Şu An Okunan
7. Engelsiz Filmler Festivali

7. Engelsiz Filmler Festivali

7-20 Ekim

Kültür sanat hayatına eşit katılıma olanak sağlamayı amaçlayan Engelsiz Filmler Festivali bu yıl yedinci kez düzenleniyor. Film gösterimlerinin yanı sıra tüm yan etkinliklerini de görme ve işitme engelli bireylerin erişimine uygun olarak tasarlayan festival, ortopedik engelli sinemaseverlere uygun, erişilebilir mekânları tercih ediyor. Programda yer alan tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazıyla gösteriliyor.

Engelsiz Filmler Festivali bu yıl 7-9 Ekim tarihlerinde İstanbul’da, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda (SineBu), 11-13 Ekim tarihlerinde Eskişehir’de, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, 16-20 Ekim tarihlerinde de Ankara’da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak.

Sanat yönetmeni Natali Yeres, yapımcı Yonca Ertürk ve sinema yazarı Burak Göral’dan oluşan jürinin değerlendireceği ‘Engelsiz Yarışma’da Türkiye’den beş film yer alıyor: Mahmut Fazıl Coşkun’dan Anons, Banu Sıvacı’nın ilk uzun metrajı Güvercin, Ali Vatansever’den Saf, Guillaume Giovanetti ile Çağla Zencirci’nin birlikte yönettiği Sibel ve Emre Yeksan imzalı Yuva.

Festivalin ‘Ayrıksı Otu’ bölümü engeli olduğu için ötelenmiş, kendini izole etmiş ya da bir mücadele veren karakterlerin ön planda olduğu yapımları, ‘Kim Demiş?’ seçkisi farklı engel gruplarından karakterlerin sanat aracılığıyla kendilerini özgürleştirmelerini anlatan filmleri, ‘Bizim İçin, Bizsiz Asla!’ bölümü de erişilebilirlik konusunda verilen mücadeleleri anlatan filmleri bir araya getiriyor.

Festival programından öne çıkan filmler arasında Gus Van Sant imzalı Merak Etme, Fazla Uzaklaşamaz (Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot), Pawel Pawlikowski’nin bol ödüllü son filmi Soğuk Savaş (Zimna Wojna), Michael Pearce’in ilk uzun metrajı Canavar (Beast) ve Ali Abbasi’nin geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nden Belirli Bir Bakış ödülüyle dönen Sınır’ı (Gräns) sayılabilir.

Otizmli çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerine imkân sağlayan ‘Otizm Dostu Gösterim’deyse Japon yönetmen Mamoru Hosoda’nın Küçük Kardeşim Mirai (Mirai no Mirai) adlı animasyonu gösterilecek. Film, loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilirken, seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabilecek ve diledikleri gibi hareket edebilecekler.

Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

www.engelsizfestival.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.