Şu An Okunan
30. Ankara Uluslararası Film Festivali

30. Ankara Uluslararası Film Festivali

18-28 Nisan / Büyülü Fener Kızılay

30. Ankara Uluslararası Film Festivali, 18-28 Nisan tarihleri arasında düzenleniyor. Gösterimlerin Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda yapılacağı festivalin bu yıl öne çıkan bölümlerinin başında, Yeni Alman Sineması’nın önde gelen yönetmenlerinden Werner Herzog’un en önemli filmlerini bir araya getiren ‘Werner Herzog Retrospektifi’ geliyor. Program kapsamında yönetmenin usta oyuncu Klaus Kinski’yle işbirliği yaptığı Aguirre: Tanrının Gazabı (Aguirre, der Zorn Gottes, 1972), Vampir Nosferatu (Nosferatu: Phantom der Nacht, 1979), Woyzeck (1979), Fitzcarraldo (1982) ve Yeşil Kobra’nın (Cobra Verde, 1987) yanı sıra, ABD’de çektiği Stroszek (1977) de izleyiciyle buluşacak.

Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde on bir film bulunuyor: Özkan Çelik imzalı Babamın Kemikleri, Serhat Karaaslan’ın ilk uzun metrajı Görülmüştür, Sefa Öztürk’ün ilk filmi Güven, Osman Nail Doğan’ın prömiyerini Saraybosna’da yapan ilk uzun metrajı Güvercin Hırsızları, Hüseyin Karabey’in Melih Cevdet Anday uyarlaması İçerdekiler, Ömür Atay’ın Karlovy Vary Film Festivali’nde yarışan Kardeşler’i, Tarık Aktaş’a Locarno’da En İyi Yeni Yönetmen ödülü kazandıran Nebula, prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan Ali Vatansever imzalı Saf, Ramin Matin’in Tokyo Film Festivali’nde yarışan Son Çıkış’ı, Süleyman Arda Eminçe’nin ilk filmi Suç Unsuru ve Emre Yeksan’ın prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan Yuva’sı.

Festivalin ‘Dünya Sineması Gösterimleri’ bölümünde dikkat çeken filmlerin başında, 29 Mart’ta hayatını kaybeden büyük usta Agnès Varda’nın son filmi Agnès, Varda’yı Anlatıyor (Varda Par Agnès) geliyor. Varda’nın anlatıcılığı üstlendiği bu veda filmi, yönetmenin tüm kariyerini özetleyen bir ustalık dersi niteliğinde. Geçtiğimiz sene hayatına son veren genç yönetmen Bo Hu’nun ilk ve son uzun metrajı Öylece Oturan Bir Fil (Da Xiang Xi Di Er Zuo), Nora Fingscheidt’ın Berlin Film Festivali’nde Alfred Bauer ödülü kazanan Oyunbozan’ı (Systemsprenger), aynı festivalde Angela Shanelec’e En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Evdeydim, Ama, (Ich war zuhause, aber) ve Romen Yeni Dalgası’nın önde gelen yönetmenlerinden Radu Jude’nin imzasını taşıyan Tarihe Barbarlar Olarak Geçsek Ne Olur Sanki (Îmi Este Indiferent Daca În Istorie Vom İntra Ca Barbari), ‘Dünya Sineması Gösterimleri’nde öne çıkan diğer filmlerden bazıları.

filmfestankara.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.