Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-14 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-14 Ocak)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Azizler

Netflix

Taylan Biraderler’in yönettiği, Berkun Oya’nın senaryosunu kaleme aldığı Azizler Netflix’te yayınlandı. Uzun zamandır merakla beklenen ve başrollerinde Engin Günaydın, Haluk Bilginer, Binnur Kaya gibi isimlerin bulunduğu film, varoluş sancısı çeken Aziz (Engin Günaydın) karakterini merkeze alıyor. Taylan Biraderler’in 2009 yapımı Vavien’den sonra sinemaya dönüş niteliği de taşıyan Azizler’in oyuncu kadrosunda son yılların dikkat çeken oyuncularından İrem Sak ve Fatih Artman da bulunuyor.


Evde

MUBI Türkiye

François Ozon’un İspanyol yazar Juan Mayorga’nın oyunundan uyarladığı Evde (Dans la Maison) MUBI Türkiye’de gösterimde. Tanımadığımız insanların hayatlarına girdiğimiz, nasıl yaşadıklarına baktığımız, evlerinin içine sızdığımız filmde Ozon, başrollerde Fabrice Luchini ve Vincent Schmitt’i bir araya getiriyor. Yönetmenin kurmaca ile gerçekliğin sınırlarında dolaşarak kendine özgü sinema diliyle kurduğu gizemli dünya, 2012 yılında izleyiciyle buluştuğunda övgülerle karşılanmıştı.

Ayça Çiftçi’nin filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.


Görünmez Adam

Bein Connect

Cecilia Kass, zengin ve akıllı bilim adamı Adrian Griffin’le sorunlu bir evlilik yürütmektedir. Eşinin şiddetinden ve despotluğundan kurtulmak isteyen kadın bir gece evden kaçar, kız kardeşi ve arkadaşlarının yardımıyla saklanarak yeni bir hayata başlamaya çalışır. Ancak eşinin intiharı üzerine kendini yeniden, kaçtığı hayatın içinde bulur. H.G. Wells’in 1897’de kaleme aldığı bilimkurgu ve korku romanına yeni bir yorum getiren Görünmez Adam’ın(The Invisible Man, 2020) yönetmen koltuğunda Leigh Whannell oturuyor. Filmin başrolündeyse The Handmaid’s Tale (2017-) dizisindeki etkileyici performansıyla yıldızlaşan Elisabeth Moss yer alıyor.


Minding the Gap

BluTV

Son yılların ilgi çekici belgesellerinden Minding the Gap (2018) BluTV kataloğuna eklendi. Bing Liu’nun yakın arkadaşlarının yaşamlarından ve on iki yıl boyunca çektiği görüntülerden yola çıkarak hazırladığı belgesel, sorunlu ailelerinden kaçışı kaykay kültüründe bulan üç gencin hikâyesine odaklanıyor. Arşiv görüntüleri ile güncel çekimler arasında kurduğu denge, hikâye anlatımına getirdiği yenilikçi boyut ve üç gencin büyüme hikâyelerinden süzdüğü güçlü otantiklik hissiyle dikkat çeken Minding the Gap, Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanmış, ertesi yıl En İyi Belgesel dalında Oscar’a aday olmuştu.


Diriliş

BluTV

Alejandro González Iñárritu’nun bol ödüllü son uzun metraj filmi Diriliş (The Revenant, 2015) BluTV seçkisine eklendi. Yönetmen, Birdman (2014) gibi etkileyici bir görüntü yönetimine sahip filmi Diriliş’te kasvetli bir westerne imza atarak ödül sezonunun en çok konuşulan isimlerinden biri haline gelmişti. 19. yüzyılın başında Kuzey Amerika’daki işgalcilere rehberlik yapan Hugh Glass’ın öyküsünü takip ettiğimiz ve Leonardo DiCaprio’ya En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandıran film, özellikle görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki’nin kamera ustalığıyla yıllar sonra bile ilgiyi hak ediyor.


Şimdiki Zaman

MUBI Türkiye

Belmin Söylemez’in ilk uzun metrajı Şimdiki Zaman (2011) MUBI Türkiye’de gösterimde. Hem geçmiş hem de gelecek baskısıyla mücadele eden işsiz bir genç kadının yaşamına odaklanan film, gerek gözünü diktiği sınıf gerek işsizlik ve kentsel dönüşüm gibi meselelere yaklaşımıyla özgün bir üsluba sahip. Başroldeki performansıyla İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen Sanem Öge’ye oyuncu kadrosunda Şenay Aydın ve Ozan Bilen eşlik ediyor.

Evrim Kaya’nın film üzerine yazısını okumak için tıklayın.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 keyifli animasyon:

  • Fantastic Planet | MUBI Türkiye
  • Kırmızı Kaplumbağa / La Tortue Rouge | BluTV
  • Komşum Totoro / Tonari no Totoro | Netflix
  • Prenses Kaguya Masalı / Kaguyahime no Monogatari | Netflix
  • Sihirbaz / L’illusionniste | MUBI Türkiye
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.