Şu An Okunan
Jim Jarmusch Filmleri BluTV’de Yayında

Jim Jarmusch Filmleri BluTV’de Yayında

Jim Jarmusch son olarak The Dead Don’t Die’la (2019) seyirci karşısına çıkmıştı. Amerikan bağımsız sinemasının usta isminin en önemli filmlerinden bazıları BluTV’de yayında.


Cennetten de Garip

Jim Jarmusch

İkinci uzun metrajı Cennetten de Garip (Stranger Than Paradise, 1984) Jim Jarmusch’a Cannes Film Festivali’nde Altın Kamera ödülünü kazandırmış, yönetmenin geniş kitlelerce tanınmasını sağlamıştır. Bugün Amerikan bağımsız sinemasının dönüm noktalarından biri kabul edilen film, yönetmenin daha sonra yapacağı pek çok filme dair ipuçları da barındırıyor. Yabancılaşma, iletişimsizlik, yolculuk, aylaklık gibi Jim Jarmusch filmografisinin alamet-i farikası sayılan birçok temayı işleyen film, New Yorklu üç gencin Cleveland’dan Florida’ya yolculuğunu takip ediyor. Çoğunlukla sabit duran kamerası, siyah-beyaz minimal estetiği ve absürd tonuyla Cennetten de Garip eşsiz bir seyir deneyimi.


İçerdekiler

Jim Jarmusch

Jim Jarmusch’un kadrolu oyuncuları Tom Waits, John Lurie ve Roberto Benigni’nin başrolleri paylaştığı İçerdekiler (Down By Law, 1986) yolları bir New Orleans cezaevinde kesişen üç karakterin hapisten kaçış hikâyesini konu alıyor. İşlemedikleri bir suçtan hapse atılan DJ Zack ile pezevenk Jack, sadece birkaç kelime İngilizce konuşabilen İtalyan turist Bob’la aynı hücreye tıkılırlar ve birlikte bir kaçış planı düşünmeye başlarlar. Müzikleri de Waits ve Lurie’nin imzasını taşıyan İçerdekiler hapishaneden kaçış anlatılarını tersyüz eden absürd bir komedi.


Gizem Treni

Jim Jarmusch

Jim Jarmusch sinemasının vazgeçilmez öğeleri arasında yer alan kesişen hayatlar teması etrafında kurulu Gizem Treni (Mystery Train, 1989) Memphis, Tennessee’deki bir otelde, tek bir gecede geçen üç bağımsız bölümden oluşuyor. Yönetmen bizi önce Elvis Presley ve Carl Perkins hayranı Japon bir çiftin, sonra kocasının cenazesini memleketi Roma’ya götürmeye çalışan bir kadın ile onunla aynı odayı paylaşan kaçak bir kadının, son olarak da eşi tarafından terk edilen bir adam ile kayınbiraderinin dünyasına davet ediyor. Cannes Film Festivali’nde En İyi Sanatsal Katkı Ödülü’ne layık görülen Gizem Treni diyalog ağırlıklı ve çok katmanlı bir klasik.


Dünyada Bir Gece

Night on Earth, Jim Jarmusch

Dünyanın beş farklı şehrindeki (Los Angeles, New York, Paris, Roma, Helsinki), beş farklı taksi şoförünün ve yolcularının hayatlarından bir kesit sunuyor Dünyada Bir Gece (Night on Earth, 1991). Kültürel farklılıkların ve kişisel değer yargılarının “yapaylığını” âdeta dünyaya dışarıdan bakan bir uzaylının gözüyle, yabancılaştırıcı bir yaklaşımla ele alan filmin başrollerinde Gena Rowlands, Winona Ryder, Roberto Benigni, Isaach De Bankolé gibi yıldızlar, müziklerinin altındaysa Tom Waits’in imzası var.


Sadece Âşıklar Hayatta Kalır

Altyazı Öneriyor: Gösterim Rehberi, Only Lovers Left Alive

Son filmi The Dead Don’t Die’la (2019) zombilerin dünyasına geri dönen Jim Jarmusch’un 2013 yapımı filmi Sadece Âşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive) ‘vampir filmi’ türüne yeni bir bakış getiriyor. Asırlarca yaşamaktan yorgun düşmüş, varoluşsal bunalımlarla boğuşan vampirleri odağına alan filmin kahramanlarından Adam çürümekte olan Detroit’te, Eve ise Fas’ın Tanca kentinde yaşıyor. Eve Adam’ın yanına gittiği sırada, Adam’ın kız kardeşi Ava’nın beklenmedik ziyareti işleri karmaşıklaştırıyor. Başrollerini Tilda Swinton, Tom Hiddleston ve Mia Wasikowska’nın paylaştığı film, müzik ve edebiyat referanslarıyla bezeli, büyülü bir dünya sunuyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.