Şu An Okunan
‘Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan’ Seçkisi Pera Film’de

‘Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan’ Seçkisi Pera Film’de

Gösterim tarihleri: 1-29 Kasım

Gösterim mekânı: Pera Müzesi

Pera Müzesi Kasım ayında, Polanski’yi Polanski yapan beş filmin gösterileceği bir seçki sunuyor. Programa adını veren film, 2008 tarihli Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan (Roman Polanski: Wanted and Desired) belgeseli. Marina Zenovich’in imzasını taşıyan film Polanski’nin hayatındaki en tartışmalı başlıklardan birini, reşit olmayan biriyle girdiği cinsel ilişki sonucu aldığı mahkûmiyeti ve sonrasında gelişen olayları konu ediniyor. Üzerinden otuz yılı aşkın süre geçmiş olan dava çevresindeki tartışmaları masaya yatıran film, kilit isimlerle yapılmış röportajlara yer veriyor.

Polanski’nin ilk uzun metrajı Sudaki Bıçak (Nóz w Wodzie, 1962) tek mekânda geçen ve hem sınıfsal hem de cinsel gerilimlerin ağırlığını hissettirdiği bir başyapıt. Daha ilk filminden, Polonya’da yönetmenlik yapamayacağını anlayan Polanski’nin doğum yeri Fransa’ya taşındıktan sonra çektiği Tiksinti (Repulsion, 1965) ve Bozuk Düzen (Cul- de-sac, 1966) ise bilinçdışı öğelerin iyiden iyiye yüzeye çıktığı, cinsel ve psikolojik şiddetin korku sınırında gezindiği örnekler. 1968’de Hollywood’a transfer olan Polanski, Rosemary’nin Bebeği’yle (Rosemary’s Baby, 1968) korku sinemasının başyapıtlarından birine imza atmıştı. Karısı Sharon Tate’in Manson çetesi tarafından öldürülmesinin ardından Avrupa’ya dönmeye karar veren yönetmen, Thomas Hardy’nin romanından uyarladığı ve başrolünde Nastassja Kinski’nin oynadığı Tess’i (1979) eşine ithaf etmişti.

Program kapsamında Kasım ayı boyunca gösterilecek olan bu erken dönem Polanski filmlerine bir de konser eşlik edecek. Polanski’nin kısa filmleri üzerine dinamik bir soundtrack oluşturan SzaZa (Szamburski ve Zakrocki) 28 Kasım’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda özel bir performans sergileyecekler.

Ayrıntılı bilgi için: www.peramuzesi.org.tr

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.