Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (30 Nisan – 6 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (30 Nisan – 6 Mayıs)

Oscarların dağıtılmasıyla sona eren ödül sezonu gündemi, bu hafta yerini yeni bir karantinaya ve 1 Mayıs İşçi Bayramı’na bıraktı. İşçi Filmleri Festivali her yıl olduğu gibi 1 Mayıs’ta başlıyor. Netflix Türkiye yeni özel yapımı Fatma’yı, BluTV ise fenomen dizi The Handmaid’s Tale’ın yeni sezonunu aboneleriyle paylaşıyor. 17 günlük “tam kapanma”ya girdiğimiz bugünlerde dijital platformların zenginleşen içerikleri teselli ihtimalleri barındırıyor.


The Disciple

Netflix Türkiye

Yapımcıları arasında Alfonso Cuarón’un da yer aldığı Hindistan yapımı The Disciple (2020), Netflix Türkiye’de gösterime girdi. Dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nde FIPRESCI ödülüne layık görülen film Toronto Film Festivali’nin programında da yer almıştı. İlk filmi Mahkeme’yle (Court, 2014) büyük beğeni toplayan Chaitanya Tamhane’nin yazıp yönettiği The Disciple, kendini Hint klasik müziğine adayan Sharad Nerulkar’ın yaşamına odaklanıyor.


Denizaşırı Hizmetçiler

Kundurama

Güney Koreli yönetmen ve sanatçı Sung-a Yoon’un ödüllü belgeseli Denizaşırı Hizmetçiler (Overseas, 2019) 1 Mayıs’ta Kundura Sinema’nın yeni dijital gösterim platformu Kundurama’da gösterime giriyor. Denizaşırı ülkelerde göçebe ev işçiliğine zorlanan Filipinli kadınların ‘hizmetçilik eğitimi’ aldıkları bir merkezde yaşananları anlatan film, dünya prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yapmış ve ardından pek çok önemli festivali dolaşmıştı. Kundurama’da özgün dilinde gösterilecek film, 16 Mayıs’a dek İngilizce ve Türkçe altyazılı seçenekleriyle ücretsiz izlenebilecek.


Eighth Grade

Netflix Türkiye

Son olarak Promising Young Woman’daki (2020) performansıyla hatırladığımız oyuncu ve yönetmen Bo Burnham’ın ilk yönetmenlik denemesi Eighth Grade (2018) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Burnham’ın yazıp yönettiği film, liseye başlamak üzere olan içe dönük bir genç kadının dünyasına odaklanıyor. Konusuna özgün yaklaşımı ve başroldeki Elsie Fisher’ın başarılı performansıyla dikkat çeken film, son yılların en sevilen büyüme hikâyelerinden biri olarak anılmış ve o yılın öne çıkan Amerikan bağımsızları arasında yer almıştı.


Fatma

Netflix Türkiye

Başrolünde Burcu Biricik’in yer aldığı yeni Netflix Türkiye özel yapımı Fatma, dijital platformda yayına girdi. Hapisten çıkan kocasını ararken bir cinayete tanık olan temizlik işçisi Fatma’nın yaşadıklarına odaklanan dizide oyuncu kadrosunda Biricik’e Uğur Yücel, Mehmet Yılmaz Ak, Hazal Türesan ve Olgun Toker gibi isimler eşlik ediyor. Özgür Önürme’nin kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunu Özer Feyzioğlu’yla paylaştığı Fatma, Netflix’in yerli projeleri arasında iz bırakma potansiyeli taşıyan yapımlar arasında görülüyor.


The Handmaid’s Tale

BluTV

Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlanan fenomen dizi The Handmaid’s Tale’ın dördüncü sezonu BluTV’de başladı. Pandemi nedeniyle gösterimi bir yıl ertelenen dizi, ABD’deki Hulu yayınından bir gün sonra ilk üç bölümüyle dijital platforma eklendi. Yeni bölümler de aynı düzenle BluTV’de yayınlanmaya devam edecek. Adı diziyle özdeşleşen, başrolün yanı sıra yapımcı olarak da görev yapan Elisabeth Moss’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu bu üç bölümde June Osborne’un Gilead’ın otoriter rejimine direnişini devam ettirmek için vereceği zorlu savaşa giden yol anlatılıyor.

The Handmaid’s Tale’ın perde arkasına 14 maddede giriş yapmak için tıklayın.


Invincible

Amazon Prime Video

Seslendirme kadrosunda Steven Yeun, Sandra Oh ve J.K. Simmons gibi isimlerin bulunduğu animasyon dizisi Invincible’ın (2021- ) birinci sezon finali Amazon Prime Video’da yayına girdi. Süper kahraman anlatılarına yeni bir soluk getiren dizinin yaratıcı ekibinde aynı adlı çizgi romanın da yazarı olan Robert Kirkman var. İkinci ve üçüncü sezonları için de onay alan dizi, babası bir süper kahraman olan on yedi yaşındaki Mark Grayson’ın kendi özel güçlerini geliştirmesini konu ediniyor.


İşçi Filmleri Festivali

İşçi Filmleri Festivali
Tohumlar: Siyah Kadınlar İktidara (Sementes – Mulheres Pretas no Poder)

Dünyadan ve Türkiye’den emekçilerin, işsizlerin, kadınların, LGBTİ+’ların ve gençlerin mücadelelerini anlatma misyonuyla yola çıkan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl 16. kez düzenleniyor. Pandemi koşulları nedeniyle geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da çevrimiçi gerçekleştirilecek festival kapsamında otuz sekiz film izleyiciyle buluşuyor. 1 Mayıs günü düzenlenen açılış töreniyle başlayacak festivaldeki filmlerin tamamını ücretsiz izlemek mümkün.

16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’yle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.


Kül En Saf Beyazdır

MUBI Türkiye

Güncel Çin sinemasının en önemli isimlerinden Jia Zhangke’nin son uzun metraj kurmacası Kül En Saf Beyazdır (Jiang hu er nü, 2018) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Çin’in Altıncı Kuşak yönetmenleri arasında yer alan Zhangke, Kül En Saf Beyazdır’da kariyerinin son döneminde pek çok kez yaptığı gibi ülkesinin geçirdiği toplumsal dönüşüme kişisel hikâyeler üzerinden tanıklık ediyor. Film dünya prömiyerini 2018 yılında Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yapmıştı.

Filmi Eren Odabaşı’nın kaleminden okumak için tıklayın: ‘Kül En Saf Beyazdır: Kederli Bir Aşk Hikâyesi’


Parazit

Netflix Türkiye

Bong Joon-ho’nun şimdiden klasik niteliği kazanan filmi Parazit (Gisaengchung, 2019) 1 Mayıs Cumartesi günü Netflix Türkiye’de yayına giriyor. 2019 yılında dünya prömiyerini yaptığı Cannes’da büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanan, ardından En İyi Film dâhil dört dalda Akademi Ödülü kazanan ve Oscar tarihine geçen Parazit, yalnızca son derece parlak Bong Joon-ho filmografisinin başyapıtlarından biri değil, aynı zamanda Güney Kore sinemasının zirve noktalarından.

Filmi Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın: ‘Parazit: Yukarıdakiler, Aşağıdakiler’


Uzun Kız

MUBI Türkiye

İlk uzun metrajı Tesnota‘yla (2017) dikkatleri üzerine çeken Kantemir Balagov’un ikinci filmi Uzun Kız (Dylda, 2019) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Balagov’un kamerasını İkinci Dünya Savaşı sonrasına, 1945’in Leningrad’ına çevirdiği Uzun Kız, savaşın yıkıntıları arasında hayatlarını yeni baştan kurmaya çalışan iki kadının öyküsünü anlatıyor. 2019 yılında Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen ve FIPRESCI ödüllerini kazanan film savaş ve dönem anlatılarına yepyeni bir bakış getirdiği gibi olgun rejisi ve çarpıcı üslubuyla dikkat çekiyor.


Altyazı’nın Sevdiği Filmler: Nomadland

Altyazı YouTube Kanalı

Geçtiğimiz hafta sahiplerini bulan 93. Akademi Ödülleri’nde geceye Chloé Zhao imzalı Nomadland (2020) damga vurdu. Törende En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan film Venedik ve Toronto’da kazandığı büyük ödüllerin yanı sıra Oscar’larda da öne çıkarak yılın en çok ilgi gören filmlerinden birisi oldu. Zhao’nun son dönemin en fazla dikkat çeken filmleri arasında yer alan filmini Altyazı yazarları Aslı Ildır ve Senem Aytaç, Altyazı’nın Sevdiği Filmler programı için konuştular.

Nomadland’i Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın: ‘Nomadland: Ufkun Ardında, Yolun Sonunda’


Ayrıca 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlamak için Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 işçi filmi:

  • Babamın Kanatları | MUBI Türkiye
  • Ben, Daniel Blake / I, Daniel Blake | BluTV
  • Il Posto | Netlix Türkiye
  • Toz Bezi | BluTV
  • Zerre | BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.