Şu An Okunan
22. Filmekimi

22. Filmekimi

13-22 Ekim / İstanbul

20-22 Ekim / İzmir

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 22. kez düzenlenecek Filmekimi her yıl olduğu gibi Cannes, Venedik, Toronto ve Locarno gibi festivallerde heyecanla karşılanan pek çok yapımı izleyiciyle buluşturuyor. Bu yıl İstanbul’da 13-22 Ekim, İzmir’de ise 20-22 Ekim tarihleri arasında düzenlenen festivalde önümüzdeki aylarda sinema gündemini belirleyecek pek çok filmi izlemek mümkün.

Filmekimi’nin açılış filmi bu yıl Sofia Coppola imzalı Priscilla olacak. Geçtiğimiz günlerde Venedik’te dünya prömiyerini yapan ve Cailee Spaeny’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran film Priscilla Beaulieu ile Elvis Presley’nin fırtınalı birlikteliklerine odaklanıyor. Filmekimi’nin kapanışını ise dünya prömiyerini yine Venedik’te yapan ve ilk gösterildiği günden bu yana yılın en çok merak edilen filmleri arasında başa yerleşen Yorgos Lanthimos imzalı Poor Things yapacak.

Priscilla

Geride bıraktığımız büyük festivallerde dünya prömiyerini yapmış ve merak uyandıran başka birçok filmi de Filmekimi’nde izlemek mümkün. Bunların başında Cannes’da Altın Palmiye’yi kazanan Bir Düşüşün Anatomisi (Anatomie d’une chute), Aki Kaurismäki imzalı Sararmış Yapraklar (Kuolleet lehdet), Jonathan Glazer’ın Cannes’ın belki de en çok heyecan yaratan filmi The Zone of Interest, Pedro Almodóvar’ın Pedro Pascal ve Ethan Hawke’lı kısa western filmi Strange Way of Life, Andrew Haigh’in başrollerine Paul Mescal ve Andrew Scott’ı taşıyan yeni filmi All of Us Strangers, Cannes’da Tràn Anh Hùng’a En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran Şeflerin Aşkı (La Passion de Dodin Bouffant), Hirokazu Koreeda imzalı Canavar (Kaibutsu), Wim Wenders imzalı Mükemmel Günler (Perfect Days) ve Ryûsuke Hamaguchi imzalı Kötülük Diye Bir Şey Yok (Aku wa Sonzai Shinai) gibi yapımlar geliyor.

The Zone of Interest

Filmekimi bu yıl güncel Türkiye sinemasının önemli yönetmenlerinin imzasını taşıyan iki filmi de seyirciyle buluşturuyor. Her ikisinin de 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini yapacağını duyurduğu Aslı Özge imzalı Kara Kutu (Black Box) ve Zeki Demirkubuz imzalı Hayat, Altın Portakal’ın iptal edilmesiyle Türkiye’deki ilk gösterimlerini Filmekimi’nde gerçekleştirecek.

Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Şişli’de City’s Nişantaşı – CINEWAM Premium ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ve Sinematek/Sinema Evi’nde, İzmir’de ise Paribu Cineverse Konak Pier İzmir’de düzenlenecek Filmekimi’nin biletleri 7 Ekim’de genel satışa açılacak.

Filmekimi’yle ilgili detaylı bilgi, gösterilecek filmlerin tam listesi ve gösterim programı için İKSV’nin internet sitesi ziyaret edilebilir.

filmekimi.iksv.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.