Şu An Okunan
29. Ankara Film Festivali

29. Ankara Film Festivali

19-29 Nisan

Ankara Uluslararası Film Festivali ulusal uzun metraj, belgesel ve kısa film yarışmalarının yanı sıra zengin bir dünya sineması programıyla bu sene yirmi dokuzuncu kez seyirciyle buluşacak. Barış Pirhasan başkanlığındaki jürinin değerlendireceği Ulusal Yarışma filmleri arasında Sundance Film Festivali’nin Dünya Sineması bölümünden 
En İyi Film ödülüyle dönen Tolga Karaçelik imzalı Kelebekler, Banu Sıvacı’nın Berlinale’nin Generation 14plus bölümünde yarışan ilk uzun metrajı Güvercin ve Burak Çevik’in Forum bölümünde gösterilen ilk uzun metrajı Tuzdan Kaide dikkat çekiyor. Yarışmadaki diğer ilk filmler Ender Özkahraman imzalı Zor Bir Karar, Durmuş Akbulut’un Bekçi’si ve Mehmet Ali Konar’ın Renksiz Dünya’sı. Ulusal Yarışma’da deneyimli isimlerin son filmleri de yer alıyor: Ümit Ünal’ın kara komedisi Sofra Sırları, Onur Ünlü imzalı Put Şeylere, Tayfun Pirselimoğlu’nun yeni filmi Yol Kenarı ve Murat Düzgünoğlu’nun Halef’i.

Ankara Film Festivali’nin ‘Bir Yönetmen: Kenji Mizoguchi’ başlıklı retrospektifinde usta yönetmenin kariyerinin son döneminden dört film seyirciyle buluşacak: Bir Geyşa (Gion Bayashi, 1953), Muhafız Sansho (Sanshô Dayû, 1954), Lanetlenmiş Âşıklar (Chikamatsu Monogatari, 1954) ve Utanç Sokağı (Akasen Chitai, 1956). Festivalin ‘Anısına’ bölümündeyse geçen yıl yitirdiğimiz üç ismin anısına filmler gösterilecek: Korku ustası George A. Romero’nun başyapıtı Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead, 1968), başrolünde efsanevi oyuncu Jeanne Moreau’nun yer aldığı Jules ve Jim (Jules et Jim, 1962) ve usta oyuncu Münir Özkul’un da rol aldığı Reha Erdem imzalı A Ay (1988). Festivalin bir diğer bölümüyse 1968 hareketinin ellinci yılı anısına düzenlenen ‘Her Daim Genç: 68 Sineması’. Bu bölüm kapsamında Dennis Hopper’ın Altın Palmiyeli yol filmi Özgürlüğün Bedeli (Easy Rider, 1969), Jean-Luc Godard’ın yönettiği Çinli Kız (La Chinoise, 1967) ve Louis Malle’in Paris’teki ayaklanmaları ele alan filmi May Fools (Milou en Mai, 1990) izlenebilecek.

‘Dünya Festivallerinden’ bölümündeki filmlerden bazıları ise şöyle: Ana Urushadze’nin Locarno Film Festivali’nden ödüllü filmi Scary Mother, Hlynur Palmason’un sert bir kış hikâyesi anlattığı Kış Kardeşleri (Vinterbrødre) ve Muhammed Resulof’un İran’dan bir adaletsizlik hikâyesi anlattığı, Cannes’dan ödüllü A Man of Integrity (Lerd). ‘Berlin Ekspres’ bölümündeyse Christian Petzold’un Berlinale’de yarışan son filmi Transit, Bulgaristan’daki bir grup Alman işçinin hikâyesini anlatan bol ödüllü Western ve Robert Schwentke’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen filmi Yüzbaşı (Der Hauptmann) öne çıkıyor.

Ankara Film Festivali’nin bu seneki bir başka bölümü, ‘İçinden Tren Geçen Filmler Seçkisi’. 1937 yılında inşa edilen Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası’nın ait bir tren olan Gıdı Gıdı’nın yolculuğunu anlatan Başka Tren Gıdı Gıdı ve otuz beş yıldır vagon kondüktörlüğü yapan Ergüder Kuzucular’ın hikâyesine odaklanan Kondüktör, bu bölüm kapsamında izleyicilerle buluşacak. Ankara Film Festivali’nin bu seneki onur ödüllerinin sahipleri Menderes Samancılar, Rüştü Asyalı ve Sinecine Sinema Araştırmaları Dergisi.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.