Şu An Okunan
İstanbul Modern Sinema’da ‘Oscar’ın Yabancıları’

İstanbul Modern Sinema’da ‘Oscar’ın Yabancıları’

15-25 Şubat / İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema’nın gelenekselleşen programlarından ‘Oscar’ın Yabancıları‘, her sene olduğu gibi bu yıl da Uluslararası kategoride Oscar‘a başvurmuş filmlerin bir kısmını izleme olanağı sağlıyor. Seçki Oscar adayı olmalarına rağmen halen Hollywood’un ‘ötekisi’ görülen, birçoğu geçtiğimiz sene dünya festivallerinde de gösterilen filmlerden on tanesini bir araya getiriyor. Bu yıl 96’ncı kez dağıtılacak Akademi Ödülleri 10 Mart’ta Los Angeles’taki Dolby Theatre’da gerçekleştirilecek törenle sahiplerini bulacak. İstanbul Modern’in programı ise 15-25 Şubat’ta düzenlenecek.

Bu yıl En İyi Uluslararası Film kategorisinde Türkiye kökenli yönetmen İlker Çatak’ın Öğretmenler Odası (Das Lehrerzimmer) filminin de olduğu beş film yarışacak. İstanbul Modern’in programında da yer alan Öğretmenler Odası, dünya prömiyerini yaptığı Berlinale’de 2023 yılının En İyi Alman Filmi seçildi. Seçkide Oscar yarışında ilk kez kısa listeye kalan Bhutan filmi olan Pawo Choyning Dorji imzalı Rahip ve Silah (The Monk and the Gun) göze çarpan filmlerden biri. Cannes Film Festivali’nde ödül kazanan ilk Singapur filmi Ilo Ilo‘nun (2013) yönetmeni Anthony Chen’in imzasını taşıyan ve prömiyerini Cannes’da yapan Kırılan Buz (Ran Dong) da programın öne çıkan yapımlarından.

Rahip ve Silah

Anh Hung Tran’a Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran Şeflerin Aşkı (La passion de Dodin Bouffant), dünya prömiyerini yaptığı Cannes’da Golden Eye En İyi Belgesel ödülünü kazanan Kaouther Ben Hania imzalı Dört Kız Kardeş (Les filles d’Olfa), Ali Abbasi’nin Kutsal Örümcek (Holy Spider, 2022) filmdeki performansıyla Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Zar Amir Ebrahimi’nin başrolde olduğu Noora Niasari imzalı Shayda filmlerinin dikkat çektiği programda dünyanın ilk uzun metraj yağlı boya filmi olma niteliğine sahip Vincent’ı Sevmek (Loving Vincent, 2017) filminin yönetmenleri DK Welchman ve Hugh Welchman’ın imzasını taşıyan Köylüler (Chlopi), kendisinin karmaşık ve kırılgan bir hâlini canlandıran Vera Gemma’nın oyunculuğuyla övgü topladığı Tizza Covi ve Rainer Frimmel imzalı Vera, Ukraynalı film yapımcısı ve gazeteci Mstyslav Chernov’un kamerasını kuşatma altındaki Mariupol’a çevirdiği Mariupol’da 20 Gün (20 Days in Mariupol) ve kurmacalarıyla tanınan Kleber Mendonça Filho’nun güncel çekimlerin yanı sıra fotoğraf, haber gibi arşiv malzemeleri kullanarak kurmaca ve belgeseli iç içe geçirdiği Hayalet Resimler (Retratos Fantasmas) filmlerini de izlemek mümkün.

‘Oscar’ın Yabancıları’ programına dair detaylı bilgiye İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.