Şu An Okunan
4. Suç ve Ceza Film Festivali’nin Teması ‘Göç’

4. Suç ve Ceza Film Festivali’nin Teması ‘Göç’

Etkinlik Tarihleri: 7-13 Kasım

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali hukuk, adalet ve insan hakları konusunda toplumsal bilinci geliştirmeyi amaçlıyor. Bu yılki gösterimleri Atlas Sineması, Rexx Sineması ve İstanbul Üniversitesi’nde yapılacak festivalin açılış filmi, Cannes’da yarışan James Gray imzalı Göçmen (The Immigrant). Başrollerinde Marion Cotillard, Joaquin Phoenix ve Jeremy Renner gibi isimleri barındıran Göçmen, 1921’de Polonya’daki savaştan kaçarak New York Ellis Adası’na göç eden Ewa’yla kardeşinin hikâyesini anlatıyor.

Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda bir kısmı göçmen sorununa değinen on film yer alıyor. Bunların arasında en fazla dikkat çekenler, İsrail’deki göçmenlerin sorunlarını ele alan bol ödüllü Filipinler yapımı Geçiş (Transit) ve orta yaşlı bir Kübalı göçmenle on yaşındaki bir kızın çöl yolculuğunu anlatan Los Angeles Gölü (Lake Los Angeles). Göç Yolu bölümündeyse, Tomboy (2011) ile tanıdığımız Céline Sciamma’nın bir kız çetesine girebilmek için okulu bırakan Marieme’in özgürleşme hikâyesini anlattığı Kız Kıza (Bande de Filles) ve Korsika’yı mesken tutan stilize gençlik-suç filmi Serseriler (Les Apaches) dikkat çekiyor.

Festivalde gösterilecek belgeseller arasında Eylem Şen’in Hatay, İstanbul ve İzmir’e yerleşen Suriyeli mültecilerin yaşam koşullarını ve maruz kaldıkları ayrımcılığı anlattığı Asfur ve Alper Kırklar’ın farklı mesleklerden 29 kişiyle röportajlarından oluşan İstikşafi Görüşmeler de yer alıyor. Programda ayrıca, Basel’deki bir entegrasyon kursunda ders veren Bay Jiggs ile öğrencileri arasındaki ilişkiyi anlatan Yeni Ülke (Neuland), Atina’da kaçak yaşayan bir grup İranlı göçmenin hayatını kayda geçiren Mola (E’scale) ve Fas’ın kuzeyindeki dağlarda yaşayan Sahra Altı Afrikası’ndan göçmenlerin yaşamlarını konu edinen Arada Kalanlar (The Land Between) gibi belgeseller de izlenebilir.

Türkiye’de ve dünyada göçmenlik meselesinin ele alınacağı 17 panelin gerçekleştirileceği festivalde, 8 Kasım günü 17.30’da ‘Sinema ve Adalet’ başlıklı bir yuvarlak masa tartışması da yapılacak.

Ayrıntılı bilgi için: www.icapff.com

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.