Şu An Okunan
İz Bırakan 5 Jane Austen Uyarlaması

İz Bırakan 5 Jane Austen Uyarlaması

Persuasion

Başrolüne Dakota Johnson’ı taşıyan Jane Austen uyarlaması İkna, 15 Temmuz’da Netflix’te. Film gösterime girerken sinema tarihinde iz bırakmış 5 Austen uyarlamasını hatırlıyoruz.

Austen’ın Türkçeye ‘İkna’ adıyla çevrilen son romanından uyarlanan ve başrolünde Dakota Johnson‘ın yer aldığı İkna (Persuasion) 15 Temmuz’da Netflix Türkiye’de gösterime giriyor. Filmin gösterime girişi vesilesiyle, döneminin romantik ve sınıfsal ilişkilerini tasvir eden, 19. yüzyılın en önemli İngiliz yazarlarından Jane Austen‘ın eserlerinin beyazperde uyarlamalarından öne çıkan beş yapımı sıraladık. 


Aşk ve Yaşam

Sense and Sensibility

Yönetmenliğini usta yönetmen Ang Lee’nin üstlendiği ve Jane Austen’ın ‘Sense and Sensibility’ isimli romanından uyarlanan Aşk ve Yaşam’ın (Sense and Sensibility, 1995) Oscar ödüllü senaryosu ise başrolünde yer alan Emma Thompson’a ait. 19. yüzyıl İngiltere’sinin miras yasaları gereği zora düşen bir kadın ve üç kızının sınıfsal sıkıntılarla örülü hayatlarına odaklanan film, yönetmen Lee’nin Hollywood’a geçişinde de önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor. 


Persuasion

Persuasion

Bugünlerde yeni sinema uyarlaması Netflix’te gösterime giren ‘İkna’ (Persuasion) romanı, daha önce 1995 ve 2007 yıllarında da beyazperdeye uyarlanmıştı. Yönetmenliğini Roger Michell’ın senaristliğini ise Nick Dear’ın üstlendiği 1995 yapımı uyarlama BBC için hazırlanmış bir televizyon filmiydi. Başrollerine Anne Elliot ve Ciarán Hinds’i taşıyan Persuasion (1995) gösterime girdiği dönem oldukça beğenilmiş ve BAFTA TV Ödülleri’nde beş ödül birden kazanmıştı. Austen’ın tamamladığı son romanı olma özelliği taşıyan ve yedi yıllık bir aradan sonra iki nişanlının yeniden bir araya gelmesini konu edinen ‘İkna’, Austen’ın en olgun eserlerinden biri olarak biliniyor.


Mansfield Park

Mansfield Park

Austen’ın ilk olarak 1814 yılında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanan Mansfield Park (1999), yoksul bir ailede doğan Fanny Price’ın zengin amcası ve ailesiyle beraber yaşamak için onların yanına gönderilmesini konu ediniyor. Yönetmenlik koltuğunda Patricia Rozema’nın oturduğu 1999 tarihli yapım, belli konularda özgün romanı farklı şekilde yorumlamasının yanı sıra Rozema’nın bu klasik metne getirdiği kendine has yaklaşımla da dikkat çekmişti. Başkarakter Fanny’yi Frances O’Connor’ın canlandırdığı film, Austen’ın gençliğinde kaleme aldığı öyküleri içerisinde barındıran bu klasik metnin sinemadaki karşılığını arıyor. 


Aşk ve Gurur

Pride and Prejudice

Jane Austen’ın aynı isimli romanından uyarlanan Joe Wright imzalı Aşk ve Gurur‘un (Pride & Prejudice, 2005) başrollerinde Keira Knightley ve Matthew Macfadyen yer alıyor. 19. yüzyıl İngiltere’sinde geçen hikâye, diğer dört kız kardeşi ve annesiyle yaşayan Elizabeth ve yanlarına yeni taşınan Bay Darcy arasında filizlenen gerilim dolu aşka odaklanıyor. Yönetmen Wright’ın stilize ve teatral mizansenleri ve kamera/kurgu kullanımıyla göz doldurduğu film, klasik bir edebiyat uyarlamasındansa romanın dilini sinemaya “çevirmeyi” başaran ustalıklı bir dönem filmi. 


Emma

Emma

Jane Austen’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve başrolünde son dönemin parlayan genç yıldızlarından Anya Taylor-Joy’un yer aldığı Emma (2020), 1800’lerde geçen bir romantik komedi. Film, etrafındakilere eş arayarak hoşça vakit geçiren genç, zeki ve zengin bir kadın olan Emma Woodhouse’a odaklanıyor. Amerikalı fotoğrafçı Autumn de Wilde’ın ilk uzun metrajı olan film, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dallarında da Oscar adayı olmuştu. 


2022 yapımı İkna, 15 Temmuz’dan itibaren Netflix Türkiye’de yayında.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.