinsel şiddetin gündemi belirleyen ana meselelerden birisi olduğu 2020 yılında en dikkat çeken işlerin başında gelen I May Destroy You, 2021 BAFTA Televizyon Ödülleri’nde En İyi Mini Dizi dâhil pek çok ödül kazandı.

Diziyi Çiğdem Öztürk’ün kaleminden okumak tıklayınız.

Ingeborg Bachmann – Çölün Kalbine Yolculuk

MUBI Türkiye

Güncel Almanya sinemasının önemli isimlerinden Margarethe von Trotta imzalı Ingeborg Bachmann – Çölün Kalbine Yolculuk (Ingeborg Bachmann – Reise in die Wüste, 2023) 6 Nisan itibariyle MUBI Türkiye’de gösterimde. Prömiyerini Berlinale’nin ana yarışmada yapan film iki edebiyatçının, Avusturyalı şair ve yazar Ingeborg Bachmann ile İsviçreli yazar Max Frisch’in tutkulu ilişkisini konu alıyor. Başrollerini Vicky Krieps ve Ronald Zehrfeld’in paylaştığı filmin kadrosunda Tobias Resch, Basil Eidenbenz ve Luna Wedler de yer alıyor.

Oyun Vakti

MUBI Türkiye

Fransız yönetmen, senarist ve oyuncu Jacques Tati filmlerinden bir seçki ‘Modern Hayatın Komedisi: Jacques Tati Filmleri’ programı kapsamında MUBI Türkiye’de gösterimde. Seçkideki filmlerden Oyun Vakti (Playtime, 1967) yönetmenin ikonik karakteri Mösyö Hulot’nun 1960’ların Paris’indeki maceralarına odaklanıyor. Tati’nin başyapıtı olan filmde bürokratik tekdüzelik incelikli bir komedi unsuru olarak kullanıyor. Programda Tati’nin hem yönettiği hem de kibar, saygılı ama uyumsuz Mösyö Hulot karakterine bizzat hayat verdiği Mösyö Hulot’nun Tatili (Les vacances de Monsieur Hulot, 1953), Amcam (Mon Oncle, 1958) ve Trafik (Trafic, 1971) filmleri de yer alıyor.

Jacques Tati sinemasını Yeşim Burul’un kaleminden okumak için tıklayınız.

Ripley

Netflix Türkiye

Andrew Scott’ın ikonik Tom Ripley karakterine hayat verdiği Ripley (2024) Netflix Türkiye’de yayında. Oscar ödüllü senarist Steven Zaillian’ın yazıp yönettiği mini dizi usta yazar Patricia Highsmith’in ‘Yetenekli Bay Ripley’inden uyarlandı. 1960’lı yıllarda geçen dizi varlıklı bir iş insanının şımarık ve haylaz oğlunu geri döndürmek için kolları sıvayan Tom Ripley’nin Amerika’dan İtalya’ya uzanan sıradışı maceralarını anlatıyor. Dizide Scott’a Dakota Fanning, Johnny Flynn, Elliot Summer gibi oyuncular eşlik ediyor. 

Diziyi Janet Barış’ın kaleminden okumak için tıklayınız.

Scoop

Netflix Türkiye

Philip Martin imzalı Scoop Netflix Türkiye’de yayında. Gerçek olaylardan esinlenen film İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in oğlu Prens Andrew’un 2019’daki meşhur Newsnight röportajına ve perde arkasında yaşananlara odaklanıyor. Prens Andrew’un, kız çocuklarına yönelik cinsel istismar ağı oluşturmak suçundan hüküm giyen Jeffrey Epstein ile arkadaşlığı hakkında verdiği röportajı gerçekleştiren gazeteci Emily Maitlis, filmde Gillian Anderson tarafından canlandırılıyor.

Sokaktakiler

MUBI Türkiye

Sinema tarihine damga vurmuş pek çok yapımda imzası bulunan Francis Ford Coppola imzalı Sokaktakiler (The Outsiders, 1983) 7 Nisan itibariyle MUBI Türkiye’de gösterimde. S.E. Hinton’ın aynı adlı romanından uyarlanan film bir kasabada farklı sınıflardan gençlerin oluşturduğu ve aralarında sürekli bir çatışma olan iki çeteyi merkeze alıyor. Greasers çetesinden iki gencin, rakip Socs çetesinden birinin ölümüne neden olmasıyla olayların seyri değişiyor. Sokaktakiler Matt Dillon, Patrick Swayze, C. Thomas Howell ve Rob Lowe gibi yıldız isimleri bir araya getiriyor.

Yannick

MUBI Türkiye

Absürt komedileriyle tanınan Fransız sinemacı ve müzisyen Quentin Dupieux imzalı Yannick (2023) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Başrolündeki Raphaël Quenard’ın olağanüstü performansıyla dikkat çeken film, seyircisi olduğu kötü bir bulvar komedisini sabote eden Yannick’e odaklanıyor. Kadrosunda Pio Marmaï, Blanche Gardin, Sébastien Chassagne gibi oyuncuların da yer aldığı Yannick, Locarno Film Festivali’nde En İyi Avrupa Filmi seçildi.

Yaratıcı

Disney+

Yönetmen koltuğunda oturan Gareth Edwards’ın senaryosunu Chris Weitz ile birlikte yazdığı Yaratıcı (The Creator, 2023) Disney+ kataloğuna eklendi. İnsan ırkı ve yapay zekâ güçleri arasında gelecekte geçen bir savaşa odaklanan filmde ortadan kaybolan eşinin yasını tutan eski bir özel harekât askerinin başı çektiği bir grup seçkin ajanın, dünyanın sonunu getirebilecek ileri bir yapay zekânın mimarına karşı verdiği mücadele anlatılıyor. Başrole John David Washington’ı taşıyan filmde Madeleine Yuna Voyles, Gemma Chan, Ken Watanabe gibi isimler de rol alıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Kung Fu Panda 4

Kung Fu Panda serisinin dördüncü halkası Kung Fu Panda 4 bu hafta seyirciyle buluşuyor. 2016 yapımı üçüncü filmden sekiz yıl sonra çekilen Kung Fu Panda 4, Ejderha Savaşçısı Po’nun yeni maceralarına odaklanıyor. Eşsiz yetenekleri ve cesareti sayesinde başından geçen üç büyük maceradan da sağ çıkan Po, Huzur Vadisi’nin yeni Ruhani Lideri olarak görevlendiriliyor. Ancak bu görevi yerine getirebilmesi için yerine geçebilecek bir savaşçı bulması ve onu eğitmesi gerekiyor. Mike Mitchell ve Stephanie Stine imzalı filmin senaryo ekibinde Jonathan Aibel, Glenn Berger ve Darren Lemke yer alıyor. Jack Black’in Po karakterine hayat verdiği filmin kadrosunda Awkwafina, Viola Davis, Dustin Hoffman gibi isimler de yer alıyor. Serinin 2008 tarihli ilk filmi DreamWorks’ün en yüksek hasılat yapan orijinal animasyonu olmuştu.

Maymun Adam

Dev Patel’in yönetmen koltuğuna oturduğu ilk uzun metraj filmi Maymun Adam (Monkey Man) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Hint mitolojisinde fiziksel gücü, cesareti ve azmi simgeleyen Hanuman‘dan (yarı maymun yarı insan tasvir edilen bir tanrı) esinlenilen film zor bir hayatı olan Kid’in annesini öldürenlerden intikam alma sürecini takip ediyor. Toplumun yoksul ve güçsüz kesimlerini sürekli mağdur eden bu yozlaşmış liderlere ulaşmanın bir yolunu bulan Kid karakterine Patel’in hayat verdiği filmde ona Sharlto Copley, Sobhita Dhulipala ve Vipin Sharma eşlik ediyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.