Şu An Okunan
Üç Büyük Yönetmen: Bergman-De Sica-Wenders

Üç Büyük Yönetmen: Bergman-De Sica-Wenders

18 Nisan-30 Mayıs / Kadıköy Sineması

Sinematek/Sinema Evi, Nisan ve Mayıs aylarında Ingmar Bergman, Vittorio De Sica ve Wim Wenders’in filmlerini izleyiciyle buluşturuyor. 2018’de doğumunun yüzüncü yılı tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan İsveçli usta Ingmar Bergman’ın program kapsamında izlenebilecek filmlerinden bazıları şöyle: Yönetmenin erken dönem filmlerinin en iyilerinden Monika’yla Bir Yaz (Sommaren med Monika, 1953), yaşlı bir profesörün bir yolculuk sırasında tüm hayatıyla yüzleşmesini anlatan Yaban Çilekleri (Smultronstället, 1957), Azrail’le satranç oynayan bir şövalyenin hikâyesi üzerinden ölüme, yaşama ve varoluşa dair pek çok soru soran Yedinci Mühür (Det Sjunde Inseglet, 1957) ve kimlikleri birbirine karışan iki kadını konu alan, sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olan Persona (1966).

‘Üç Büyük Yönetmen: Bergman-De Sica-Wenders’ programında Yeni Alman Sineması’nın kurucularından Wim Wenders’in de yedi filmi izleyiciyle buluşacak. Bunlar arasında, meşhur yol üçlemesini oluşturan Alice Kentlerde (Alice in den Städten, 1974), Yanlış Hareket (Falsche Bewegung, 1975) ve Zamanın Akışında’nın (Im Lauf Der Zeit, 1976) yanı sıra, yönetmenin en sevilen filmlerinden Paris, Teksas (Paris, Texas, 1984) ve Berlin Üzerinde Gökyüzü (Der himmel über Berlin, 1987) de bulunuyor.

Programda İtalyan Yeni Gerçekçiliğinin en önemli isimlerinden Vittorio De Sica’nın da yedi filmi yer alıyor. Yönetmenin Bisiklet Hırsızları (Ladri di Biciclette, 1948), Milano Mucizesi (Miracolo a Milano, 1951), Umberto D. (1952) ve İtalyan Usulü Evlilik (Matrimonio all’italiana, 1964) gibi başyapıtları, Sinematek/Sinema Evi’nin düzenlediği program kapsamında izlenebilecek.

Ingmar Bergman seçkisi 18 Nisan’dan, Vittorio De Sica seçkisi 23 Nisan’dan, Wim Wenders seçkisi de 30 Nisan’dan itibaren Kadıköy Sineması’nda gösterimde olacak.

sinematek.kadikoy.bel.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.