Şu An Okunan
23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu sene 7-14 Mayıs tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Uçan Süpürge Vakfı’nın düzenlediği Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, yirmi üçüncü yılında Koronavirüs salgını sebebiyle tamamen çevrimiçi yapılıyor. İmkânı olanların eve kapandığı salgın dönemi vesilesiyle bu yılın sloganını #EvdeKaldık olarak belirleyen festival, yerli ve yabancı onlarca yapımı ücretsiz, biletsiz ve limitsiz bir şekilde izleyiciyle buluşturacak. Onursal jüri başkanlığını Türkan Şoray’ın yürüttüğü festivalde, yarışma filmlerini değerlendiren Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) jürisi de ilk kez çevrimiçi oy kullanacak.

7 Mayıs’ta başlayıp 14 Mayıs’a kadar sürecek festivalde verilecek bazı ödüller daha önce açıklanmıştı: Uçan Süpürge’nin Onur Ödülleri Nebahat Çehre ile Şahika Tekand’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü de Handan İpekçi, Işıl Özgentürk ve Sevil Demirci’ye veriliyor. Festivalin Genç Cadı ödülünün sahibi ise geçtiğimiz yıl Kız Kardeşler, Kronoloji ve Karakomik Filmler’le dikkatleri üzerine çeken genç oyuncu Cemre Ebüzziya.

Bu yıl Afrika sinemasına ayrılan bölümde on iki, İrlanda sinemasına ayrılan bölümde de sekiz filmi izleyiciyle buluşturacak Uçan Süpürge’de ayrıca ‘Pembesiz Mavisiz’, ‘Yersiz Yurtsuz’, ‘Arafta’, ‘Kabuğunu Kırmak’, ‘Olay Yeri: Aile’, ‘Evde Kalamayanlar’, ‘Erkekliğin İdeolojik Aygıtları’, ‘Sokakta’ ve ‘Evde’ başlıklı bölümler yer alıyor.

Festival boyunca pek çok söyleşi de düzenlenecek. Söyleşi yapacak isimlerden bazıları Yaz Kış Demeden (2019) belgeselinin yönetmeni Zeynep Güzel, Kraliçe Lear’ın (2019) yönetmeni Pelin Esmer, Seren Yüce imzalı Rüzgârda Salınan Nilüfer’in (2016) yapımcılarından Sevil Demirci, Ömer Kavur’un Akrebin Yolculuğu (1997) filminin yıldızlarından Şahika Tekand ve Yesemek (2013) belgeselinin yönetmeni Işıl Özgentürk. Ayrıca festivalin odağındaki Afrika filmleri üzerine de Ece Güneş Saadetyan ve Mahir Şaul bir sohbet gerçekleştirecek.

Filmler, festival programını takiben Uçan Süpürge Vakfı’nın internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından erişilebilir olacak.

www.ucansupurge.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.