Şu An Okunan
26. Gezici Festival

26. Gezici Festival

26 Kasım – 2 Aralık / Ankara

3-5 Aralık / Sinop

6-8 Aralık / Kastamonu

Ankara Sinema Derneği‘nin düzenlediği Gezici Festival, dünyanın dört bir yanından yapımlara yer verdiği zengin programıyla yirmi altıncı kez takipçileriyle buluşuyor. 26 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak gösterimlerle Ankara’da başlayacak festival, 3-5 Aralık’ta Sinop’a, 6-8 Aralık’ta da Kastamonu’ya uğrayacak. Festivalin ‘Türkiye 2021’ adlı bölümünde yer alan filmler geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Gösterimlere film ekiplerinin katılacağı sohbetlerin eşlik edeceği ‘Türkiye 2021’in programı da belli oldu:

  • İki Şafak Arasında – 26 Kasım (Yönetmen Selman Nacar ve oyuncu Nezaket Erden’in katılımıyla)
  • Zuhal – 27 Kasım (Yönetmen Nazlı Elif Durlu’nun katılımıyla)
  • Okul Tıraşı – 27 Kasım (Yönetmen Ferit Karahan ve oyuncu Melih Selçuk’un katılımıyla)
  • Yaramaz Çocuklar – 28 Kasım (Yönetmen Ahmet Necdet Çupur ve yardımcı yapımcı İrem Akbal’ın katılımıyla)
  • Kerr – 29 Kasım (Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu ve yapımcı Vildan Erşen’in katılımıyla)
  • Bembeyaz – 30 Kasım (Oyuncu Mert Fırat’ın katılımıyla)
  • Anadolu Leoparı – 2 Aralık (Yönetmen Emre Kayiş ve oyuncular İpek Türktan, Koray Ergün ve Muttalip Müjdeci’nin katılımıyla)
  • Diyalog – 2 Aralık (Yönetmen Ali Tansu Turhan, oyuncular Hare Sürel ve Ushan Çakır, filmin müziklerine imza atan Tuğçe Şenoğlu ve sanat yönetmeni Gizem Kâhya İyem’in katılımıyla)

Gezici Festival’in ‘Dünya Sineması’ bölümünde bu yıl adından sıkça söz ettiren filmler izlenebilecek: Levan Koguashvili’nin Tribeca Film Festivali’nde En İyi Film dâhil üç ödüle layık bulunan filmi 4. Sokaktaki Pansiyon (Brighton 4th), Clara Roquet’nin Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümündeki gösterimi sonrası 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin uluslararası yarışmasında En İyi Film ödülünü kazanan filmi Libertad, dünya prömiyerini Berlinale’de yaptıktan sonra Alman Film Ödülleri’nden En İyi Film dalında Gümüş Lola dâhil üç ödülle ayrılan Erich Kästner’in Fabian veya Bok Yoluna Gitmek (Fabian oder Der Gang vor dier Hunde), Clermont-Ferrand ve Tambera gibi film festivallerinde gösterilmesi sonrası 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin uluslararası yarışmasında En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Paz Fábgera imzalı Aurora, Yohan Manca’nın Cannes’da seyirciyle buluşan ve Valladolid Uluslararası Film Festivali’nde İzleyici Ödülü’nü kazanan filmi Kardeşlerim ve Ben (Mes frères, et moi), Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde Cesaret Ödülü’ne layık görülen Teodora Mihai imzalı Sivil Vatandaş (La Civil), Pietro Marcello, Francesco Munzi ve Alice Rohrwacher’in ilk gösterimini Cannes’da yapan filmleri Gelecek (Futura), Galway Film Festivali’nde En İyi İrlanda Filmi ve En İyi İlk Film ödüllerini kazanan Philip Doherty imzalı Serserinin Kefareti (Redemption of a Rouge), Maria Speth’in Berlinale’de Gümüş Ayı Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmi Bay Bachmann ve Öğrencileri (Herr Bachmann und seine Klasse) ve Ainhoa Rodríguez’in durağan hayatlarından sıyrılmak isteyen bir grup kadının öyküsünü anlattığı Işık Huzmesi (Destello bravío) filmi.

Festivalin gelenekselleşen bölümlerinden ‘Kısa İyidir’ film festivallerinde seyirciyle buluşan ve beğeni toplayan uluslararası kısa metraj yapımları bir araya getiriyor. Bunların başında Scott Aharoni ve Denis Latos’un Tribeca Film Festivali’nde Jüri Mansiyon Özel Ödülü kazanan filmi Leylak, Eliane Esther Bots’a Locarno Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran Sözcükler Akarken (In Flow of Words), Sundance Film Festivali’nde kazandığı Jüri Özel Ödülü’nün ardından İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ödülüne layık bulunan Serhat Karaaslan imzalı Suçlular, Toronto Film Festivali’nde gösterilen Zach Dorn imzalı Charlotte ve Toronto Film Festivali’nde seyirciyle buluşan Ayçe Kartal imzalı Kıyamette İyi Görünmeliyim geliyor. Bu bölümde gösterilecek diğer yapımlar ise şu şekilde: Christoph Lauenstein ve Wolfgang Lauenstein’ın birlikte yönettikleri Hareket Halindeki İnsanlar (People in Motion), Kevin Biele’nin Mona ve Parviz, Anna Samo imzalı Balinayla Sohbetler (Conversations with a Whale), yönetmenliğini Zuniel Kim ve Christian Wittmoser’in üstlendiği Makinist (The Train Driver), Jalal Maghout imzalı İyi Köpekler! (Have a Nice Dog!), Nigel Gavus ve İlkin Beste Çırak’ın birlikte yönettikleri Bir Pencereden Mektuplar (Letters from a Window), yönetmenliğini Léopold Dewolf ve Emma Qian Xu’nun üstlendiği Nantong Geceleri (Nantong Nights) ve Andrea Herrera Catalá’nın Çocuklar (The Infantas) filmi.

Bunlara ek olarak Tuncel Kurtiz’in İsveç’teki sürgün yıllarından iki filmi de festival kapsamında seyirciyle buluşacak. İsveç Büyükelçiliği’nin katkılarıyla oluşturulan ‘Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları‘ başlıklı bölümde usta oyuncunun uzun yıllardır gün yüzüne çıkmamış Saç ve Bebek filmleri gösterilecek.

‘Kısa İyidir’ gösterimlerinin ücretsiz yapılacağı festivalin ‘Türkiye 2021’ ve ‘Dünya Sineması’ bölümleri için biletler biletinial.com üzerinden ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi gişelerinden temin edilebiliyor.

ankarasinemadernegi.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.