Şu An Okunan
39. İstanbul Film Festivali Aralık Seçkisi

39. İstanbul Film Festivali Aralık Seçkisi

4-24 Aralık

Pandemi koşulları nedeniyle bu yıl Nisan ayında gerçekleştirilemeyen İstanbul Film Festivali, Mayıs, Haziran ve Kasım aylarında programından on beşer filmi çevrimiçi olarak seyirciyle buluşturmuş, Ekim ayında Filmekimi programıyla birleşerek çeşitli galalarını ve yarışmalarını gerçekleştirmişti. İKSV’nin bu yılın son gösterimleri olarak duyurduğu Aralık seçkisi ise festivalin Sinemada İnsan Hakları Yarışması’na ve ‘Eşit Bir Hayat’ programına ev sahipliği yapıyor.


Advertisement

Kazananı bu sene halk jürisi tarafından yapılacak çevrimiçi oylama ile belirlenecek Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda, göçmenlik konusuna komşuluk kavramı üzerinden eğilen Omar ve Biz, bir diktatörün yargılanma sürecini büyülü gerçekçi bir sinema diliyle anlatan Ağlayan Kadın (La Llorona), trans aktivist Indianara Siqueira’yı merkezine alan belgesel Indianara ve hikâyesini kardeşinin haklarını savunmak için tüm sistemi karşısına alan karakteri üzerinden şekillendiren Antigone dikkat çekiyor.

On bir filmden oluşan ‘Eşit Bir Hayat’ bölümü ise farklı coğrafyalardan hikâyeleri bir araya getiriyor. Pedro Costa’nın merakla beklenen yeni filmi Vitalina Varela, ünlü yazarın hayatına çeşitli perspektiflerden bakan Nancy Lang ve Peter Raymont imzalı Margaret Atwood: Sözcüklerin Gücü (Margaret Atwood: A Word After a Word After a Word Is Power) belgeseli ve otizmli bireylerin deneyimlerine odaklanan, yönetmenliğini Jerry Rothwell’in üstlendiği Neden mi Zıplıyorum? (The Reason I Jump), bu bölüm kapsamında izlenebilecek filmlerden bazıları.

Aralık seçkisinin biletleri 2 Aralık’ta, saat 10:30’dan itibaren satın alınabilecek.

filmonline.iksv.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.