Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Eylül)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Eylül)

Her Şey Her Yerde Aynı Anda

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Her Şey Aynı Anda Aynı Yerde, Clara Sola ve Arthur Rambo gibi yapımlar öne çıkıyor. 

Haftalık film ve dizi gündemini takip ettiğimiz seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Disney+ Günü vesilesiyle gösterime giren Arabalar Yollarda ve Pinokyo, MUBI’de gösterime giren Clara Sola ve Yaramaz Çocuklar, vizyon haftasının öne çıkan filmleri Arthur Rambo ve Kya’nın Şarkı Söylediği Yer gibi yapımlar dikkat çekiyor.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Arabalar Yollarda 

Disney+

Disney’in en sevilen filmlerinden Arabalar’ın (Cars, 2006) dünyasından üretilen dizi Arabalar Yollarda (Cars on the Road, 2022) Disney+’ta yayına girdi. 8 Eylül Disney+ Günü’nde gösterime giren dizinin seslendirme kadrosunda Owen Wilson da yer alıyor. 9 bölümlük dizinin senaryosu Steve Purcell’e ait. 

Clara Sola

MUBI Türkiye

Kosta Rikalı-İsveçli yazar ve yönetmen Natalie Alvarez Mesén’in ilk uzun metrajı olan Clara Sola, prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gerçekleştirmişti. Yaşadığı köyde bir tür şifacı olarak görülen Clara’nın, yeniden uyanan cinsel arzuları vesiylesiyle keşfettiklerine odaklanan film, Kosta Rika’nın Oscar adayı olmuştu.

Yolun Bittiği Yer

Netflix Türkiye

Netflix Türkiye’de gösterime giren Millicent Shelton imzalı Yolun Bittiği Yer (End of the Road) New Mexico çölünün ortasında ailesiyle birlikte mahsur kalan Brenda’nın ve ailesinin hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. Başrolünde Queen Latifah’ın yer aldığı polisiye türündeki film, gerilim dolu bir yolculuğun izini sürüyor.

The Good Fight

Bein Connect

Yaratıcılığını Robert King, Michelle King, and Phil Alden Robinson’ın üstlendiği ve The Good Wife dizinin bir yan hikâyesi olarak planan The Good Fight, Bein Connect üzerinden tüm sezonlarıyla izlenebiliyor. The Good Wife’ın finalinden bir sene sonrasında geçen dizi, finansal bir felaketin ardından ayakta kalmaya çalışan Diane ve avukat torunu Maia’nın hikâyesine odaklanıyor.

Flight/Risk

Amazon Prime Video

Beş ay arayla düşen iki Boeing 737 Max uçağının etrafında gelişenlere odaklanan belgesel, bir anda dünya çapında bir krize neden olan olayın ortasında kalan insanların hikâyesine odaklanıyor. Kazadan hayatta kalan ailelerin, hukukçuların ve gazeteci Dominic Gates’in bakış açısıyla anlatılan belgeselin yönetmenliğini Karim Amer ve Omar Mullick üstleniyor.

Her Şey Aynı Anda Aynı Yerde

Netflix Türkiye

Swiss Army Man’le (2016) ismini duyuran yönetmenler Daniel Kwan ve Daniel Scheinert’ın hem eleştirmenler hem de seyirci tarafından oldukça beğenilen son filmi Her Şey Her Yerde Aynı Anda, Netflix Türkiye’de gösterimde. Başrolünde usta oyuncu Michelle Yeoh’nun etkileyici bir performans sergilediği ve açılışını South by Southwest Festivali’nde yapan film, bugünün temposuna yetişmeye çalışan bir sinema dili ve kaosun hâkim olduğu bir çoklu evren anlatısı kuruyor. 

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Pinokyo

Disney+

19. yüzyıl çocuk edebiyatının temel eserlerinden Pinokyo’dan uyarlanan aynı adlı film Disney+’ya yayına girdi. Yönetmenliğini Robert Zemeckis’in, senaristliğini Chris Weitz’ın üstlendiği yapımın oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Cynthia Erivo, Giuseppe Battiston, Luke Evans ve  Joseph Gordon-Levitt gibi isimler yer alıyor. 

Yaramaz Çocuklar

MUBI Türkiye

Ahmed Necdet Çupur’un 52. Visions du Réel Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen filmi Yaramaz Çocuklar (2021) MUBI Türkiye’de gösterimde. Film, yönetmen Çupur’un öğrenim hayatına devam etmek için yirmi yıl önce ayrıldığı köyüne geri dönmesini ve kardeşlerinin yaşadığı aile baskısına, otoriteye karşı direnişlerine tanık olmasını takip ediyor.

Ekrem Buğra Büte’nin yönetmen Ahmed Necdet Çupur’la gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Arthur Rambo

Laurent Cantet imzalı Arthur Rambo (2021), haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden biri. Rabah Nait Oufella’nın başrolünü üstlendiği film ana karakteri yazar Karim D’nin hikâyesini anlatıyor. Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Toronto’da yapan film sonrasında pek çok festivalde gösterim şansı buldu. Arthur Rambo’yu Başka Sinema salonlarında izlemek mümkün.

Kya’nın Şarkı Söylediği Yer

Yönetmenliğini Olivia Newman’ın üstlendiği Kya’nın Şarkı Söylediği Yer (Where the Crawdads Sing, 2022) haftanın öne çıkan bir diğer vizyon filmi. Başrolüne Daisy Edgar-Jones’u taşıyan film, ABD kırsalında tek başına büyüyen bir kadının içine çekildiği kriminal bir olayı polisiye konvansiyonlarını kullanan bir tarzla ele alıyor. Film, Delia Owens tarafından kaleme alınan popüler bir romandan uyarlama.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.