Şu An Okunan
2. İstanbul Kürt Film Festivali

2. İstanbul Kürt Film Festivali

24-29 Mart

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Sinema Kolektifi tarafından ilki 2019 yılında düzenlenen İstanbul Kürt Film Festivali (Festîvala Fîlmên Kurdî ya Stenbolê), üç yıl aradan sonra yeniden takipçileriyle buluşuyor. Pandemiden dolayı ara verilen festivalin ikinci edisyonu 24-29 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kadın, doğa, yaşam ve insan hakları temalı filmler uzun, belgesel ve kısa metrajlı olmak üzere üç kategoride gösterilecek. Festivalin açılış ve kapanış törenleri Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde, programda yer alan filmlerin gösterimleri de Beyoğlu Cine Majestic Sinemaları’nda yapılacak. Filmlerin yönetmenlerinin eşlik edeceği gösterimlerde Türkçe ve Kürtçe altyazı desteği sağlanacak. Gösterimlere ek olarak Kürt sinemacıların Kürt sinemasını ve sorunlarını tartışacağı bir forumun yanı sıra, bir de konser düzenlenecek.

80 filmin başvurduğu festivalde on kişilik seçici kurulun kararıyla belirlenen 28 film yer alıyor. Festivalin açılışı Amasi Martirosyan’ın 1933 yılında çektiği ve bugüne kadar ne Türkiye’de ne de Kürtlerin yaşadığı diğer bölgelerde gösterimi yapılan Ezidi Kürtleri (Kûrdên Êzidî) filmiyle yapılacak. 70. Berlin Film Festivali’nin ‘Forum’ bölümünde gösterilen Nader Saeivar imzalı Namo (2020) da festivalin kapanışında seyirciyle buluşacak.

Ezidi Kürtleri ve Namo‘yla birlikte Mustafa Emin Büyükcoşkun’un Suruç’ta IŞİD’in saldırısında öldürülen 33 kişinin anısına çektiği Gitmek (2020), Erivan Radyosu’nun kurucularından olan ve uzun süre yayın faaliyetlerini sürdüren Casîme Celîl’in yaşamını anlatan Özlem Diler ve Celil Bedikanlı’nın Casîme Celîl: Bir Kürt Entelektüelin Yaşamı (Jiyana Rewsenbireki Kurd: Casimê Celîl, 2021), Reber Dosky’nin Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nden (IDFA) En İyi Belgesel ödülüyle ayrılan filmi Sidik en de panter (2019), Elif Yiğit’in kamerasını Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılan tarihî Hasankeyf’e çevirdiği Heskif (2021) ve 1987’de Irak tarafından kimyasal silahlarla bombalanan İran’ın Serdeşt kenti ve civar köylerinde yaşanan gerçek olayları takip eden Mohammad Hossein Mahdavian imzalı Walnut Tree (Derakhte Gerdoo, 2020) programda öne çıkan yapımlar arasında.

Festival programında kısa filmler de yer alırken dünya prömiyerini yaptığı Sundance’te senaryosuyla Jüri Özel Ödülü’nü kazanan ve 94. Akademi Ödülleri’nde En İyi Kısa Film kategorisinde 15 filmlik kısa listeye kalan Serhat Karaaslan imzalı Suçlular (2020) bunların başında geliyor. 1990’lı yıllarda gazete dağıtıcılarının yaşadığı baskıyı anlatan Metin Ewr imzalı Çerx (2021), babaları bir terör saldırısında sakatlanınca evin yükünü sırtlanmak zorunda kalan iki kardeşin günlük yaşamına bakış atan Orkan Bayram imzalı Brîndarim (2020), eşi savaşta olduğu için bebeğine tek başına bakmak zorunda kalan bir kadının yaşadığı sıkıntıları anlatan Mohammed Sherwani imzalı I Will Wait (2019) ve göç ve göçmenlik kavramlarını hamile bir kadın ve eşinin yaşadıkları zorluklar üzerinden tartışmaya açan Adar Baran Değer imzalı Soğuk (Sar, 2021) da gösterilecek kısa filmler arasında.

2. İstanbul Kürt Film Festivali biletleri mobilet üzerinden temin edilebiliyor. Festivalin program takvimine de aynı siteden ulaşmak mümkün.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.