Şu An Okunan

Madi Nullius / Terror Nullius
Yön.: Soda_Jerk
Avustralya’nın sinema tarihinden ve popüler kültüründen pek çok farklı parçayı bir araya getiren Madi Nullius, ataerkil ve kolonyalist mirası bir arada tutan ulusal mitleri de yapıbozuma uğratıyor. Farklı türleri kesiştiren ve imgelerin politik anlamlarıyla ilgilenen iki kişilik sanat kolektifi Soda_Jerk’ün yönettiği film, Mad Max 2: The Road Warrior (1981) filminin setinde geçiyor.
27 Ocak Pazar, 15:00 / Tasarım Atölyesi Kadıköy

Minyatür / Retablo
Yön.: Alvaro Delgado Aparicio
On dört yaşındaki Segundo, hayran olduğu babası gibi usta bir ‘hikâyesi kutusu’ zanaatkârı olarak aile geleneğini sürdürmek istemektedir. Ancak And bölgesindeki yerel şenliklere giderken tesadüfen tanık olduğu bir olay onu derinden sarsar. Segundo, muhafazakâr toplumsal yapıya ters düşen, hazmetmesi güç bir durumla karşı karşıyadır. Alvaro Delgado Aparicio’nun Peru-Almanya-Norveç ortak yapımı filmi Minyatür, geçtiğimiz yıl gösterildiği Berlin Film Festivali’nin Generations bölümünde Teddy Yeni Yetenekler En İyi İlk Film Ödülü’ne layık bulunan bir büyüme hikâyesi.
25 Ocak Cuma, 19:30 / Tasarım Atölyesi Kadıköy
26 Ocak Cumartesi, 17:45 / Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

Rafiki
Yön.: Wanuri Kahiu
Her genç kızın zengin, yakışıklı bir erkekle evlenmeyi hayal ettiğinin varsayıldığı bir dünyada Kena ve Ziki, “ötekiler gibi” olmayacaklarına dair söz verirler birbirlerine. Ancak aralarında filizlenen aşka toplum da, devlet de kolay kolay rıza göstermeyecektir. İki genç kadının aşk hikâyesini anlatırken Kenya’nın başkenti Nairobi’nin dönüşüm içindeki kültürel hayatından bir kesit sunan Rafiki, prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yaptı.
26 Ocak Cumartesi, 17:45 / Tasarım Atölyesi Kadıköy
27 Ocak Pazar, 16:30 / Fransız Kültür Merkezi 

Sevgiler, Scott / Love, Scott
Yön.: Laura Marie Wayne
Jones, 2013 yılında Shane Matheson adında bir adam tarafından homofobik bir saldırıya uğrar. Saldırganın on yıl hapis cezası almasının ardından Jones da travmasıyla baş etmeye çalışmaktadır. Bu süreçte katıldığı koro sayesinde hayata tekrar tutunur. Prömiyerini BFI Flare: Londra LGBT Film Festivali’nde gerçekleştiren film, Jones’un hayatından farklı parçaları birleştirerek bir iyileşme hikâyesi anlatan ve öznesini kurbanlaştırmaktan özellikle kaçınan etkileyici bir belgesel.
26 Ocak Cumartesi, 13:00 / Tasarım Atölyesi Kadıköy

Zırıl Lubunya / Bixa Travesty
Yön.: Kiko Goifman, Claudia Priscilla
Berlin Film Festivali’nde TEDDY En İyi Belgesel ödülünü kazanan Zırıl Lubunya, Brezilyalı siyah trans performansçı, aktivist ve kendi tanımıyla “toplumsal cinsiyet teröristi” Linn da Quebrad’ın etkileyici ve kural yıkıcı kişiliğine, hayat hikâyesine ve mücadelesine odaklanan bir belgesel.
25 Ocak Cuma, 21:00 / Fransız Kültür Merkezi
27 Ocak Pazar, 20:00 / Boysan’ın Evi

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.