Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-14 Eylül)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-14 Eylül)

Haftanın seyir gündeminde Kar ve Ayı ile Sonsuz Sır vizyon gündemini belirliyor. Dijital platformlarda ise The Wheel of Time’ın yeni sezonu, Çarkıfelek ve Grbavica gibi yapımlar öne çıkıyor.

Yaz aylarını hızla geride bırakırken giderek hızlanan festival sezonu da etkilerini göstermek üzere. Venedik Film Festivali haberleriyle geçen bu hafta, önümüzdeki günlerde seyirciyle buluşacak pek çok önemli filmi de gündeme getirdi. Diğer yandan Türkiye sinemalarındaki vizyon ve dijital platformların gündemi de yoğunlaşmaya başladı. Bu hafta Altyazı Öneriyor’da Ryūsuke Hamaguchi imzalı Çarkıfelek, Jasmila Zbanic imzalı Grbavica: Esma’nın Sırrı, Efe Subaşı imzalı Mesafeler, Selcen Ergun imzalı Kar ve Ayı, Joanna Hogg imzalı Sonsuz Sır gibi yapımlar öne çıkıyor. Aynı adlı fenomen kitap serisinden uyarlanan The Wheel of Time’ın ikinci sezonu da Prime Video’da gösterime başlamış durumda.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Çarkıfelek

MUBI Türkiye

Güncel Japonya sinemasının en önemli isimlerinden Ryūsuke Hamaguchi’nin 2022 yapımı iki filminden biri Çarkıfelek (Gûzen to sôzô) MUBI Türkiye’de yayında. Üç farklı öyküyü bir araya getiren antolojik film bilhassa sade ve incelikli yapısıyla öne çıkıyor.

Dear Child

Netflix Türkiye

Almanya yapımı polisiye dizi Dear Child (2023- ) Netflix Türkiye’de yayında. Dizi, yaşanan bir olayın ardından 13 yıl önceki bir kayıp vakasının yeniden gündeme gelmesini konu ediniyor. 

Grbavica: Esma’nın Sırrı

MUBI Türkiye

Jasmila Zbanic imzalı Grbavica: Esma’nın Sırrı (Grbavica, 2006) MUBI Türkiye’de yayında. Bosna Savaşı’nın etkilerini savaş sırasında yaşanan sistematik tecavüzler üzerinden anlatan film bir anne-kızın yaşamına odaklanıyor.

I Am Groot – 2. Sezon

Disney+

Guardians of the Galaxy serisinin sevilen karakterlerinden Groot’a odaklanan I Am Groot’un (2022- ) ikinci sezonu Disney+’ta yayında. Marvel evreninin dizi eklemelerinden birisi olan yapım Bebek Groot karakterine daha derinlemesine yer veriyor. 

Mesafeler

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Efe Subaşı’nın üstlendiği kısa film Mesafeler (2021) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Üç gencin kendini bir polis arabasında bulmasını konu alan filmde Öyküsu Özyürek, Akant Çetin ve Nicolas Jakubiak rol alıyor.

The Wheel of Time – 2. Sezon 

Prime Video

Robert Jordan’ın aynı adlı çok satan romanlarından uyarlanan The Wheel of Time’ın (2021- ) ikinci sezonu Prime Video’da yayına başladı. İlk üç bölümü Prime Video’da gösterime giren ikinci sezon Jordan’ın ikinci kitabı ‘The Great Hunt’ın ikonik Darkfriend Social sahnesinden uyarlanan bir açılışla başlıyor. Rafe Judkins’in televizyona uyarladığı dizinin ikinci sezonunda da ilk sezonda olduğu gibi Rosamund Pike başrolde. İkinci sezonun ardından üçüncü sezonun onay aldığını da belirtelim.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Kar ve Ayı

Selcen Ergun’un ilk uzun metrajı Kar ve Ayı (2022) bu hafta vizyonda. Başrolünde Merve Dizdar’ın yer aldığı film, karlar altında bir köye yeni atanan şehirli bir hemşirenin burada yaşadığı ilk günlere odaklanıyor. Film dünya prömiyerini Toronto’da yapmış ve ardından pek çok festivalde gösterilmişti.

Filmi Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın.

Sonsuz Sır

The Souvenir’le (2019) adını duyuran Joanna Hogg’un yeni filmi Sonsuz Sır (The Eternal Daughter, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Tilda Swinton’ın her ikisini de canlandırdığı bir anne-kızın hikâyesine odaklanan film, tür kodlarıyla zekice oynayan ve ‘izleyiciyi korkutmayan bir korku filmi’.

Filmi Eren Odabaşı’nın kaleminden okumak için tıklayın.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.