Şu An Okunan
40. İstanbul Film Festivali Mayıs Seçkisi

40. İstanbul Film Festivali Mayıs Seçkisi

6-16 Mayıs

Bu sene 40. yılını kutlayan İstanbul Film Festivali, çevrimiçi gösterimlerine Mayıs ayında da devam ediyor. İki bölümde gerçekleştirilecek ‘Mayıs Seçkisi’nin ilk kısmı 6-16 Mayıs tarihlerinde yapılacak. İkinci kısmın ise 20 Mayıs’ta başlaması planlanıyor. Öte yandan programını 1 Nisan – 29 Haziran tarihleri arasına yayan festivalin ulusal yarışmaları 20-29 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek. İKSV daha önce yarışmaları hem çevrimiçi hem de fiziksel gösterimlerle gerçekleştirmeyi planladıklarını ancak kesin kararın salgın koşullarına göre belirleneceğini duyurmuştu. Festivalden bu konuda henüz resmî bir açıklama yapılmış değil.

Bay Bachmann ve Sınıfı

‘Mayıs Seçkisi’nin ilk bölümünde dokuz film bulunuyor. Dünya prömiyerini bu yıl önemli uluslararası film festivallerinde yapmış filmlerin yanı sıra Pedro Almodóvar’ın farklı yıllarda aynı Jean Cocteau metninden uyarladığı Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar (Mujeres al borde de un ataque de nervios, 1988) ve İnsan Sesi (The Human Voice, 2020) filmleri de seçki kapsamında izleyiciyle buluşuyor. ‘Mayıs Seçkisi’nde dikkat çeken diğer yapımlarsa bu yıl Berlinale’de ilk kez verilen En İyi Yardımcı Oyuncu kategorisinde Gümüş Ayı ödülünü kazanan Bence Fliegauf imzalı Orman – Seni Her Yerde Görüyorum (Rengeteg – mindenhol látlak) ve Berlinale’den Jüri Ödülü’yle ayrılan Bay Bachmann ve Sınıfı (Herr Bachmann und seine Klasse) filmleri.

Biletleri 5 Mayıs’ta passo.com.tr’de satışa çıkacak İstanbul Film Festivali Mayıs Seçkisi kapsamındaki gösterimler filmonline.iksv.org adresinden çevrimiçi olarak yapılacak. 40. İstanbul Film Festivali’yle ilgili detaylı bilgiye İKSV’nin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

filmonline.iksv.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.