Şu An Okunan
32. İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Ödülleri Sahiplerini Buldu

32. İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Ödülleri Sahiplerini Buldu

İstanbul Film Festivali kapsamında bu yıl sekizincisi Efes sponsorluğunda düzenlenen Köprüde Buluşmalar, Avrupa ve Türkiye’den yapımcı, yönetmen, senarist ve kurum temsilcilerini bir araya getirip yeni uzun metraj projelerinin ilk uluslararası sunumunun yapılması için olanaklar yaratmaya devam ediyor. Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenen Film Geliştirme ve Yapım Aşaması Atölyeleri’nin kazananları ile Türkiye-Almanya Ortak Yapım Fonu tarafından desteklenecek projeler 11 Nisan Perşembe akşamı Fransız Sarayı’nda yapılan bir törenle açıklandı.

32. İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan ve Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün, her geçen yıl artan bir katılımla  ve bu yıl Efes’in sponsorluğunda gerçekleşen Köprüde Buluşmalar’a katılan, seçilen ve ödül alan tüm proje ve filmlerin, Türk Sineması’na olan katkısına dair görüşlerini bildirdiler.  

Yapım Aşaması Atölyesi’nin Kazanan Projesi
Köprüde Buluşmalar kapsamında bu yıl ikinci defa yapım aşamasında olan filmleri desteklemek amacıyla, Türkiye’den, çekimlerinin en az yarısı tamamlanmış veya post-prodüksiyon aşamasında olan uzun metraj filmlere ve belgesellere açık olan Work in Progress / Yapım Aşaması Atölyesi gerçekleştirildi. Yapım Aşaması Atölyesi’ne Azize Tan, Gülin Üstün ve Tobias Pausinger’den oluşan Köprüde Buluşmalar Danışma Kurulu tarafından seçilen çekim veya post prodüksiyon aşamasındaki 5 film katıldı.

Törende konuşan Paolo Bertolin, “Jüri olarak öncelikle Yapım Aşaması Atölyesi’ne katılan tüm projelere övgülerimizi sunmak isteriz. Farklı öyküleme ve estetik yaklaşımlarıyla, Yapım Aşaması Atölyesi’ne seçilen beş film, ilk ya da ikinci filmlerini yapan yönetmenler tarafından gelecekteki parlak ve muhtelif Yeni Türk Sineması’nı, çeşitlilik barındıran akımları, trendleri yansıtıyor ve tasarlıyorlar. Böylelikle seçici kurula seçimleri için ve filmcilere hikayeleri ile vizyonlarını hayata geçirmeye yönelik çabalarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Köprüde Buluşmalar – Work in Progress / Yapım Aşaması Atölyesi‘ne katılan projeler şunlar:
Kalandar Soğuğu / Cold of Kalandar (Yönetmen: Mustafa Kara, Yapımcı: Nermin Aytekin)
Kar Korsanları / Snow Pirates  (Yönetmen: Faruk Hacıhafızoğlu, Yapımcı: Faruk Hacıhafızoğlu)
Kusursuzlar / The Impeccables  (Yönetmen: Ramin Matin, Yapımcılar: Giyotin Film / Emine Yildirim, Oguz Kaynak ve Karavan Film / Bertrand Glosset)
Sesimi İzle / Watch My Soundtrack  (Yönetmen: Koray Ezgin, Yapımcı: Koray Ezgin)
Sivas: (Yönetmen: Kaan Müjdeci, Yapımcı: Kaan Müjdeci)

Atölye bitiminde Full House’un kurucu ortaklarından yapımcı Didar Domehri,  Venedik Film Festivali Seçici Kurul üyesi Paolo Bertolin ve Wild Bunch Satın Alım Müdürü Marie-Pierre Valle’den oluşan uluslararası jürinin seçtiği Ramin Matin’in KusursuzlarThe Impeccables  filminin yapımcıları Emine Yıldırım, Oğuz Kaynak ve Bertrand Glosset’e bu yıl ilk defa verilen, filmin tanıtımında kullanılmak üzere 10.000 Dolar tutarında Efes Ödülü, Efes Türkiye Marka Halkla İlişkiler  ve İletişim Planlaması Müdürü Nihan Erçetin tarafından takdim edildi. Köprüde Buluşmalar Yapım Aşaması Atölyesi kapsamında verilen ve seçilen filmin tüm online post prodüksiyonunu kapsayan ödülü ise Sivas filminin yapımcısı Kaan Müjdeci’ye 1000 Volt Post Prodüksiyon Süpervizörü Murat İzzet Arslan takdim etti.

“26 Yıldır Her Filmde Bir Rolümüz Var”
26 yıldır İstanbul Film Festivali’nin “Ulusal Yarışma ve Türkiye Sineması” bölümlerine destek veren ve bu yıl ilk kez Köprüde Buluşmalar’ın da sponsoru Efes adına ödülü veren Efes Türkiye Marka Halkla İlişkiler  ve İletişim Planlaması Müdürü Nihan Erçetin “Biz Efes olarak sinemaseverlerle çeyrek asırdan fazla bir süredir salonlarda bambaşka düşünceleri, hayalleri ve hatta hayatları paylaşıyoruz. Bugün 26. kez İstanbul Film Festivali’nin gönülden destekçisi olarak karşınıza çıkmak da tüm Efes ailesi adına bizler için herşeyden önce büyük bir onur. Biz bu topraklardan doğan, ondan aldığı güçle bugün sektörünün global oyuncusu olmuş bir markayız. Onun için de bu toprakların sinemasını, sinemaseverlerini desteklemek, onların dünyaya ulaştığını görmek bizleri çok mutlu ediyor. Bu gece burada ödül alacak projeler, henüz yapım ve geliştirme aşamasında. Bu eserler henüz yola çıkarken yanlarında olmak, onlara destek vermek bizler için de heyecan verici” dedi.

Film Projesi Geliştirme Atölyesi’nin Kazanan Projeleri
İstanbul Film Festivali bünyesinde gerçekleşen Köprüde Buluşmalar kapsamında bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Film Geliştirme Atölyesi’ne yapılan 159 başvuru arasından, Ahmet Boyacıoğlu, Sevil Demirci ve Yamaç Okur’dan oluşan Danışma Kurulu ile Feride Çiçekoğlu, Hüseyin Karabey ve Serkan Çakarer’den oluşan seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, atölyeye katılacak 12 proje belirlendi.

Bu yıl Köprüde Buluşmalar- Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen projeler şunlar oldu:
Albüm (Mehmet Can Mertoğlu)

Antoine Köpe’nin Günlükleri (Nefin Dinç)

Bayrak (Ezgi Kaplan)

Ben Tek Siz Hepiniz  (İnan Temelkuran)

Cemil Şov (Barış Sarhan),

Deniz Seviyesi (Nisan Dağ ve Esra Saydam)

İkarus (İlksen Başarır)

Kaçış  (Kenan Kavut)

Kan Parası (Kıvanç Sezer)

Kardeşler (Ömür Atay)

Mavi Çadır (Marşa Franco)

Saklı (Selim Evci)

Seçilen 12 projenin sahipleri, 10 ve 11 Nisan tarihlerinde, Can Anamur (D Productions), Didem Oğuz (Melodika), Ewa Puszczynska (Opus Film), Gamila Ylstra (Bingerlab Filmlab), Jacqueline Ada (CNC), Nadia Turincev (Rouge International), Olivier Pere (Arte France), Roberto Olla (Eurimages)’dan oluşan  8 kişilik uluslararası jüri ile birebir görüşmeler yaptı.

Mehmet Can Mertoğlu’nun Albüm projesine, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 10.000 dolarlık destek ödülü ve Melodika tarafından verilen Ses Post Prodüksiyon Ödülü sunuldu.

İnan Temelkuran’ın Ben Tek Siz Hepiniz projesi, Fransız film endüstrisinin belkemiğini oluşturan Fransa Ulusal Film Merkezi (CNC) tarafından verilen 10.000 Avro değerinde destek ödülünü kazandı.

Nefin Dinç’in Antoine Köpe’nin Günlükleri projesi bu sene ikinci defa verilen 2.500 Avro değerinde Binger Lab Senaryo Danışmanlığı Ödülü’ne layık görüldü. Uluslararası film endüstrisinde saygın bir yeri olan ve özellikle senaryo doktorluğu ve proje danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış Hollanda merkezli film kurumu Binger Lab tarafından 2011 yılından itibaren verilmeye başlanan ödül, Binger Lab senaryo danışmanı ile skype üzerinden birebir çalışmayı içeriyor.

Seçilen projelerin sahiplerine, CNC ödülünü Fransız Kültür Ateşesi Fanny Aubert Malaurie, Binger Lab Genel Müdürü Gamila Ylstra  ve Melodika kurucu ortaklarından Didem Oğuz takdim etti.

Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu
Törende ayrıca, İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu işbirliğinde oluşturulan ve iki ülke arasındaki ortak yapımlar için yeni bir teşvik sunmayı amaçlayan Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından desteklenecek projeler de açıklandı.

Başvuru yapan 10 proje arasından kurum temsilcilerinden oluşan jüri tarafından oybirliğiyle seçilen 6 proje fon ile desteklenecek. Her üç kurumun temsilcileri “projelerin yüksek kalitesine dikkat çekerken, gelecekte ortaya çıkabilecek yeni Türk-Alman ortak yapımları için heyecanlandıklarını ve birlikte çalışmaktan zevk aldıklarını” ifade ettiler.

Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu’nun destek vereceği projeler şunlar:

– Özcan Alper – Rüzgarın Hatıraları / Memories of the Wind – 22.000 Euro

Ortak Yapımcılar: Nar Film Yapım (TR), Bredok Film Production (DE)

Ömür Atay – Kardeşler / Brothers – 15.000 Euro

Yapımcı: Anka Film (TR), Beleza Film (DE)

–  Seren Yüce – Sessizlik / Silence – 20.000 Euro

Yapımcı: Motiva Film (TR), Wüste Film OST  (DE)

–  Ezel Akay – Orada The Tales of Caravanserai – 20.000 Euro

Yapımcı: 90 Film Prodüksiyon (TR), Bredok Film Production (DE)

– Emine Emel Balci- Nefesim Kesilene Kadar / Until I Lose My Breath – 20.000 Euro

Yapımcı: Prolog Film (TR) / Una Film (DE)

Rezan Yesilbas Mesafe / Distance – 10.000 Euro

Yapımcı: Yeni Sinemacilik (TR), (DE) mîtosfilm

Köprüde Buluşmalar, Avrupa ve Türkiye’den yapımcı, yönetmen, senarist ve kurum temsilcilerini bir araya getirerek, Türkiye’den uzun metraj projelerin ve post prodüksiyon aşamasındaki filmlerin uluslararası ilk sunumlarının yapılması için olanaklar yaratıyor. Sinemacılar için projelerini sunacakları uluslararası bir platform sağlamak ve yapım sürecini başlatmaları için gerekli desteği bulmalarına olanak veren Köprüde Buluşmalar, önümüzdeki yıllarda da İstanbul Film Festivali kapsamında Avrupa’dan kurum temsilcileri ile Türkiye’den filmcileri buluşturmaya devam edecek.

Ayrıntılı bilgi için:
film.iksv.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.