Şu An Okunan
10. Vancouver Türk Filmleri Festivali

10. Vancouver Türk Filmleri Festivali

24-26 Kasım

Türk Kanada Derneği ve Simon Fraser Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Vancuover Türk Filmleri Festivali bu yıl 10’uncu yaşını kutluyor. Türkiye yapımı ödüllü filmleri Kanada’da seyirciyle buluşturan festival, Türkiye sinema kültürünü tanıtmayı ve çağdaş sinema üzerinden Türkiye’nin toplumsal sorunlarına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Festival bu yıl 24-26 Kasım’da Vancouver’da Goldcorp Centre for the Arts’da gerçekleşecek. Açılış filmi ise dünya prömiyerini yaptığı 59’uncu Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini, Ankara Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen ve SİYAD En İyi Film ödüllerini kazanan Özcan Alper imzalı Karanlık Gece (2022).


Advertisement

Türk Kanada Derneği’nin çatısı altında tamamı gönüllü bir ekip tarafından gerçekleştirilen festival bu yılki programında kadın yönetmenlere ve kadın hikâyelerinin anlatıldığı filmlere ağırlık veriyor. Sekiz uzun metrajlı, iki belgesel olmak üzere toplam on film festival kapsamında seyirciyle buluşuyor. Festivalin bu yılki onur konuğu ise Bir Gün, 365 Saat filminin yönetmeni Eylem Kaftan. Saraybosna Film Festivali’nin ardından, Türkiye prömiyerini 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapan filmde maruz kaldıkları istismarların ardından yolları kesişen üç kadının yaşadıkları üzerinden suç, hak arayışı, adalet gibi mefhumlar ele alınıyor. Filmin gösteriminin ardından yönetmen Kaftan’ın katılacağı bir soru-cevap etkinliği düzenlenecek.

Bir Gün, 365 Saat

80. Venedik Film Festivali’nin resmî yan bölümü Orizzonti’ye (Horizons, Ufuklar) seçilen Türkiye yapımı iki filmden biri olan Selman Nacar imzalı Tereddüt Çizgisi de programın dikkat çeken yapımlarından. Film Venedik’teki dünya prömiyerinin ardından Zürih Film Festivali’nin ana yarışma bölümünden En İyi Film ödülünü kazanmıştı. Programda ayrıca 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü dâhil üç ödül kazanan Ümran Safter imzalı Kabahat (2022), Tokyo, Rotterdam, Vancouver gibi önemli festivallerde gösterilen Melisa Önel imzalı Aniden (2022), dünya prömiyerini Berlinale’de yapan ve son olarak 34. Ankara Film Festivali’nde En İyi Yönetmen dâhil yedi ödül kazanan Ayşe Polat imzalı Kör Noktada, 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerine layık bulunan Umut Subaşı imzalı Sanki Her Şey Biraz Felaket ve 42. İstanbul Film Festivali’nde Onat Kutlar anısına verilen Kariyo & Ababay Vakfı Jüri Özel Ödülü dâhil iki ödül kazanan Fikret Reyhan imzalı Cam Perde filmlerini izlemek mümkün.

Programın belgesel seçkisinde ise hem İstanbul Film Festivali ve hem de SİYAD Ödülleri’nden En İyi Belgesel ödülü kazanan Somnur Vardar imzalı Boşlukta (2022) öne çıkıyor. Festival programındaki bir diğer belgesel olan Can Diker imzalı Karanlıkta Kaybolanlar ise 6 Şubat depremlerinde yıkımın en çok yaşandığı yerlerden Antakya’da yaşanan trajediyi takip ediyor.

10. Vancouver Türk Filmleri Festivali’ne dair detaylı bilgiye festivalin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

vtff.ca

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.