Şu An Okunan
2. İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması

2. İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması

7-12 Kasım

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması iki yaşında. Direktörlüğünü Vecdi Sayar’ın üstlendiği festivale İspanya’dan Malta’ya, Slovenya’dan Tunus’a, Yunanistan’da Suriye’ye Akdeniz’in güneyi ve kuzeyinden 30 ülke katılıyor. Festival 34 uzun metrajlı filmi bir araya getirirken bunların çoğunluğu 2021 ve 2022 yapımı olma özelliği taşıyor. Gösterimlerin İzmir Sanat, Institut français İzmir ve Mimarlık Merkezi’nde yapılacağı festivalde tüm etkinlikler ücretsiz.


Advertisement

Festivalin açılış filmi, Javier Bardem’in başrolde yer aldığı Fernando Leon de Aranoa imzalı İyi Patron (El buen patron, 2021). Bu sene Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Avrupa Komedisi dalında aday gösterilen film, İspanya’nın taşra kentlerinden birinde sanayi tipi tartılar üreten Básculas Blanco adlı şirketin Mükemmeliyet Sertifikası almak için zamana karşı verdiği yarışı anlatıyor. İyi Patron Goya Ödülleri ve Iberoamerikan Sineması Platin Ödülleri’nden de pek çok ödül kazandı.

Festival 2023 Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde Oscar adayı olan filmlerden bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. İsveç’ten Oscar adayı olan ve Mısırlı yönetmen Tarik Saleh’in imzasını taşıyan Cennetten Gelen Çocuk (Boy From Heaven), İtalya’dan Mario Martone imzalı Nostalji (Nostalgia), Yunanistan’dan Yorgos Gousis imzalı Manyetik Alanlar (Magnetic Fields, 2021), Lübnan’dan Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige imzalı Hatıra Kutusu (Memory Box, 2021), Filistin’den Maha Haj imzalı Akdeniz Ateşi (Mediterranean Fever) ve Tunus’tan Eige Seheri imzalı İncir Ağaçları Altında (Under the Fig Trees) filmleri festival kapsamında seyirciyle buluşacak.

Cennetten Gelen Çocuk

Festivalin ‘Sinemamızdan’ başlıklı bölümü Türkiye sinemasının son dönem dikkat çeken örneklerinden bir seçki sunuyor. Dünya prömiyerini yaptığı Toronto Film Festivali’nde FIPRESCI ödülüyle dönen, Ankara Film Festivali’nde de En İyi Film dâhil pek çok ödülün sahibi olan Emre Kayiş imzalı Anadolu Leoparı (2021), dünya prömiyerini Berlinale’nin Panorama bölümünde yapan ve festivalden FIPRESCI Ödülü’yle dönen Ferit Karahan imzalı Okul Tıraşı (2021), dünya prömiyerini San Sebastián’da yapan ve Torino Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne layık bulunan Selman Nacar imzalı İki Şafak Arasında (2021) ve ilk gösterimini 2020 yılında Antalya’da yapan ve buradan Cahide Sonku Ödülü’yle dönen Nesimi Yetik imzalı Dirlik Düzenlik (2020) adlı filmleri izlemek mümkün olacak. ‘Anısına’ bölümü ise geçtiğimiz Temmuz ayında hayata veda eden Erden Kıral anısına ayrıldı. Usta yönetmen Vicdan (2008) ve Gece (2014) adlı filmleriyle festival kapsamında hatırlanacak.

Anadolu Leoparı
Anadolu Leoparı

Çekimleri Paris’te gerçekleştirilmiş klasiklerden günümüz Fransız sinemasının dikkat çeken yapımlarına bir seçki, festivalin ‘Bir Ülke – Bir Kent’ başlıklı bölümünde seyirciyle buluşacak. Seçki Marcel Carné imzalı Cennetin Çocukları (Les Enfants du paradis, 1945), Louis Malle imzalı Zazie Metroda (Zazie dans le metro, 1960), Jacques Rivette imzalı Paris Bizimdir (Paris nous appartient, 1961), Bertrand Bonello imzalı Nocturama: Paris Yanıyor (Nocturama, 2016), Bruno Dumont imzalı France (2021) ve Alice Winocour imzalı Paris Yanıyor (Revoir Paris) filmlerini bir araya getiriyor.

Festivalin Fransız Sinemateki’nin kurucusu İzmirli Henri Langlois adına konulan Onur Ödülü bu sene Tunuslu yazar ve yönetmen Férid Boughedir’e verilecek. Langlois anısına Jacques Richard imzalı Fransız Sinemateki’nin Hayaleti Henri Langlois (Fantôme d’Henri Langlois, 2004) filminin gösterileceği festivalde Férid Boughedir’in Çatıların Çocuğu (Asfour Stah, 1990) ve Zizou ve Arap Baharı (Zizou, 2016) adlı filmleri de izlenebilecek.

Öte yandan festivale konuk olan yerli ve yabancı yönetmen ve yapımcılar iki gün sürecek yuvarlak masa toplantılarında Akdeniz sinemaları arasında ortak yapım ve dağıtım alanlarında işbirliği olanaklarını değerlendirecek, somut projeler ortaya koyacaklar.

2. İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması’na dair detaylı bilgiye festivalin sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabiliyor.

Twitter: @medcineizmir

Instagram: MedCineİzmir

Facebook: Medcineizmir

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.