Şu An Okunan
8. Pembe Hayat KuirFest’te Öne Çıkan 10 Film

8. Pembe Hayat KuirFest’te Öne Çıkan 10 Film

25-27 Ocak tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen 8. Pembe Hayat KuirFest’te öne çıkan 10 film.

Burada Demokrasi Yok / No Democracy Here
Yön.: Liad Hussein Kantorowicz
22 Ocak 2013’te, İsrail’de seçimler vardır. Solcu ve insan hakları savunucusu bir efendi olan Liad, sağ eğilimli kölelerini oy vermeye götürür. ‘Kuir Belgeseller’ bölümünde gösterilen 25 dakikalık Burada Demokrasi Yok’ta performans sanatçısı ve aktivist Liad Hussein Kantorowicz, BDSM’yi demokrasiyi sorgulamak için bir alegori olarak kullanıyor. Filmin gösteriminin ardından Kantorowicz ile çevirmen ve yazar Gülkan Noir’ın katılımıyla ‘Makbul Yurttaş: Devlet, Seçim, Kırbaç’ başlıklı bir de söyleşi gerçekleştirilecek.
26 Ocak Cumartesi, 19:30 / Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

Çözülen Diller / Tongues Untied
Yön.: Marlon Riggs
Bu sene otuzuncu yılını kutlayan ve siyah, gey, HIV+’lerin deneyimlerini kesiştiren kült belgesel Çözülen Diller, performatif belgesel türünün en önemli örnekleri arasında gösteriliyor. Filmin yönetmeni ve anlatıcısı Marlon Riggs, Essex Hemphill’in dizelerinin de yardımıyla kendi hikâyesini kendi sesinden dile getiriyor. Restore edilmiş kopyasından gösterilecek belgeselde yer alan Hemphill’in dizelerini akademisyen ve çevirmen Fahri Öz Türkçeye kazandırdı.
27 Ocak Pazar, 18:00 / Tasarım Atölyesi Kadıköy

Dayks, Kamera, Ekşın! / Dykes, Camera, Action!
Yön.: Caroline Berler
20. yüzyılın ortasından günümüze kuir kadınların yaptığı sinemayı takip eden belgesel Barbara Hammer, Rose Troche, Cheryl Dunye ve Desiree Akhavan gibi isimlerin mirasının izini sürüyor. Kuir ve feminist sinema ve deneysel sinemanın politik ve tarihsel olarak kesiştiği noktalara odaklanan film, erkek bakışına karşı verilen mücadeleye ve yeni bir sinema dili arayışına dair bir belge niteliği taşıyor.
26 Ocak Cumartesi, 20:45 / Fransız Kültür Merkezi 

Eküriler / Buddies
Yön.: Arthur J. Bressan Jr.
New York’ta yaşayan gey bir adam, HIV+ olan ve artık sağlığını iyiden iyiye yitiren bir başkasının “ekürisi” olur, yani gönüllü olarak son günlerinde ona eşlik eder. Bu ağır süreçte, aralarında sıkı bir dostluk kurulacaktır. Festivalin ‘kÜLT’ bölümünde gösterilecek olan 1985 yapımı Eküriler, AIDS salgınının doruk noktasına ulaştığı bir dönemde, HIV+ bireyler hakkındaki önyargıları kırması açısından tarihî bir öneme sahip. Film, KuirFest’te restore edilmiş kopyasından gösterilecek.
25 Ocak Cuma, 17:45 / Fransız Kültür Merkezi

Gece, Melek ve Bizim Çocuklar
Yön.: Atıf Yılmaz
Türkiye LGBTİ+ hareketi açısından çığır açıcı filmlerin gösterildiği ‘Ğ’ bölümünde bu yıl, Atıf Yılmaz’ın yirmi beş yıl önce çektiği Gece, Melek ve Bizim Çocuklar gösteriliyor. Gösterimin ardından filmin senaristi Yıldırım Türker, oyuncularından Deniz Türkali ve Türkiye sinemasında kadın cinselliği ve sansür konusunu tartışmaya açan Çekil(e)meyen Sahneler belgeselinin yönetmeni Metin Akdemir’in katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirilecek.
26 Ocak Cumartesi, 17:30 / Fransız Kültür Merkezi

                                                                                          >>>

 

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.