Şu An Okunan
15. Filmekimi Yaklaşırken

15. Filmekimi Yaklaşırken

7-16 Ekim

Bu yıl on beşincisi gerçekleşecek Filmekimi, her zamanki heyecanla beklenen birçok yapımı izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor. Program ağırlıklı olarak Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen ya da festivalde öne çıkan yapımlardan oluşuyor. Ken Loach’a ikinci Altın Palmiye’sini kazandıran
Ben, Daniel Blake (I, Daniel Blake), genç yönetmen Xavier Dolan’ın Büyük Ödül’e uzandığı Juste la Fin du Monde (It’s Only
The End of the World), usta yönetmen Asghar Farhadi’ye En İyi Senaryo ödülü kazandıran Forushande (The Salesman) ve Andrea Arnold’a üçüncü defa Jüri Ödülü kazandıran American Honey, seçkinin öne çıkan yapımları arasında. Park Chan-wook imzalı The Handmaiden, Paul Verhoeven’un uzun zamandır beklenen filmi Elle ve fipresci’nin yılın filmi seçtiği Maren Ade imzalı Toni Erdmann da festival jürisinden ödül alamamakla birlikte birçok izleyiciyi kendine hayran bırakan filmlerdi.

Bu sene Romanya sinemasından üç farklı yönetmenin filmleri de programda kendine yer buluyor: 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün
(4 Luni, 3 Săptămâni și 2 Zile, 2007) ile tanıdığımız Cristian Mungiu’nun son
filmi Mezuniyet (Bacalaureat), Romanya
Yeni Dalgası’nın önemli isimlerinden
Cristi Puiu’nun yönettiği Sieranevada ve Bogdan Mirica’nın ilk filmi Câini (Dogs). Yine Cannes’da büyük beğeni toplayan ve İsviçre’nin bu seneki Oscar adayı olmaya hak kazanan animasyon Ma Vie de Courgette (My Life As a Courgette) ile sıradışı hikâyesiyle dikkat çeken ve Sundance Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödülüyle dönen Swiss Army Man de festivalin heyecanla beklenen yapımları arasında. Ödüllü filmlerin yanı sıra, Meryl Streep’in yeteneksiz bir sopranoyu canlandırdığı Stephen Frears imzalı Florence (Florence Foster Jenkins) da izleyicilerle buluşacak.

Biletleri 1 Ekim’de satışa çıkacak olan seçkinin, İstanbul’dan sonra uğrayacağı kentler önümüzdeki günlerde açıklanacak.

filmekimi.iksv.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.