Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Eylül – 5 Ekim)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Eylül – 5 Ekim)

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi Kuru Otlar Üstüne uzun bir bekleyişin ardından bu hafta vizyonda. Dijital platformlarda ise Wes Anderson’ın yeni kısası ve Ziya Demirel’in ilk uzun metrajı dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta yalnız sinema dünyasını değil, ülke gündemini de büyük ölçüde Altın Portakal’da yaşanan sansür meselesi hâkimiyeti altına aldı. Başka bir şey konuşmanın pek kolay olmadığı ve üzücü bir şekilde sonuçlanan Altın Portakal süreci bir yana, uzun süredir merakla beklenen yeni Nuri Bilge Ceylan filmi Kuru Otlar Üstüne de bu hafta vizyona girmiş durumda. Hem Cannes’da Merve Dizdar’ın kazandığı ödül hem girdiği tartışmalı konularla giderek daha fazla merak uyandıran film, Adana’daki Türkiye prömiyerinin ardından vizyonda genel seyirciyle buluşuyor. Öte yandan dijital platformlarda ise Ziya Demirel’in birçok festivalde gösterilen ve ödüller kazanan ilk uzun metrajı Ela ile Hilmi ve Ali, Wes Anderson’ın Venedik’te açılan yeni kısası The Wonderful Story of Henry Sugar ve Cem Yılmaz’ın yeni filmi Do Not Disturb gibi yapımlar öne çıkıyor.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Beden ve Ruh

MUBI Türkiye

Ildikó Enyedi’nin Altın Ayı ödüllü filmi Beden ve Ruh (Teströl és lélekröl, 2017) MUBI Türkiye’de yayında. Birbirinden oldukça farklı iki karakterin gördükleri rüyalarda buluşmasını konu alan film ikili ilişkilere dair beklenmedik kapılar açıyor.

Filmi Eren Odabaşı’nın kaleminden okumak için tıklayın.

Çığlık

Netflix Türkiye

Sinema tarihinin en popüler serilerinden Çığlık’ın 2022 yapımı son halkası Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett’ın üstlendiği film orijinal filmde yaşananlardan 25 yıl sonra katilin yeniden ortaya çıkmasını konu alıyor. 

Do Not Disturb

Netflix Türkiye

Cem Yılmaz’ın Netflix Türkiye için ürettiği yeni film Do Not Disturb (2023) dijital platformda yayında. Yine Cem Yılmaz imzası taşıyan Karakomik Filmler serisinin bölümlerinden birisinde yer alan Ayzek karakterini merkeze alan film bir otelde gece vardiyasında çalışan ana karakterinin başına gelen olayları takip ediyor.

Dönüş

MUBI Türkiye

Güncel Rusya sinemasının en önemli isimlerinden Andrey Zvyagintsev’in adını tüm dünyaya duyurduğu filmi Dönüş (Vozvrashchenie, 2003) MUBI Türkiye’de yayında. Film, babalarıyla yeniden bir ilişki geliştirmeye çalışan iki erkek kardeşin dünyasına odaklanıyor.

Ela ile Hilmi ve Ali

BluTV

Ziya Demirel’in ilk uzun metrajı Ela ile Hilmi ve Ali (2022) festival ve vizyon gösterimlerinin ardından BluTV’de yayında. Oyuncu kadrosunda Serkan Keskin, Ece Yüksel ve Denizhan Akbaba’nın yer aldığı film matematik hocası Hilmi’nin genç eşi Ela ve apartman görevlisinin oğlu Ali’yle ilişkisini ele alıyor.

Gen V

Prime Video

Bir başka Prime Video dizisi The Boys’un dünyasında geçen yeni dizi Gen V (2023- ) ilk üç bölümüyle Prime Video’da yayında. The Boys evrenindeki süper kahramanların ilk kuşağına odaklanan dizi her hafta birer bölüm şeklinde yayınlanmaya devam edecek.

Reptile

Netflix Türkiye

Başrollerine Benicio del Toro ve Justin Timberlake’i taşıyan Reptile (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Polisiye türündeki film dünya prömiyerini geçtiğimiz günlerde Toronto Film Festivali’nde yaptı.

The Wonderful Story of Henry Sugar

Netflix Türkiye

Son olarak Asteroid Şehir’le (Asteroid City, 2023) izleyici karşısına çıkan Wes Anderson’ın dünya prömiyerini Venedik’te yapan yeni kısa filmi The Wonderful Story of Henry Sugar (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Oyuncu kadrosunda Ralph Fiennes, Benedict Cumberbatch ve Dev Patel gibi isimleri bulunduran film Roald Dahl’ın aynı adlı öyküsünden uyarlama. 

Öykü Sofuoğlu’nun Wes Anderson’la film üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Kuru Otlar Üstüne

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’ın ana yarışmasında Merve Dizdar’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran yeni filmi Kuru Otlar Üstüne (2023) uzun bir bekleyişin ardından bu hafta vizyonda. Anadolu’nun karlar altındaki ücra bir köyünde öğretmenlik yapan Samet’in etrafındaki dünyayla ilişkisini inceleyen film oldukça tartışmalı konuları merkezine alırken Ceylan’ın en karanlık filmi olarak nitelendiriliyor.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Nuri Bilge Ceylan sinemasını Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.