Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Şubat)

Haftanın seyir gündemini belirleyen film hiç şüphesiz Zavallılar. Yorgos Lanthimos imzası taşıyan ve merakla beklenen yapım sonunda Türkiyeli izleyicilerle de buluşuyor.  

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta aylardır yolu gözlenen bir film öne çıkıyor: Yorgos Lanthimos imzalı Zavallılar. Emma Stone’u başrole taşıyan film hiç şüphesiz ki bu hafta seyir gündemini belirleyecek yapım olacak. Bununla birlikte Nesimi Yetik’in ikinci uzun metrajı Dirlik Düzenlik, Erden Kıral imzalı Hakkâri’de Bir Mevsim, Selcen Ergun’un ilk uzun metrajı Kar ve Ayı, oyuncu kadrosunda Funda Eryiğit, Mehmet Günsür ve Alperen Duymaz’ın yer aldığı Kül ve Sundance’ten taze çıkan Suncoast da dikkat çekici alternatifler sunuyor.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Dirlik Düzenlik

MUBI Türkiye

Ödüllü kısa filmlerinin ardından ilk uzun metrajı Toz Ruhu’yla (2014) adını duyuran Nesimi Yetik’in ikinci uzun metrajı Dirlik Düzenlik (2020) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Başrollerini Asiye Dinçsoy’la birlikte -aynı zamanda filmin senaristi, yapımcısı ve kurgucusu olan- Betül Esener’in ve Dudu Yetik’in üstlendiği Dirlik Düzenlik, farklı yaş gruplarından üç kadının beraber yaşamlarına odaklanıyor. 

Hakkâri’de Bir Mevsim

MUBI Türkiye

Sinematek/Sinema Evi tarafından restore edilen ve geçtiğimiz aylarda yeniden seyirciyle buluşan Erden Kıral imzalı Hakkâri’de Bir Mevsim (1983), yenilenmiş kopyasıyla MUBI Türkiye’de gösterimde. Onat Kutlar’ın senaryosunu yazdığı, başrole Genco Erkal’ı taşıyan film Türkiye sineması tarihinin en önemli eserlerinden biri. Bununla birlikte bir başka Erden Kıral filmi Bereketli Topraklar Üzerinde (1979) de MUBI Türkiye kataloğuna eklenmiş durumda.

Kar ve Ayı

BluTV

Selcen Ergun’un ilk uzun metrajı Kar ve Ayı (2022) BluTV’de gösterimde. Başrolünde Merve Dizdar’ın yer aldığı film, karlar altında bir köye yeni atanan şehirli bir hemşirenin burada yaşadığı ilk günlere odaklanıyor. Film dünya prömiyerini Toronto’da yapmış ve ardından pek çok festivalde gösterilmişti.

Filmi Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın.

Kül

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Erdem Tepegöz’ün üstlendiği Kül (2024) Netflix Türkiye’de yayında. Oyuncu kadrosunda Funda Eryiğit, Mehmet Günsür ve Alperen Duymaz’ın yer aldığı film, görünüşte kusursuz bir hayata sahip evli bir çiftin yaşamının gizemli bir kitap ile aniden değişmesini konu ediniyor.

Mr. & Mrs. Smith

Prime Video

2005 yapımı aynı adı filmi televizyona uyarlayan Mr. & Mrs. Smith (2024- ) Prime Video’da başladı. Yaratıcılığını Francesca Sloane ve Donald Glover’ın üstlendiği dizide Glover aynı zamanda Maya Erskine’le birlikte başrolü paylaşıyor.

Rick and Morty – 7. Sezon

Netflix Türkiye

Fenomen bilimkurgu dizisi Rick and Morty’nin (2013- ) yedinci sezonu Netflix’te yayında. Smith ailesi etrafında şekillenen dizinin merkezinde eksantrik ve alkolik bir bilim insanı olan Rick Sanchez var. Sürprizlerle dolu senaryosu ve kendine özgü mizahıyla şimdiden kült statüsü kazanan yapımın yeni sezonunda önceki sezonlarda hem Rick hem de Morty karakterlerini seslendiren ve dizinin yaratıcıları arasında yer alan Justin Roiland seslendirme kadrosunda yer almıyor. Roiland hakkındaki cinsel şiddet ve istismar iddiaları sonrasında dizideki seslendirme görevinden kovulmuştu. 

Suncoast

Disney+

Dünya prömiyerini geçtiğimiz günlerde Sundance Film Festivali’nde yapan Suncoast (2024), Disney+’ta yayında. Oyuncu kadrosunda Nico Parker, Laura Linney ve Woody Harrelson’ın yer aldığı film, yönetmen koltuğunda oturan Laura Chinn’in kişisel tecrübelerinden ilham aldığı bir büyüme öyküsü. 

Top Gun: Maverick

Netflix Türkiye

Top Gun’dan (1986) tam 36 yıl sonra gelen devam filmi Top Gun: Maverick (2022), uzun bir bekleyişin ardından sinema salonlarına gelmişti. Beğeni kazanan film şimdi de Netflix Türkiye’de yayında. Özgün filmde olduğu gibi başrol yine Tom Cruise’a emanet. Nostalji tonunun ve aksiyon temposunun oldukça yüksek olduğu film gerek senaryo yapısı gerek biçimsel tercihleriyle eski usul Hollywood aksiyon filmleri geleneğinden besleniyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Zavallılar 

Yorgos Lanthimos’un uzun süredir merakla beklenen filmi Zavallılar (Poor Things, 2023) bu hafta vizyonda. Film, önce Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan’ı kazandı, ardından dolu dizgin geçirdiği ödül sezonunu tam 11 Oscar adaylığıyla taçlandırdı. 10 Mart’ta düzenlenecek Oscar töreninde de geceye damga vurması beklenen filmlerin başında geliyor. Alasdair Gray’in aynı adlı romanından uyarlanan ve bilhassa başroldeki Emma Stone’un performansıyla dikkat çeken film, öldükten sonra çılgın bir bilim insanı tarafından hayata döndürülen Bella Baxter’ın yaşadıklarını takip ediyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.