Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Haziran)

Bu hafta vizyon gündemine Saint Omer ve Korkuyorum damga vuruyor. Dijital platformlarda ise Avatar: Suyun Yolu, Barbara, Korsaj ve Paterson gibi yapımlar var. 

Haftalık öneri listemiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta öne çıkan filmler Alice Diop imzalı Saint Omer ve Ari Aster imzalı Korkuyorum. Senenin merakla beklenen iki filminin salonlarda gösterildiği haftada dijital platformlarda ise James Cameron’ın 2009 yapımı fenomen filmi Avatar’ın yıllar sonra gelen devam filmi Avatar: Suyun Yolu, güncel Almanya sinemasının önemli yönetmenlerinden Christian Petzold’ün 2012 yapımı filmi Barbara, başroldeki Vicky Krieps’in performansıyla dikkat çeken Korsaj ve Jim Jarmusch’un başrolüne Adam Driver’ı taşıdığı filmi Paterson gibi yapımlar öne çıkıyor.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Arnold

Netflix Türkiye

Efsanevi oyuncu Arnold Schwarzenegger’in hayatını anlatan belgesel serisi Arnold (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Dizi, ikonik oyuncuyu Hollywood kariyerinden Kaliforniya Valiliği’ne takip ediyor.

Avatar: Suyun Yolu 

Disney+

James Cameron’ın 2009 yapımı fenomen filmi Avatar’ın yıllar sonra gelen devam filmi Avatar: Suyun Yolu (Avatar: Way of Water, 2022) Disney+’ta yayında. Yönetmenlik koltuğunda yine Cameron’ın oturduğu devam filmi, ilk filmin dünyasında yeni bir serüven vaat ediyor. 

Barbara

MUBI Türkiye

Güncel Almanya sinemasının önemli yönetmenlerinden Christian Petzold’ün 2012 yapımı filmi Barbara, MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Film, Petzold’e En İyi Yönetmen dalında Gümüş Ayı kazandırmıştı. 

Flamin’ Hot

Disney+

Yönetmenliğini oyunculuk kariyeriyle tanınan Eva Longoria’nın üstlendiği Flamin’ Hot (2023) Disney+’ta yayında. Cheetos markasının aynı adlı ürününü icat ettiğini iddia eden Richard Montañez’in hayatını anlatan film dünya prömiyerini South by Southwest’te yaptı.

Human Resources – 2. Sezon

Netflix Türkiye

Netflix’in başarılı yetişkin animasyon dizisi Big Mouth’un (2017- ) evrenini genişleten spin-off dizisi Human Resources’un yeni sezonu Netflix Türkiye’de yayında. Big Mouth’un çok sevilen karakterleri arasında yer alan Hormon Canavarları’nın dünyasına odaklanan dizi, karakterleri bir işyeri ortamında hayal ediyor.

Korsaj 

MUBI Türkiye

Avusturyalı yönetmen Marie Kreutzer’in imzasını taşıyan Korsaj (Corsage, 2022) Avusturya İmparatoriçesi Elizabeth’in yaşamından kurmaca bir yıl portresi oluşturuyor. Başroldeki Vicky Krieps’in performansıyla dikkat çeken yapım MUBI Türkiye’de yayında.

Paterson

MUBI Türkiye

Jim Jarmusch’un başrolüne Adam Driver’ı taşıdığı filmi Paterson (2016) MUBI Türkiye’de yayında. Şair William Carlos Williams’ın eserlerinden ilham alan filmde Driver, şiirle ilgilenen bir otobüs şoförünü canlandırıyor.

Filmi Zeynep Dadak’ın kaleminden okumak için tıklayın.

This World Can’t Tear Me Down

Netflix Türkiye

Yeni animasyon dizisi This World Can’t Tear Me Down (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Dizi sıradışı bir dostluğu ele alıyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Korkuyorum

Yönetmenliğini korku türünün güncel temsilcilerinden Ari Aster’in üstlendiği Korkuyorum (Beau Is Afraid, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Başrolüne Joaquin Phoenix’i taşıyan film korku ve paranoya temalarını ele alıyor. 

Saint Omer

Alice Diop’un dünya prömiyerini Venedik’in ana yarışmasında yapan ilk uzun metraj kurmaca filmi Saint Omer (2022) bu hafta vizyonda. Bir mahkeme öyküsünü takip eden film oldukça çarpıcı bir anlatı ortaya koyuyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.